Liberecká iQcentra přivítala v roce 2018 přes půl milionu návštěvníků

02.01.2019 20:56:20 | Autor: Lenka Gecková | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Liberecká iQcentra přivítala v roce 2018 přes půl milionu návštěvníků

Přes půl milionu návštěvníků prošlo v roce 2018 libereckými science centry - iQlandií a iQparkem. Interaktivní expozice, stovky exponátů a originální doprovodný program přiláká každoročně turisty z České republiky i zahraničí. Obě science centra letos oslaví významné výročí, ke kterému nadělí veřejnosti, a především školním skupinám FABLAB - moderní dílnu digitálního věku s CNC stroji a laserovými řezačkami.

Do iQlandie letos dorazilo přesně 404 381 lidí, do iQparku potom 99 424. „Loni panovalo nádherné počasí. Lidé svůj volný čas spíše trávili venku, chodili do přírody na výlety nebo sportovali. I přesto jsme si byli schopni udržet stabilní návštěvnost, byť s malým 4% poklesem," řekl Pavel Coufal, ředitel IQlandie, o. p. s., která obě science centra provozuje. Z čísel je patrné, že popularizace přírodovědných a technických oborů prostřednictvím interaktivních exponátů, badatelských aktivit, vědecko-zábavních show či experimentů v laboratořích láká a je atraktivní.

Vzhledem k poloze Liberce zní ze science center kromě češtiny i němčina, polština, ale také slovenština, holandština či ruština. „V pohraniční, zejména v Německu, oslovujeme lidi napřímo. Naši lektoři se tam účastní nejrůznějších akcí, navíc kooperujeme s informačními centry, obchodní komorou v Drážďanech a její pobočkou v Žitavě, vzdělávacími a volnočasovými institucemi. Těmi jsou třeba umělecká společnost Lanterna Futuri, Motýlí dům v Jonsdorfu nebo Trixi Park v nedaleké Žitavě. V Polsku pak spolupracujeme s cestovními kancelářemi Mega Tours, Dziecięca Akademia Przygody, Akademia Podróży nebo science centrem Kierownik Centrum Nauki Keplera," upřesnila Jana Pivoňková, marketingová manažerka. Tým iQlandie nezapomíná ani na české zákazníky, představí se na Holiday World, Future Port Prague, EDUCE či Jizerské 50.

V iQlandii si užijete zábavu<br />Autor: Archiv IQlandia Liberec K narozeninám bude FABLAB

V tomto roce oslaví obě centra významná výročí - iQlandia pět let od otevření, iQpark, jako vůbec první zařízení tohoto typu v republice, potom 15 let. „Aby se k nám lidi vraceli a přicházeli noví, musíme neustále zkvalitňovat naše služby, inovovat exponáty i program. V první polovině loňského roku jsme představili v iQlandii Amesův pokoj, v iQparku Vodní svět. Letos naši obecně prospěšnou společnost čeká velký projekt. Vedle iQlandie, iQparku a Planetária spustíme čtvrtý samostatný provoz, a to FABLAB, který nás přijde na zhruba šest milionů korun," upozornil ředitel.

FABLAB neboli fabrication laboratory je moderní dílnou digitálního věku. Vybavena bude 3D tiskárnami, lasery, vinyl cuttery i CNC stroji. „Dílna bude unikátní v tom, že bude otevřena nejenom veřejnosti, ale v dopoledních hodinách především školním skupinám. Chceme mladé lidi nadchnout pro vědu a techniku, podchytit jejich talent a schopnosti. Pro střední školy například připravujeme program, ve kterém budeme studentům simulovat celý výrobní proces - od rozpočtu, přes návrh projektu, jeho zhotovení, až po marketingovou kampaň," poznamenal Pavel Coufal. Aby IQlandie, o. p. s., zastřešila všechny čtyři provozy a zjednodušila komunikaci, rozhodla se pro rebranding, který se bude týkat hlavně aktualizace log a změny vizuálu.

Investovat se bude i v Planetáriu, a to do rozšíření nabídky filmů a živě komentovaných pořadů. V průběhu roku přibyde v iQlandii třicítka exponátů, jako třeba Fotoluminiscenční stěna nebo Letokruhy, v iQparku se přemění celé jedno podlaží na expozici pod názvem „Už vím proč" s desítkami vychytávek. „Návštěvníci se mají na co těšit. Spouštíme pro ně pravidelný seriál přednášek s přírodovědnou tematikou iQcafé, chybět nebudou nové workshopy nebo badatelské aktivity. Z doprovodných akcí plánujeme výstavu Meteor 55, předávání vysvědčení humanoidem, Late night, Týden vědy a techniky, Noc vědců a spousty dalších. Na své si přijdou i školní skupiny, pro které jsou přichystány především programy v laboratořích," shrnula Jana Pivoňková

Van de Fraafův generátor v praxi<br />Autor: Archiv IQlandia Liberec Provoz science center není zadarmo

Chod dvou science center něco stojí. Náklady na provoz byly v roce 2018 zhruba 60 milionů korun. „Nejnákladnější položky jsou pro nás mzdy, energie a spotřební materiál do expozic. Provoz financujeme převážně ze vstupného, projektů a sponzorských darů. Jsme proto rádi, že můžeme spolupracovat s takovými společnostmi, jako je Škoda Auto, Innogy, Eurovia, Eko-Kom, ArtVision, ČSOB a další," podotkl Pavel Coufal. V loňském roce získala centra peněžní podporu rovněž od státní správy - půl milionu korun od Libereckého kraje a 400 tisíc korun od Statutárního města Liberec na vzdělávací programy pro základní a střední školy. Science centra zase naopak podporují region: za zboží, služby a výrobu exponátů utrácejí ročně u místních dodavatelů okolo 28 milionů, další desítky milionů v kraji potom nechají návštěvníci, kteří do Qlandie a iQparku zavítají.

IQlandia, o. p. s., zaměstnává okolo 145 lidí, avšak počet zaměstnanců kolísá v závislosti na dané sezóně. „V době prázdnin, svátků a školních výletů, které se konají hlavně v květnu a červnu, máme rozšířenou otevírací dobu, a je proto nutné vždy posílit personální stav. Loni byla poptávka po zaměstnancích celkově vyšší. Nové a stávající zaměstnance jsme se tak snažili více motivovat. V průběhu roku jsme dvakrát navýšili mzdy, rozdali roční odměny, od letoška přidáváme příspěvek na sport, kulturu a zavádíme tzv. „sick days" i pro nováčky," uzavřel Pavel Coufal. IQlandia Liberec je členem České asociace science center.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V liberecké iQlandii pořádají opět Týden vědy a techniky
Speedcubeři poměří své rychlé ruce a mozkové závity v Liberci
Tým liberecké iQlandie popularizoval vědu na festivalu v Číně
Do liberecké iQlandie zavítalo v roce 2017 opět přes 400 tisíc lidí
Libereckou iQlandii navštívilo za tři roky 1,3 milionu lidí

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor: Sedmihorky na závěr nadstavby vyhrály v Bílém Kostele
Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici
Cyklojízda stezkou Járy Cimrmana 2019 objektivem Zdeňka Horáka
Volejbalistky Česka vyhrály nad Švédskem a postupují
Přednáška Petra Vodičky nejen o modelaření zakončí lomnickou výstavu

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
15.06.: Přepeře vydřenou výhrou ve Slatiňanech získaly v divizi druhé místo
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT