Kvůli orkánu Sabine vyjeli krajští hasiči ke stovkám událostí

10.02.2020 18:06:22 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Benešov u Semil,Liberecký kraj,Pojizeří

Kvůli orkánu Sabine vyjeli krajští hasiči ke stovkám událostí

Aktualizováno: První událost spojenou s orkánem Sabine hasiči evidovali již v neděli od 17.45, do půlnoci vyjeli hasiči v celém kraji k 30 událostem. Jednalo se zejména o popadané stromy a větve, které blokovaly plynulý provoz na komunikacích. Nejvíce událostí spojených s orkánem Sabine řešili hasiči v oblasti Frýdlantského výběžku, v průběhu dne však situace gradovala v celém kraji.

„Silnice II/592 z Kryštofova Údolí na Andělskou horu byla zcela uzavřena z důvodu spadlých stromů přes celou komunikaci. Provoz tam byl obnoven v 10:30. V Raspenavě vyjeli hasiči ke spadlému stromu na rodinný dům, jehož odstranění řešilo město spolu s dobrovolnou jednotkou. K 10. hodině vyjeli hasiči v Libereckém kraji již k 85 událostem spojených se silným větrem. Bez proudu v Libereckém kraji bylo k 10. hodině 882 lidí. Zasaženy byly oblasti Kryštofova Údolí, Benešova u Semil a Českolipska," uvedla tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Lucie Hložková.

Pád stromu na dům v Raspenavě<br />Autor: HZS Libereckého kraje V souvislosti s výstrahou na extrémně silný vítr hasičský záchranný sbor posiloval počet příslušníků jak na Krajské informační a operační středisko HZS LK, tak i v řadách výjezdových jednotek. Jednalo se o posílení celkem 40 příslušníků. Dobrovolné jednotky byly informovány a pověřeny monitoringem svých zásahových obvodů. Liberecký kraj vydal doporučení rodičům, aby v pondělí 10. 2. 2020 nechali své děti kvůli bezpečnosti doma a neposílali je do škol.

„Ve 12 hodin udeřil orkán Sabine ve druhé vlně a operační středisko bylo doslova zahlceno volajícími. Během chvíle hasiči řešili 140 událostí. Jednalo se zejména o popadané stromy přes komunikaci, v některých případech byla komunikace zcela nebo částečně neprůjezdná. V souvislosti s orkánem Sabine došlo po pádu stromu ke zranění ženy ve Starých Splavech, druhá žena byla zraněna v důsledku dopravní nehody v České Lípě," dodala mluvčí hasičů.

Objevily se také případy utržených nebo poškozených střech rodinných domů, garáží nebo průmyslových objektů. Hasiči řešili popadané stromy na dráty elektrického vedení nebo na železniční koleje. Mimořádné události po celém kraji řešilo více než 900 hasičů. K 16. hodině řešili hasiči více než 300 událostí.

Energetici aktuálně k 19. hodině: 

Ohnutý sloup elektrického vedení<br />Autor: Archiv ČEZ ČEZ Distribuce vyhlásila k 16. hodině kalamitní stav v kraji Vysočina v okrese Havlíčkův Brod a v kraji Pardubickém. Kalamitní stav trvá i nadále v šesti krajích - Liberecký, Ústecký, Královéhradecký, Karlovarský, Plzeňský a Středočeský.

„K 19. hodině eviduje náš dispečink 233 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je na zásobovacím území ČEZ Distribuce 119 tisíc odběratelů. Počty poruch stále klesají, na odstraňování bezproudí velmi intenzivně pracujeme," sdělila tisková mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Nejvíce poruch řeší v terénu ve Středočeském kraji - 47 poruch na vn, bez energie je zde 31 tisíc odběratelů. V počtu poruch na vedení vysokého napětí následuje Královéhradecký kraj se 46 poruchami, bez energie je 29 tisíc odběratelů. V Pardubickém kraji je 19 poruch na vedení vysokého napětí, bez energie cca 10 tisíc odběratelů, na Vysočině, především okres Havlíčkův Brod, evidují 13 poruch na vedení vysokého napětí a bez energie je 5 tisíc odběrných míst.

„Daří se nám obnovovat dodávky elektřiny na severu Čech, v Ústeckém kraji aktuálně řešíme 17 poruch na vn a bez elektřiny je na 2 tisíce odběrných míst. V Libereckém kraji je situace horší, zde pracujeme na 33 poruchách vn a bez elektřiny je na 18 tisíc odběratelů. Daří se snižovat počty odběratelů bez elektřiny také na západě Čech, v Karlovarském kraji řešíme 7 poruch vn, bez elektřiny je 3,5 tisíce odběrných míst, v Plzeňském kraji pak máme nyní 40 poruch na vn a 13 tisíc odběratelů bez elektřiny. Na Moravě v Moravskoslezském kraji pak jsme v terénu a pracujeme na opravě 9 poruch vn, kdy se snažíme obnovit dodávky elektřiny pro 3 tisíce odběratelů," doplnila Šárka Lapáčková Beránková.


Konkrétně pro Pojizeří už zapnuli kolem 19 hodin elektřinu pro domácnosti v Košťálově, naopak v Jilemnici jsou podle posledních zpráv obyvatelé stále bez proudu, protože došlo k poškození vysokého napětí a k poruše více jak 44 kusů trafostanic.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Sabine lámala stromy i přímo v Semilech
Orkán Sabine řádí. Nejhorší je situace v Plzeňském a Karlovarském kraji
Meteorologové varují před silným větrem a možnými následky
Popadané stromy po nočním sněžení zaměstnaly hasiče v celém kraji

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření turnovské knihovny pro veřejnost

Od čtvrtka 22. 10. 2020 je turnovská knihovna včetně všech poboček do odvolání uzavřena dle nařízení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020. Všechny naplánované akce na první polovinu listopadu se tímto ruší. Vypůjčené dokumenty nám zatím nevracejte. Od 22. 10. 2020 nebudou účtovat sankční poplatky. Knihovna se omlouvá za nepříjemnosti a děkuje za pochopení.

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vládní opatření: Zákaz vycházení v noci a prodeje po 20. hodině
CLEEVIO podporuje životní prostředí pořízením ekologických aut
Zřícenina hradu Frýdštejn je perlou Maloskalska
Jilemnický kros se konal formou výzvy. Zúčastnilo se přes 70 běžců!
Řídil dodávku po Loužnici a měl v dechu 2,73 promile

Nejčtenější články

24.10.: Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
26.10.: Jilemnický kros se konal formou výzvy. Zúčastnilo se přes 70 běžců!
25.10.: FOTO: Podzimní procházka Palackého sady a parkem Ostrov v Semilech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT