Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce

25.01.2018 07:56:45 | Autor: Markéta Žitná, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce

Rada kraje odsouhlasila na svém zasedání dne 23. ledna 2018 vznik vnitřního dopravce Libereckého kraje formou nově založené společnosti, jejímž jediným společníkem by byl Liberecký kraj. Definitivně o tom rozhodne zastupitelstvo kraje na svém lednovém zasedání.

„V červnu loňského roku Zastupitelstvo Libereckého kraje přijalo usnesení, kterým odsouhlasilo záměr uskutečnit majetkový vstup do obchodní společnosti ČSAD Liberec, a.s. Další variantou byly úvahy o založení zcela nové společnosti," uvedl Marek Pieter, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy a investic.

„Autobusová doprava nás bude letos stát 320 milionů korun. Více jak 60% nákladů dopravců dotuje kraj. Pořád trváme na tom, abychom měli autobusovou dopravu pod stoprocentní kontrolou. Proto je naším cílem založení vnitřního dopravce," řekl hejtman Martin Půta.

Po proběhlých jednáních zastupitelstvo kraje schválilo vstup kraje do ČSAD Liberec, a.s. a nákup jeho akcií. Postup Libereckého kraje v této záležitosti byl ze strany dopravce Busline a.s. napaden u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který tento případ řeší již od srpna loňského roku. ÚOHS dospěl v prvním rozhodnutí k závěru, že nic nenasvědčuje tomu, že by postup kraje v šetřeném případě směřoval k obcházení zákona.

Dne 4. ledna 2018 bylo však kraji doručeno zatím poslední rozhodnutí předsedy ÚOHS o rozkladu, kterým bylo původní rozhodnutí zrušeno, a věc byla vrácena ÚOHS k novému projednání. „Nové rozhodnutí nelze očekávat dříve než v řádu několika měsíců a nemusí být pro Liberecký kraj příznivé," dodal Pieter.

Protože nyní není možné naplnit usnesení zastupitelstva směrující k vytvoření vnitřního dopravce vstupem do dopravce existujícího, je navrženo postupovat obdobnou cestou jako města Česká Lípa a Jablonec nad Nisou, a to založením nové obchodní společnosti vlastněné krajem. Liberecký kraj preferuje model města Jablonec nad Nisou, tedy se 100% vlastněnou obchodní společnost, před modelem města Česká Lípa, kde město plánuje vlastnit jen 20% společnosti a 80% bude ve vlastnictví společnosti ze skupiny BusLine.

Do pravomocného rozhodnutí ÚOHS ve věci nabytí výlučné majetkové účasti ve společnosti ČSAD Liberec a.s. nebude nově zřízená společnost činit žádné nevratné kroky ani uzavírat dlouhodobé smlouvy. V této době bude jednateli společnosti uloženo připravit harmonogram procesu zajištění obslužnosti formou vnitřního dopravce na „zelené louce", včetně zpracování finanční analýzy, na základě které bude zejména rozhodnuto o velikosti oblasti, zázemí dopravce a podrobného harmonogramu zahájení zajištění dopravní obslužnosti vnitřním dopravcem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dopravu na Liberecku a Frýdlantsku zajistí společnost ČSAD Liberec
Ohlédnutí za rokem 2017 v dopravě
Jak se mění jízdní řády od 10. prosince?
S jízdenkami IDOL dojedete už i rychlíkem
Liberecký kraj bude mít vlastního dopravce v podobě ČSAD Liberec
Liberecký kraj uzavřel nové smlouvy s autobusovými dopravci
O zajištění dopravní obslužnosti se v Libereckém kraji bude dál jednat

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka v horní části Nádražní ulice v Turnově

Firma STRABAG a. s. žádá občany horní části Nádražní ulice a Ohrazenic o spolupráci při pokládce asfaltových vrstev vozovky. Od 17. do 18. srpna 2020 v čase od 6 do 20 hodin se bude pracovat na vozovce a nebude umožněn vjezd ani výjezd. Turnovská radnice proto žádá občany o přeparkování vozidel mimo dotčený úsek ulice Nádražní. Jedná se o úsek od Pyrámu směrem k Turnovu.

Hledání vánočního stromu pro Prahu pokračuje

Největší Vánoční trhy v České republice 2020 začnou za čtyři měsíce - hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí v Praze je proto v plném proudu. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlásilo už podesáté soutěž Hledá se strom, zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší trhy v centru české metropole do 15. září 2020. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu. Podrobnosti a kritéria v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

ZasTenRock bude, ale rozdělený na dva díly
Tip na výlet: za pohanskou historií k Bílé skále
Obrazem: Módní přehlídka v rámci výstavy Křehká krása 2020
Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech
Klub SCC Semily pořádal letos poprvé pro děti příměstský tábor

Nejčtenější články

12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
12.08.: USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
13.08.: Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT