Květnová oslava konce 2. světové války připomněla i boje v Turnově

09.05.2018 21:17:20 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Květnová oslava konce 2. světové války připomněla i boje v Turnově

Turnov si připomněl konec druhé světové války na několika místech. Kromě tradičního pietního aktu ve Skálově ulici probíhala slavnost na náměstí Českého ráje a na centrálním parkovišti Na Lukách. Zajímavostí bylo inscenování boje o Spořitelnu na turnovském náměstí.

Letošní květnové oslavy v Turnově připomínaly již 73. výročí dne osvobození Československa a vítězství nad fašismem s koncem druhé světové války. Protože se akce konala již v pátek 4. května 2018, tak si obyvatelé města také připomněli události z 5. května 1945, kdy proběhlo pražské povstání, a v Turnově se udála potyčka, která vyústila v boj o budovu Spořitelny na náměstí Českého ráje.

Pietní akt na Den osvobození v Turnově<br />Autor: Anna Šupíková Město Turnov se v rámci oslav 100 let republiky rozhodlo kromě tradiční vzpomínky na konec druhé světové války upozornit i na místní událost. Na náměstí Českého ráje byla od ranních hodin k vidění vojenská historická technika, která se během dne proměnila v aktéra rekonstrukce skutečné události. V Turnově totiž v sobotu 5. května 1945 při sobotním trhu došlo k potyčce, kterou odstartoval zřízenec spořitelny pan Šulc zamazáváním německého nápisu z budovy ústavu. Když se k němu připojili místní obchodníci a řemeslníci, tak došlo k ozbrojené události, která skončila smrtí dvou obyvatel Turnova a dalšími těžkými zraněními. Rekonstrukce této skutečné události představil v průběhu dne třikrát spolek SPVH Sever 2013 a použil dle historických pramenů i pyrotechniku imitující výbuch ručního granátu, který vybuchl před vchodem do spořitelny.

V přesné poledne se uskutečnil tradiční pietní akt u pomníku padlých ve Skálově ulici. Zde se kromě vedení města sešli také zástupci Krajského vojenského velitelství, starosta obce Malá Skála, zástupce turnovské pobočky Konfederace politických vězňů nebo zástupci TJ Sokol Turnov. U pomníku si přítomní hosté a další návštěvníci vyslechli proslov starosty města Tomáše Hockeho. Letošní proslov byl věnován všem osobám, jejichž jména jsou na pomnících a jejichž osudy příliš neznáme. Představil také historické události, které se v Turnově na konci druhé světové války odehrály včetně podrobného popisu události z 5. května 1945 na náměstí Českého ráje. Po proslovu se přešlo ke kladení věnců k pomníku, u kterého drželi čestnou stráž vojáci aktivních záloh Armády ČR. Pietní akt byl ukončen slavnostní vojenskou večerkou v podání Jiřího Richtera. Pro přítomné zájemce byly i v letošním roce připraveny svíčky k uctění památky všem padlým.

Přestavení hasičů<br />Autor: Anna Šupíková Letošní květnové oslavy zaměřily svou pozornost také na doprovodný program, který probíhal na centrálním parkovišti Na Lukách. Hasiči si připravili pro širokou veřejnost, ale i pro ty nejmenší návštěvníky hasičskou slavnost svatého Floriana. Pro děti z mateřských a základních škol probíhala v dopoledních hodinách ukázka hasičské techniky, která byla doplněna o požární prevenci Soptík. Oficiální zahájení slavnosti proběhlo v 13 hodin projevem velitele jednotky turnovských hasičů Martinem Bartoníčkem a starostou města Tomášem Hocke.

Během odpoledne hasiči představili kromě své historické i moderní techniky, co obnáší jejich práce v podobě komentovaných ukázek zásahů. Nechyběla ukázka práce při vyproštění osoby z havarovaného vozidla a další úkony při zásahu u dopravní nehody. Hasiči dále představili likvidaci požáru jedlých tuků nebo nejmodernější techniku Kobra, která využívá řezu vodním paprskem. V ukázkách se představili také mladí hasiči s požárním útokem a pro děti hasiči vykouzlili oblíbenou lehkou pěnu. Během slunečného odpoledne pro přítomné návštěvníky hrály kapely Dědkové a Laxigal a dobrou atmosféru umocnilo i příjemné občerstvení, jak jinak než v režii samotných hasičů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově zvou na slavnost ke Dni vítězství
Turnováci si mohou vyzvednout státní vlajku na radnici
V Turnově proběhl vzpomínkový akt ke konci 2. světové války
V Turnově důstojně připomněli již 71. výročí konce 2. světové války
FOTO: Nové koupaliště v Turnově pokřtilo skokem do vody vedení města

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Upozornění na odtlakování části plynovodu v Přepeřích

Ve středu 19. června v době od 8 do 11 hodin dojde z provozních důvodů k odtlakování části VTL plynovodu DN 500 Přepeře - Paceřice, na kterém bude probíhat plánovaná oprava. Odtlakování bude probíhat řízeně odfukem na trasovém uzávěru v katastru obce Čtveřín na parcele č. 265/1 (u rychlostní silnice R10 směr Turnov - Praha). Odtlakování probíhá za trvalého dozoru pracovníků Gridservices s.r.o. Odtlakování je doprovázeno zvýšeným hlukem v okolí a může být cítit zápach zemního plynu v ovzduší, který není nijak nebezpečný

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstavba stacionáře v turnovském MŠ a ZŠ Sluníčko probíhá za provozu
Soutěž ve sběru papíru a baterií v Turnově znovu vyhrála ZŠ Mašov
I.A třída: Lomnice, Semily i Horní Branná na závěr vyhrály
Hrad Valdštejn opět oblehli husité
FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
18.06.: FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT