Liberecký kraj podporuje návrh senátu o kompenzaci pro podnikatele

21.05.2020 10:16:46 | Autor: Andrea Fulková a Jan Mikulička | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj podporuje návrh senátu o kompenzaci pro podnikatele

Iniciativu senátora Michaela Canova, jejímž výsledkem je senátní návrh novely zákona o kompenzačním bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné postižené dopady koronavirové krize, se rozhodl podpořit Liberecký kraj. Novela se vrátí k projednání zpět do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Senát v přijatém pozměňovacím návrhu navrhuje, aby byl tento příspěvek namísto dílčí úhrady z obecních, městských a krajských rozpočtů kompletně hrazen z rozpočtu státního.

„V současné podobě by návrh znamenal, že část bonusu živnostníkům by ze svých rozpočtů zaplatily obce, města a kraje. Z obecních a městských rozpočtů by tak ještě letos zmizelo až 1100 korun na jednoho obyvatele a z rozpočtu krajů 400 korun na obyvatel. S tímto dopadem navíc nepočítá predikce ministerstva financí, s níž argumentuje paní ministryně Schillerová" řekl hejtman Martin Půta.

Pokud by tuto senátní úpravu zmíněného zákona poslanecká sněmovna přehlasovala, znamenalo by to další citelný zásah do rozpočtů krajů, měst a obcí, který by se projevil zejména snížení prostředků na investice.

„Paradoxně vláda zároveň obce a kraje vyzývá, aby své investice neomezovaly. Jen v Libereckém kraji by přitom výpadek financí u rozpočtů měst a obcí činil dle odhadu zhruba 490 milionů korun, u krajského rozpočtu by očekávaný propad činil 160 milionů. Podpora všech skupin obyvatel je v těchto krizových měsících mimořádně důležitá, žádáme ale ministerstvo financí, aby neházelo obecní a krajské samosprávy přes palubu," zdůraznil Půta.

Vláda navíc s návrhem přišla, aniž by o něm se zástupci organizací, zastřešujících města, obce a kraje, předem jednala. „Obrátím se mimo jiné i na všechny poslance z Libereckého kraje, aby iniciativu senátora Canova podpořili. Nechceme poškodit živnostníky a podnikatele, ale ministerstvo financí může navrhnout i jiná řešení tohoto problému. Například vytvoření investičních dotací pro obce a kraje," dodal hejtman.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR by měla o této senátem schválené úpravě rozhodovat v úterý 26. května.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Muž v Semilech lezl na komín

V noci z pátku 5. na sobotu 6. června byla nahlášena osoba na komíně v Semilech. Po příjezdu hasičů na místo muž slezl níže, ale dále nepokračoval. Operátorce linky 112 se s ním povedl navázat kontakt a muž sestup sám bezpečně a v pořádku dokončil. Byl poté předán do péče zdravotníků a dále na záchytnou stanici.

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku je zahájen
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Obrazy Ze života hmyzu a rostlin uvidíte v jilemnickém muzeu
Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT