Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce

25.01.2018 07:56:45 | Autor: Markéta Žitná, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce

Rada kraje odsouhlasila na svém zasedání dne 23. ledna 2018 vznik vnitřního dopravce Libereckého kraje formou nově založené společnosti, jejímž jediným společníkem by byl Liberecký kraj. Definitivně o tom rozhodne zastupitelstvo kraje na svém lednovém zasedání.

„V červnu loňského roku Zastupitelstvo Libereckého kraje přijalo usnesení, kterým odsouhlasilo záměr uskutečnit majetkový vstup do obchodní společnosti ČSAD Liberec, a.s. Další variantou byly úvahy o založení zcela nové společnosti," uvedl Marek Pieter, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy a investic.

„Autobusová doprava nás bude letos stát 320 milionů korun. Více jak 60% nákladů dopravců dotuje kraj. Pořád trváme na tom, abychom měli autobusovou dopravu pod stoprocentní kontrolou. Proto je naším cílem založení vnitřního dopravce," řekl hejtman Martin Půta.

Po proběhlých jednáních zastupitelstvo kraje schválilo vstup kraje do ČSAD Liberec, a.s. a nákup jeho akcií. Postup Libereckého kraje v této záležitosti byl ze strany dopravce Busline a.s. napaden u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který tento případ řeší již od srpna loňského roku. ÚOHS dospěl v prvním rozhodnutí k závěru, že nic nenasvědčuje tomu, že by postup kraje v šetřeném případě směřoval k obcházení zákona.

Dne 4. ledna 2018 bylo však kraji doručeno zatím poslední rozhodnutí předsedy ÚOHS o rozkladu, kterým bylo původní rozhodnutí zrušeno, a věc byla vrácena ÚOHS k novému projednání. „Nové rozhodnutí nelze očekávat dříve než v řádu několika měsíců a nemusí být pro Liberecký kraj příznivé," dodal Pieter.

Protože nyní není možné naplnit usnesení zastupitelstva směrující k vytvoření vnitřního dopravce vstupem do dopravce existujícího, je navrženo postupovat obdobnou cestou jako města Česká Lípa a Jablonec nad Nisou, a to založením nové obchodní společnosti vlastněné krajem. Liberecký kraj preferuje model města Jablonec nad Nisou, tedy se 100% vlastněnou obchodní společnost, před modelem města Česká Lípa, kde město plánuje vlastnit jen 20% společnosti a 80% bude ve vlastnictví společnosti ze skupiny BusLine.

Do pravomocného rozhodnutí ÚOHS ve věci nabytí výlučné majetkové účasti ve společnosti ČSAD Liberec a.s. nebude nově zřízená společnost činit žádné nevratné kroky ani uzavírat dlouhodobé smlouvy. V této době bude jednateli společnosti uloženo připravit harmonogram procesu zajištění obslužnosti formou vnitřního dopravce na „zelené louce", včetně zpracování finanční analýzy, na základě které bude zejména rozhodnuto o velikosti oblasti, zázemí dopravce a podrobného harmonogramu zahájení zajištění dopravní obslužnosti vnitřním dopravcem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dopravu na Liberecku a Frýdlantsku zajistí společnost ČSAD Liberec
Ohlédnutí za rokem 2017 v dopravě
Jak se mění jízdní řády od 10. prosince?
S jízdenkami IDOL dojedete už i rychlíkem
Liberecký kraj bude mít vlastního dopravce v podobě ČSAD Liberec
Liberecký kraj uzavřel nové smlouvy s autobusovými dopravci
O zajištění dopravní obslužnosti se v Libereckém kraji bude dál jednat

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj. Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd. „Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat," poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ."

Veřejné toalety ve Skálově ulici jsou uzavřeny

Provozovatel veřejných WC, Technické služby Turnov, informují, že z důvodu karantény zaměstnanců se uzavírají veřejné toalety ve Skálově ulici. Zavřeno bude do odvolání. Dalším nejbližším místem WC je autobusové nádražní Na Lukách nebo na hřbitově na Mariánském náměstí v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Harrachov využije uzavření škol k rekonstrukci budovy
Horní Maxov zve na kostel, roubené chalupy i mokřady
Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny
Klapání Roztockého mlýna zastavili až nacisté. Dnes připomíná historii

Nejčtenější články

05.03.: Pozitivních opět víc. Do očkování se v kraji zapojí i praktičtí lékaři
04.03.: Obrazem: V Hostinném natáčeli film Poslední závod
04.03.: Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT