Letní nabitá sezona na hradech a zámcích pokračuje i v srpnu

01.08.2020 14:10:26 | Autor: Lucie Bidlasová a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Liberecký kraj,Pojizeří

Letní nabitá sezona na hradech a zámcích pokračuje i v srpnu

Nabídka hradů a zámků na druhou polovinu prázdnin je připravena opět pro všechny věkové skupiny, na své si přijdou milovníci hudby, výstav, nočních prohlídek, slavností a divadelních představení, kasteláni myslí i na rodiny s dětmi.

Na Troskách pokračuje v srpnu Troskino (nakonec další promítání zrušena!), na Grabštejně se koná řemeslný jarmark, na Bezdězu několik výstav a vystoupení rytířů, v Zákupech bude například výstava ohařů a na Lemberku bude zpřístupněna Bredovská zahrada. V závěru prázdnin se bude na většině hradů konat Hradozámecká noc.

Liberecký kraj

• 1. - 2. 8.: státní hrad Bezděz - Šermíři Corvus Milites.

• 1. 8. - 30. 9.: státní hrad Bezděz - Výstava - Deset výletů v roce 1878 - Excursions Club. Výstava v Purkrabském paláci představuje výlety po Českolipsku a po Máchově kraji a připravilo ji Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.

• 1. - 2. 8.: státní hrad Grabštejn - Řemeslný jarmark. Na státním hradě Grabštejn se tento víkend opět koná Řemeslný jarmark, tentokrát inspirovaný gotikou.  Celý víkend od 9 do 17 hodin vás budou bavit a překvapovat hudebníci, tanečníci, šermíři i kejklíř a kat, stánkaři a řemeslníci. A samozřejmostí jsou po celou dobu usměvaví průvodci a průvodkyně v historických kostýmech! První prohlídka vychází v 9:15, další každou čtvrthodinu. Rezervace na prohlídky pouze pro skupiny nad 15 osob. Během víkendové akce jsou přístupné pouze prostory I. okruhu + kaple. Více informací na www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/

• 1. - 2. 8.: státní hrad Trosky - Slavíme polovinu prázdnin. Kočovné divadlo KK Vás pobaví a rozveselí hlavně klasickými pohádkami pro děti v novém kabátě. K tanci zahraje kapela Góthien své středověké písně. Jako doprovod budou akci provázet kejklířské workshopy v podání skupiny Ožehavá záležitost.

• 5. 8.: státní hrad Trosky - Troskino. Letní kino na hradě letos opět na téma staré české pohádky. Otevření hradu ve 20.00 hodin, promítání v červenci od 21.30 hod., v srpnu od 21 hod. (www.hrad-trosky.eu; www.facebook.com/SHTrosky)

• 7. 8.: státní hrad Trosky - Promítání o Českém ráji. Promítání o známých i neznámých krásách Českého ráje, typy na výlety.

• 7. - 9. 8.: státní hrad Bezděz - Oživlý hrad aneb Život za Valdštejnů. Šermířská vystoupení, historická hudba, kovářská dílna, společenské hry pánů a poddaných, valdštejnská kuchyně, zbraně, trestní právo, kostýmy. Program pro rodiny s dětmi.

• 8. 8.: státní zámek Zákupy - Výstava ohařů. Tradiční speciální výstava Klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů a Klubu krátkosrstý ohař a Okresního mysliveckého spolku.

• 8. 8.: státní zámek Zákupy - Noční prohlídky. Kostýmované prohlídky II. prohlídkového okruhu Zámek za císaře Františka Josefa I. Návštěvníky provede císařův komorník Evžen Ketterl, který se v polovině prohlídky setká s císařovou důvěrnou společnicí Kateřinou Schrattovou a sehrají spolu malou scénku. Kateřina Schrattová pak provede návštěvníky zbylými interiéry prohlídkové trasy. Prohlídky začínají vždy v 19:30, 20:15 a 21 hodin.

• 8. - 9. 8.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovské zahrady. Mimořádné zpřístupnění Bredovské zahrady a letohrádku s panelovou výstavou věnovanou proměnám areálu Lemberka. Akce potrvá po celý den od 10.00 do 16.00 hodin.

• 11. - 16. 8.: státní zámek Lemberk - Prázdniny na věži. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9.00 do 16.30 hodin.

• 12. 8.: státní zámek Sychrov - Koncert skupiny Queenie. Předprodej vstupenek: smsticket http://bit.ly/38FcPYz a v informačním centru Liberec (nám. Dr. E. Beneše 23).

• 13. 8.: státní hrad a zámek Frýdlant - Audience Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude opět pobývat na svém frýdlantském sídle, kde se s ním mohou návštěvníci setkat, osobně s ním pohovořit a dozvědět se více o době, kdy žil a vedl boje na evropských kolbištích třicetileté války.

• 14. 8.: státní hrad Trosky - Koncert Alchymie. Koncert mladé chlumecké hudební skupiny Alchymie, která to za krátkou dobu dotáhla již poměrně daleko. Žánrově se hudba pohybuje mezi folkem a popem.

• 15. - 16. 8.: státní hrad Bezděz - Valdštejnova smrt. Šermířská skupina Bibus Spiritus.

• 16. 8.: státní hrad Trosky - Rytíři na Troskách. Po celý den budou na hradě probíhat rytířské turnaje v podání skupiny historického šermu Nostra Ex. Jako doprovod vystoupí kapela historické hudby Subulcus.

• 22. 8.: státní hrad Trosky - Benefiční koncert. Šestý ročník benefičního koncertu pro dobrou věc, vystoupí 4 kapely velmi tvrdého ražení.

• 22. 8.: státní zámek Zákupy - Noční prohlídky. Kostýmované prohlídky II. prohlídkového okruhu Zámek za císaře Františka Josefa I. Návštěvníky provede císařův komorník Evžen Ketterl, který se v polovině prohlídky setká s císařovou důvěrnou společnicí Kateřinou Schrattovou a sehrají spolu malou scénku. Kateřina Schrattová pak provede návštěvníky zbylými interiéry prohlídkové trasy. Prohlídky začínají vždy v 19:30, 20:15 a 21 hodin.

• 22. - 23. 8.: státní hrad Bezděz - Historická střelnice na Bezdězu. Účinkuje skupina Úpičtí střelci. Kovářská dílna na nádvoří.

• 22. - 23. 8.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Bredovské zahrady. Mimořádné zpřístupnění Bredovské zahrady a letohrádku s panelovou výstavou věnovanou proměnám areálu Lemberka. Akce potrvá po celý den od 10.00 do 16.00 hodin.

• 29. 8.: státní hrad a zámek Frýdlant - Hradozámecká noc 2020. Program bude upřesněn.

• 29. 8.: státní hrad Grabštejn - Hradozámecká noc na Grabštejně aneb Je třeba zabít Valdštejna... Poslední srpnovou sobotu mezi osmou a desátou hodinou budete moci cestou zšeřelými hradními interiéry sledovat životní příběh nejznámějšího grabštejnského majitele Albrechta z Valdštejna. Tímto netradiční způsobem vzdáme hold činům i odkazu významného vojevůdce v císařských službách a uctíme jeho památku - a to při příležitosti Valdštejnského roku. Pozadí příběhů ze života intrikánského Valdštejna bude návštěvníkům poodhaleno každých dvacet minut od osmé hodiny večerní. Nechcete-li o tuto příležitost přijít, hlaste se raději na tel. čísle 482 724 301 či na e-mailu grabstejn@npu.cz. Volné časy pro rezervace: 20:00 - 20:20 - 20:40 - 21:00 - 21:20 - 21:40 - 22:00. Kapacita je omezena! Rezervace nutná. Klíč k památkám: Na této prohlídce lze získat "razítko" za návštěvu památky. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 29. 8.: státní hrad Lemberk - Hradozámecká noc - Jak se oblékalo v dobách minulých. Oživené prohlídky zámku, podrobnosti budou upřesněny.

• 29. 8.: státní zámek Sychrov - Skotské hry. V jednání. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

• 30. 8.: státní hrad Grabštejn - Mimořádné zpřístupnění hradního veterinárního muzea v doprovodu nprap. Michala Kratochvíla. Veterinární muzeum představuje polní veterinární soupravy pocházející z výzbroje německé armády z konce 1. světové války a meziválečného období, sovětské armády a ČSLA. Většina souprav je určena k léčbě koní a dalších hospodářských zvířat. Návštěvníci se dozvědí i o dnešním využívání tzv. dolního zámku na Grabštejně a jeho okolí Armádou ČR. Zájemci o prohlídku se též seznámí i s dramatickým příběhem grabštejnského válečného hrdiny - vojenského psa Atose, který se účastnil mise v afghánském Lógaru. Prohlídkový okruh je veřejnosti přístupný v předem vypsaných termínech, kapacita prohlídky je omezena a pouze na rezervace. Více informací na www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/

• do 30. 8.: státní hrad Bezděz - Výstava Přemysl Otakar II. - král, rytíř, zakladatel. Výstava věnovaná významnému českému panovníkovi. V Templářském paláci budou mimořádně vystaveny kopie královských pohřebních insignií - žezla, jablka a koruny.

• do 31. 8.: státní zámek Sychrov - Prohlídky s princeznou. Prohlídka především pro dětské návštěvníky trvá cca 25 minut a zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory (schodišťová hala, soukromé apartmá kněžny, přijímací salon, knihovna, velká jídelna atd.). Tato trasa je určena pro rodiny s dětmi a je vedená princeznou, která zábavnou a nenáročnou formou seznámí děti s tím, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo. Během této prohlídky jsou rodiče pouze jako doprovod. Výklad neobsahuje žádné odborné informace o historii zámku a jeho majitelích.

• do 30. 8.: státní zámek Zákupy - Dětské prohlídky s princeznou. Prohlídka je určena pro děti do 10 let. Jedná se o zkrácenou prohlídku vybraných interiérů I. prohlídkové trasy (Zámek za císaře Ferdinanda Dobrotivého) v doprovodu průvodkyně v kostýmu princezny, která si s dětmi v zámeckých interiérech vypráví o historii zámku či zajímavých předmětech. Prohlídky se konají po dobu celých letních prázdnin, a to ve třech stanovených časech - v 10:15, v 12:15 a v 14:15 hodin. Délka prohlídky je cca 30 minut.

• do 30. 9.: státní hrad Bezděz - Výstava - Deset výletů v roce 1878 - Excursions Club. Výstava v Purkrabském paláci představuje výlety po Českolipsku a po Máchově kraji a připravilo ji Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.  

• do 1. 11.: státní hrad Grabštejn - Výstava Hraběcí obory. Odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor.

Královéhradecký kraj

• 1. - 2. 8.: státní zámek Opočno - Komentované prohlídky opočenského zámeckého depozitáře zbraní. Za nezpřístupněnými exponáty se správcem depozitáře.

• 2. 8.: státní zámek Náchod - Prohlídky kaple Nanebevzetí Panny Marie.

• 7. a 8. 8.: hospitál Kuks: Noc na Karlštejně. Originální inscenace s hity Karla Svobody. Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých muzikálů je půvabnou komedií o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž podle údajného zákazu nesměly přebývat ženy. Inscenace byla oceněna nominací na Cenu Thálie a sklízí mimořádný ohlas jak od diváků, tak od odborníků, kteří ji označili za perlu letních scén.

• 8. 8.: státní zámek Ratibořice - Automobiloví veteráni & JK Band Pardubice. Devatenácté setkání majitelů historických motorových vozidel, doprovázené koncertem populárních evergreenů. Účinkuje: Velký swingový, jazzový a taneční orchestr JK BAND Pardubice. Od 13:30 hodin, vstupné: základní 50 Kč, snížené 40 Kč.

• 8. - 9. 8.: státní zámek Opočno - Opočno opačně. Prohlídky běžně nepřístupných prostor - co je obvykle uzamčeno, odemkneme. Stříbrnice, kuchyňské prostory, přípravna jídel, francouzská knihovna, spojovací chodba, oratoř kostela a letohrádek.

• do 15. 8.: hospitál Kuks - Festival Hudební léto Kuks. Mezinárodní hudební festival klasické hudby. Více informací na stránkách pořadatele: www.hudebniletokuks.cz

• 15. 8.: státní zámek Ratibořice - Prodaná nevěsta. Komická zpěvohra s hudbou Bedřicha Smetany na slova Karla Sabiny. Účinkuje: Spolek divadelních ochotníků A. Jirásek Úpice. Mnoha úspěchy ověnčená inscenace se uskuteční v ratibořickém zámeckém parku. Prodej vstupenek bude zahájen v 18 hodin u hlavní brány z parkoviště. Od 19:30 hodin. Vstupné: jednotné 200 Kč.

• 15. - 16. 8.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Zámecké slavnosti na Hrádku u Nechanic. Po celý víkend se budou konat kostýmované prohlídky s příběhem, dále dobový jarmark, občerstvení, a také doprovodný program.

• 17. - 23. 8.: hospitál Kuks - Theatrum Kuks. 19. ročník festivalu barokního divadla, opery a hudby.

• 20. 8.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Strašidlo Cantervillské. Večerní divadelní představení v nádvoří zámku.

• 22. - 23. 8.: státní zámek Náchod - Šermířská vystoupení Manů Přemysla Otakara. Krátká komentovaná šermířská vystoupení historického šermu Manové Přemysla Otakara na I. zámeckém nádvoří u velké věže. Prohlídky se konají v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin. Vstupné jednotné: 30 Kč.

• 29. 8.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Hrádkozámecká noc. Večerní prohlídky romantických zámeckých interiérů.

• 29. 8: hospitál Kuks - Hradozámecká noc. Večerní a noční prohlídky včetně běžně nepřístupných prostor.

• 29. 8.: státní zámek Opočno - Hradozámecká noc - letní kino na nádvoří. Promítání filmu Smrt talentovaného ševce natáčeného na opočenském zámku.

• do 30. 8.: (ÚT - NE): státní zámek Náchod - Prázdninové pohádkové prohlídky pro děti. Prohlídky budou probíhat v expozici Na dvoře vévodském a průvodkyní malých návštěvníků bude dcera vévody Petra Birona Kateřina Vilemína. Děti se od vévody nebo vévodkyně dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku. Dále budou mít možnost vyfotografovat se přímo v interiéru expozice v kostýmu krále či princezny. Délka prohlídky 30 minut. Prohlídky od úterý do neděle v 10, 12, 14 a 16 hodin. Vstupné: 80 Kč/plné, 60 Kč/snížené a 210 Kč/rodinné.

• do 31. 8.: státní zámek Opočno - Výstava Strašidla království Českého. Unikátní expozice nadpřirozených bytostí vytvořených podle středověkých bestiářů. Edukativní výstava pro dětského i dospělého návštěvníka. Jednotná cena: 40 Kč. Děti do 6 let zdarma.

• do 31. 8.: státní zámek Opočno - Výstava Otčenášek. Výstava na nádvoří zámku.

• do 31. 10.: státní zámek Opočno - Lovecké tesáky z opočenských depozitářů. Výstava běžně nevystavovaných exponátů v rámci prohlídek zámku.

Pardubický kraj

• 7. - 9. 8.: státní zámek Litomyšl - Sjezd veteránů v Litomyšli - 4. Vzpomínková jízda na Elišku a Čeňka Junkovi. Sváteční událost, během které lze obdivovat stovky automobilových a motocyklových veteránů v areálu památky UNESCO. Součástí slavností jsou také přehlídkové jízdy, módní přehlídky staré módy nebo komentované prohlídky pro nadšence do automobilových krasavců.

• 28. 8.: státní hrad Kunětická hora - Michal Hromek Consort. Významnou složku repertoáru tohoto hudebního seskupení tvoří úpravy lidových písní z Irska a Skotska a původní písně na texty českých básníků. V Rytířském sále hradního paláce na Kunětické hoře jde pokaždé o nezapomenutelný zážitek. Začátek koncertu v 19:00.

• 29. 8.: státní hrad Kunětická hora - Hradozámecká noc + lampionový průvod. Noční prohlídky s doprovodným programem a lampionovým průvodem od 20 hodin.

• 29. 8.: státní hrad Litice - Hradozámecká noc - Nebojte se tmy aneb s baterkou na hrad. Letní podvečer na nádvoří hradu k ukončení prázdnin spojený s opékáním přinesených špekáčků. Noční prohlídky hradu s baterkou.

• 29. 8.: státní zámek Litomyšl - Hradozámecká noc 2020 - Oslava barokní hudby a divadla. Celodenní prohlídky a program k oslavě barokní hudby a divadla na zámku Litomyšl za doby působení rodiny Valdštejnů. Bude upřesněno.

• 29. 8.: státní zámek Slatiňany - Hradozámecká noc ve Slatiňanech - prohlídky po anglicku. Zámeckými interiéry v jedinečné atmosféře rozsvícených lustrů a lamp, vlastním tempem bez průvodce, jak bývá zvykem na památkách v Anglii. Bude tedy čistě na vás, kolik času v zámeckých pokojích strávíte.

• 29. - 30. 8.: státní hrad Kunětická hora - Pohádka O čarodějnici Xsíxsáře. Děti milují čtení a vyprávění pohádek, ale ještě raději jsou reálnou součástí pohádky, a to přímo na opravdovém hradě. Projekt je ojedinělý v tom, že se pohádka nehraje klasicky na podiu, ale děti procházejí hradem a děj příběhů se odehrává v jednotlivých komnatách, sklepeních či dračích slujích. V dračí sluji bydlí drak Filemón s hodnou čarodějnicí Xsíxsárou a čertíkem Damiánem. Svými kouzly pomohou Aničce a princi Janovi k jejich štěstí. Ale ani ta největší kouzla by nic nezmohla bez dobrého srdce a síly pravé lidské lásky. Doporučujeme rezervaci kvůli omezeným skupinám na tel.: 604 381 520 nebo emailu: agentura.veronika@centrum.cz

• do 31. 8.: státní zámek Litomyšl - Zkrácené prohlídky (nejen) pro děti - Letní pozastavení. V červenci a v srpnu od úterý do neděle vždy v 10:35 a v 13:35 lze zakoupit prohlídku s názvem Letní pozastavení. Prohlídka je určena rodinám s neposednými dětmi a uspěchaným návštěvníkům.. Během volné procházky se návštěvníci dozvědí základní data historická, několik zajímavostí z denního života aristokratické rodiny pobývající na venkovském sídle a budou upozorněni na nejkrásnější exponáty. Z časových důvodů není součástí návštěva historického divadla. Prohlídka trvá cca 25 minut.

• do 6. 9.: Východočeská galerie v Pardubicích - Výstava Rodná hrouda. Současné pojetí Kunětické hory. Téma reflexe rodného kraje, Kunětické hory jako motivu, symbolu, památky či přírodní dominanty. Výstava představuje smyslovou poctu symbolu města (vizuální, zvukovou i haptickou). Zahrnuje díla různorodých technik od malby, kresby, grafiky, fotografie, přes komiks, nová média a zvukové i prostorové instalace. Více informací na: www.vcg.cz

• květen až říjen: státní zámek Slatiňany - Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídka Vás zavede na netradiční a běžně nepřístupná místa zámku. Zámkem doslova od sklepa po půdu, od gotiky až do současnosti.

• do 1. 11.: státní zámek Litomyšl - Zámecká fotografická soutěž na téma Barvy Waldsteinské Litomyšle. Šestý ročník zámecké fotografické soutěže o volné vstupenky na rok 2021, publikace a drobné ceny od státního zámku a Národního památkového ústavu. Fotosoutěž je součástí oslav roku 2020 věnovanému rodu Valdštejnů - Lvů ve službách císařů.

• 2020 (dlouhodobá): Východočeská galerie v Pardubicích - Fenomén Kuňka. Výstava představuje díla ze sbírek galerie zachycující podobu hradu a krajiny kolem Kunětické hory. Dominantu a symbol města Pardubic nalezneme na obrazech v duchu romantismu a realistické malby z konce 19. století, prvorepublikové práce i díla poválečná. Více informací na: www.vcg.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Valdštejně řinčely zbraně!
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Frýdlant opět láká návštěvníky
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán
Dětské a noční prohlídky na Valdštejně zahájí prázdninovou sezonu!
Valdštejn bronzový v projektu Má vlast cestami proměn 2020
Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Turistické autobusy s přepravou kol jezdí v Českém ráji i v roce 2020
Turistické trháky v Libereckém kraji: zoologická zahrada a iQLandia
Hrady a zámky přivítají první návštěvníky v pondělí 25. května
Ve 14 přístupných českých jeskyních startuje 25. května nová sezona
Vydejte se za poznáním historie hradu Děvín
Hrad Valdštejn otevírá svou bránu!
Borecké skály lákají na Knihu i na Želvu
Na Troskách mají výtvarnou soutěž, jinde zažijete virtuální prohlídky
Návštěvníci na památky nemůžou, kasteláni proto uklízí i natáčí videa
Liberecký kraj láká stále více turistů, mezi cizinci vedou Němci
V roce 2020 bude Český ráj pohádkový!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření turnovské knihovny pro veřejnost

Od čtvrtka 22. 10. 2020 je turnovská knihovna včetně všech poboček do odvolání uzavřena dle nařízení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020. Všechny naplánované akce na první polovinu listopadu se tímto ruší. Vypůjčené dokumenty nám zatím nevracejte. Od 22. 10. 2020 nebudou účtovat sankční poplatky. Knihovna se omlouvá za nepříjemnosti a děkuje za pochopení.

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na trati do Harrachova bude v úseku Dolní Polubný - Kořenov výluka
FOTO: Podzimní procházka Palackého sady a parkem Ostrov v Semilech
Policie pátrá po totožnosti muže. Odcizil peníze ve směnárně v Liberci
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru

Nejčtenější články

23.10.: V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
24.10.: Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
23.10.: Podzimní výlety: na Skalní stezku reliéfů i do Oldřichovských bučin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT