Liberecký kraj postupoval při výběru dopravců správně, potvrdil ÚOHS

14.09.2016 10:10:09 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj postupoval při výběru dopravců správně, potvrdil ÚOHS

Liberecký kraj postupoval ve dvouletých zakázkách na zajištění autobusové dopravy v souladu se zákonem. Svými rozhodnutími, které Liberecký kraj obdržel v pondělí 12. září 2016, to potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ÚOHS tak dal Libereckému kraji opakovaně za pravdu, že v rámci zajištění autobusové dopravy v přechodném období postupoval správně. Rozhodnutí ÚOHS je konečné.

Zakázky na dvouleté období od 14. prosince 2014 zadal Liberecký kraj v říjnu 2014 v jednacím řízení bez uveřejnění podle zákona o veřejných zakázkách přímo stávajícím dopravcům, protože bylo nutné zajistit plynulou regionální dopravní obslužnost. Proti postupu Libereckého kraje podali k ÚOHS v listopadu 2014 tři dopravci návrhy na přezkoumání úkonů zadavatele spojené s návrhy na uložení zákazů plnění smluv na veřejné zakázky.

Předseda ÚOHS se v odůvodnění rozhodnutí podrobně zabýval tím, zda Liberecký kraj použil oprávněně druh zadávacího řízení - jednací řízení bez uveřejnění. Rovněž posuzoval, jestli se skutečně jednalo o krajně naléhavý případ, zda jej Liberecký kraj nemohl předvídat nebo ho svým jednáním nezpůsobil. Posuzoval také, zda nebylo možné z časových důvodů zadat veřejnou zakázku v jiném druhu zadávacím řízení. „Nacházeli jsme se v naléhavé situaci, kterou jsme opravdu nezpůsobili a ani nemohli předvídat. Nedovedu si představit, že by autobusy ze dne na den přestaly jezdit, lidé se nedostali do zaměstnání, žáci do škol. Nejdůležitější je, že veřejná doprava v celém kraji je zajištěna tak, jak má být a kvalita navíc ještě zvýšena," řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

ÚOHS dospěl k závěru, že pokud by Liberecký kraj dopravní obslužnost nezajistil, způsobil by vážné škody. Podle něj byly splněny všechny podmínky pro zadání veřejné zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění. Rovněž neshledal pochybení v provedeném dokazování.

Předseda ÚOHS ve svém rozhodnutí závěrem ocenil přístup Libereckého kraje, když se zabýval možností zapojení nového dopravce do IDOL a možností v krátkém termínu zajišťovat dopravní obslužnost v kraji.

Vydané rozhodnutí ÚOHS je konečné, nelze proti němu podat opravný prostředek, lze ho pouze napadnout žalobou. „Dva roky nás Změna pro Liberecký kraj napadá, že jsme porušili zákon. Rozhodnutí ÚOHS teď potvrzuje, že náš postup při zadání tendru stávajícím dopravcům, byl správný. V přechodném dvouletém období jsme zachovali veřejnou dopravu a navíc ročně ušetřili 27 milionů korun," dodal hejtman.

Liberecký kraj objednává autobusovou dopravu v rozsahu kolem 13 milionů kilometrů ročně, kterou zajišťuje devět dopravců. Největšími jsou BusLine a.s., ČSAD Česká Lípa a.s. a ČSAD Liberec, a.s. Zatímco do konce roku 2014 platil Liberecký kraj za jeden kilometr v průměru 32 Kč, loni už to bylo 29,32 Kč a v letošním roce cena klesla na průměrných 28,41 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj při zakázce na autobusovou dopravu postupoval podle zákona

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj. Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd. „Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat," poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ."

Veřejné toalety ve Skálově ulici jsou uzavřeny

Provozovatel veřejných WC, Technické služby Turnov, informují, že z důvodu karantény zaměstnanců se uzavírají veřejné toalety ve Skálově ulici. Zavřeno bude do odvolání. Dalším nejbližším místem WC je autobusové nádražní Na Lukách nebo na hřbitově na Mariánském náměstí v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Harrachov využije uzavření škol k rekonstrukci budovy
Horní Maxov zve na kostel, roubené chalupy i mokřady
Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny
Klapání Roztockého mlýna zastavili až nacisté. Dnes připomíná historii

Nejčtenější články

05.03.: Pozitivních opět víc. Do očkování se v kraji zapojí i praktičtí lékaři
04.03.: Obrazem: V Hostinném natáčeli film Poslední závod
04.03.: Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT