Letci a národní park se shodli, jak dál s létáním nad Krkonošemi

06.05.2017 10:53:59 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí,Krkonoše

Letci a národní park se shodli, jak dál s létáním nad Krkonošemi

Jak by mělo v budoucnu vypadat létání nad Krkonošským národním parkem po novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny se shodlo vedení Správy Krkonošského národního parku s prezidentem Aeroklubu ČR Vladimírem Machulou a ředitelkou Letecké školy Vrchlabí majoritního vlastníka Letiště Vrchlabí, Šárkou Jorovou.

Především rozdílný pohled na jeden z paragrafů nedávno schválené novely zákona o ochraně přírody, který se týká létání nad územími národních parků v Česku, vyvolal v posledních týdnech značnou mediální odezvu. Na začátku tohoto týdne se proto ve Vrchlabí sešel ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka a jeho náměstci Jakub Kašpar a Hana Slavíčková s prezidentem Aeroklubu ČR Vladimírem Machulou a ředitelkou Letecké školy Vrchlabí Šárkou Jorovou k diskusi nad představami letců a potřebami ochrany přírody.

„Snadno jsme našli společnou řeč. Prezentovali jsme naši představu o budoucích pravidlech pro létání nad národním parkem, kterou jsme představili už v září 2014 při meziresortních jednáních při přípravě novely zákona. Ta se týká především motorového létání, které by se v nižších partiích národního parku mělo odehrávat v minimální letové hladině 300 metrů nad povrchem a zhruba od linie Harrachov - Špindlerův Mlýn - Pec pod Sněžkou na sever v letové hladině 1000 metrů nad povrchem, a ukázalo se, že je to představa, kterou společně sdílíme," řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

V bezmotorovém létání na kluzácích Správa KRNAP praktický problém nevidí a žádnou potřebu dodatečné regulace necítí. Provozování paraglidingu by mělo v Krkonoších probíhat beze změn, tedy na stejných lokalitách, jako dosud.

„Plánujeme vyvolání společného jednání s MŽP, národními parky a Úřadem pro civilní letectví (ÚCL) s tím, že naše zájmy se shodují a chtěli bychom je formulovat, tak aby následné Opatření obecné povahy vydávané Úřadem pro civilní letectví (ÚCL) tyto zájmy reflektovalo," uvedl prezident Aeroklubu ČR Vladimír Machula.

Vítáme také, že výklad Ministerstva životního prostředí potvrdil, že novela zákona o ochraně přírody a krajiny [1] po nabytí účinnosti po 1. červnu neznamená absolutní zákaz civilního létání nad územím národního parku do vydání opatření obecné povahy ÚCL, tedy že specifická regulace pro konkrétní národní parky začne platit až poté, co ÚCL zmíněné opatření vydá. „Jsme za tento výklad rádi," sdělil nám itele Správy KRNAP Jakub Kašpar. „Znamená to, že získáváme časový prostor k jednání s ÚCL o konkrétních pravidlech létání nad národním parkem."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Národní parky mají nový zákon. Co to pro Krkonoše znamená?
Ohlédnutí za společnou strážní zimou v KRNAP
Návštěvnost Krkonoš i nadále roste
Ředitelé parků říkají: Chceme dál chránit skutečné národní parky
Obrazem: Zahájení výstavy Křídla Krkonoš

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření turnovské knihovny pro veřejnost

Od čtvrtka 22. 10. 2020 je turnovská knihovna včetně všech poboček do odvolání uzavřena dle nařízení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020. Všechny naplánované akce na první polovinu listopadu se tímto ruší. Vypůjčené dokumenty nám zatím nevracejte. Od 22. 10. 2020 nebudou účtovat sankční poplatky. Knihovna se omlouvá za nepříjemnosti a děkuje za pochopení.

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
Máte už přezuto na zimní pneumatiky?
VIDEO: Kruhový objezd na Ostrém rohu v Jablonci je plně průjezdný

Nejčtenější články

22.10.: Informace z MMN obcím a veřejnosti
23.10.: V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
21.10.: Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT