Květnová oslava konce 2. světové války připomněla i boje v Turnově

09.05.2018 21:17:20 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Květnová oslava konce 2. světové války připomněla i boje v Turnově

Turnov si připomněl konec druhé světové války na několika místech. Kromě tradičního pietního aktu ve Skálově ulici probíhala slavnost na náměstí Českého ráje a na centrálním parkovišti Na Lukách. Zajímavostí bylo inscenování boje o Spořitelnu na turnovském náměstí.

Letošní květnové oslavy v Turnově připomínaly již 73. výročí dne osvobození Československa a vítězství nad fašismem s koncem druhé světové války. Protože se akce konala již v pátek 4. května 2018, tak si obyvatelé města také připomněli události z 5. května 1945, kdy proběhlo pražské povstání, a v Turnově se udála potyčka, která vyústila v boj o budovu Spořitelny na náměstí Českého ráje.

Pietní akt na Den osvobození v Turnově<br />Autor: Anna Šupíková Město Turnov se v rámci oslav 100 let republiky rozhodlo kromě tradiční vzpomínky na konec druhé světové války upozornit i na místní událost. Na náměstí Českého ráje byla od ranních hodin k vidění vojenská historická technika, která se během dne proměnila v aktéra rekonstrukce skutečné události. V Turnově totiž v sobotu 5. května 1945 při sobotním trhu došlo k potyčce, kterou odstartoval zřízenec spořitelny pan Šulc zamazáváním německého nápisu z budovy ústavu. Když se k němu připojili místní obchodníci a řemeslníci, tak došlo k ozbrojené události, která skončila smrtí dvou obyvatel Turnova a dalšími těžkými zraněními. Rekonstrukce této skutečné události představil v průběhu dne třikrát spolek SPVH Sever 2013 a použil dle historických pramenů i pyrotechniku imitující výbuch ručního granátu, který vybuchl před vchodem do spořitelny.

V přesné poledne se uskutečnil tradiční pietní akt u pomníku padlých ve Skálově ulici. Zde se kromě vedení města sešli také zástupci Krajského vojenského velitelství, starosta obce Malá Skála, zástupce turnovské pobočky Konfederace politických vězňů nebo zástupci TJ Sokol Turnov. U pomníku si přítomní hosté a další návštěvníci vyslechli proslov starosty města Tomáše Hockeho. Letošní proslov byl věnován všem osobám, jejichž jména jsou na pomnících a jejichž osudy příliš neznáme. Představil také historické události, které se v Turnově na konci druhé světové války odehrály včetně podrobného popisu události z 5. května 1945 na náměstí Českého ráje. Po proslovu se přešlo ke kladení věnců k pomníku, u kterého drželi čestnou stráž vojáci aktivních záloh Armády ČR. Pietní akt byl ukončen slavnostní vojenskou večerkou v podání Jiřího Richtera. Pro přítomné zájemce byly i v letošním roce připraveny svíčky k uctění památky všem padlým.

Přestavení hasičů<br />Autor: Anna Šupíková Letošní květnové oslavy zaměřily svou pozornost také na doprovodný program, který probíhal na centrálním parkovišti Na Lukách. Hasiči si připravili pro širokou veřejnost, ale i pro ty nejmenší návštěvníky hasičskou slavnost svatého Floriana. Pro děti z mateřských a základních škol probíhala v dopoledních hodinách ukázka hasičské techniky, která byla doplněna o požární prevenci Soptík. Oficiální zahájení slavnosti proběhlo v 13 hodin projevem velitele jednotky turnovských hasičů Martinem Bartoníčkem a starostou města Tomášem Hocke.

Během odpoledne hasiči představili kromě své historické i moderní techniky, co obnáší jejich práce v podobě komentovaných ukázek zásahů. Nechyběla ukázka práce při vyproštění osoby z havarovaného vozidla a další úkony při zásahu u dopravní nehody. Hasiči dále představili likvidaci požáru jedlých tuků nebo nejmodernější techniku Kobra, která využívá řezu vodním paprskem. V ukázkách se představili také mladí hasiči s požárním útokem a pro děti hasiči vykouzlili oblíbenou lehkou pěnu. Během slunečného odpoledne pro přítomné návštěvníky hrály kapely Dědkové a Laxigal a dobrou atmosféru umocnilo i příjemné občerstvení, jak jinak než v režii samotných hasičů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově zvou na slavnost ke Dni vítězství
Turnováci si mohou vyzvednout státní vlajku na radnici
V Turnově proběhl vzpomínkový akt ke konci 2. světové války
V Turnově důstojně připomněli již 71. výročí konce 2. světové války
FOTO: Nové koupaliště v Turnově pokřtilo skokem do vody vedení města

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji
Semilské muzeum restauruje své sbírky
Práce v Nádražní ulici a pod viaduktem v Turnově ovlivní počasí
Pohár lyžařů Liberecka měl finále v libereckém Vesci

Nejčtenější články

16.10.: Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
16.10.: Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná 30 let staré události
17.10.: I.B třída: Semily vyhrály v Jablonečku, zvítězily i Přepeře a Bozkov

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT