Literabus 2018 aneb putování za francouzskými velikány

31.10.2018 20:00:53 | Autor: Štěpán Strnad | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Literabus 2018 aneb putování za francouzskými velikány

Vážení čtenáři Našeho Pojizeří, již tradičně se Vám hlásíme z putování studentů semilského gymnázia za předními autory české i světové literatury. Zatímco v minulých letech jsme cestovali především po České republice a Polsku, tak v letošním roce jsme si troufli na zatím nejdelší a nejnáročnější trasu našeho Literabusu. Vydali jsme na jih Francie do kraje levandulí, Provence.

Do světa jsme vyrazili v půlnoci ze 7. na 8. října. Ještě rychle naložit poslední kufr, rozdat poslední polibky rodičům a můžeme se vydat na cestu do 1600 km vzdáleného Avignonu.

„Ahoj holky a kluci," ozvalo se z mikrofonu. Pokud si říkáte, že už jste toto oslovení někde slyšeli, je to zcela možné, protože naší výpravě opět šéfuje, nám všem dobře známý průvodce, Honza Flégl. Společně s jeho slovy se ukládáme ke spánku a těšíme se na ráno.

Konečně! S prvními slunečními paprsky přejíždíme německou hranici a s otevřenou náručí nás vítá Francie. Vyhráno ještě ovšem nemáme. Přece jen míříme skoro úplně na jih a hranice, kterou jsme právě přejeli, je na severu. Ale nic nám nebrání v tom, abychom se začali očima seznamovat s okolními městy a zajímavostmi krajů, které právě projíždíme.

Literabus semilských studentů ve francouzském kraji Provence<br />Autor: Stanislav UlvrAlespoň za zmínku jistě stojí město Besançon, rodiště slavného spisovatele romantismu, Victora Huga. Naší pozornosti neuniká ani Tournus a jeho obrovská románská bazilika svatého Philiberta; žaludky se nám zachvějí u města Vienne, vyhlášeného nejlepšími pamlsky na světě, svou architekturou nás uchvátil Lyon a Dombes, to je vlastně taková francouzská Třeboň.

První zastávka dnešního dne. Pont du Gard, pro nás určitě jeden z divů světa. Římský třípatrový akvadukt z obrovských kamenných kvádrů. Čas nás tlačí a my již za šera dorážíme do Avignonu, kde jsme ubytováni v hotelu Première classe.

Druhý den je pro nás připravena tradiční francouzská snídaně. Na párky a vejce zapomeňte! Tady se snídá sladké. Croissanty, nutella, marmelády, jogurty nebo müsli. Po snídani vyrážíme provensálskou krajinou do města Arles. Mohutnou bránou vstupujeme do uliček tvořených kavárnami a roztomilými obchůdky. Za chvilku se před námi otevírá velké prostranství s monumentální římskou arénou. Dnes se tu konají koncerty, ale v antickém starověku tu prolévali krev gladiátoři pro zábavu místního obyvatelstva.

Naše kroky směřují na náměstíčko Place du Forum. Ptáte se proč? Právě zde totiž narážíme na kavárničku Café la Nuit, která je zvěčněna na jednom z obrazů Vincenta van Gogha. Umělcovo jméno nás provází i nadále. Navštěvujeme galerii moderního umění, kde jsou nejen jeho obrazy, ale také Pabla Picassa a dalších.

Odpoledne mizíme z města k Daudetovu mlýnu. Je opravdu jeho nebo ne? Některé pravdy zůstávají skryté. Odtud spěcháme zpět do Avignonu zatancovat si společně s Waldemarem Matuškou na avignonském mostě. V rychlosti stíháme Papežský palác, katedrálu Notre Dame des Dômes a někteří se projedou i na proslulém kolotoči.

Literabus semilských studentů ve francouzském kraji Provence<br />Autor: Stanislav Ulvr Třetí ráno nás vítá pochmurné počasí. Balíme a přejíždíme na nové ubytovaní do města Apt. Cestou se zastavujeme u vesnice Gordes, známé především z filmu Dobrý ročník. Za deště vyrážíme pěšky do Village des Bories. Kamenné vesnice postavené ze „suchých" kamenů do homolí. Impozantní! Nesmím zapomenout ani na návštěvu městečka Menerbes, oblíbeného místa spisovatele Petera Mayla, a nedalekého famózního římského mostu ze 3. století př.n.l. Unavení a promočení se ubytováváme v hotelu Ibis ve městě Apt.

Poslední den naší cesty přejíždíme pohoří Luberon a kaňonem již dávno zaniklé řeky putujeme za Albertem Camusem. Spisovatelem, dramatikem, filosofem a nositelem Nobelovy ceny. Tady hrál fotbal, v těchto hospůdkách vysedával a kouřil cigarety. Ach ta panoramata! Všichni se rozplýváme nad nádherou místního kraje a ti zdatní se vydávají k cedrovému háji. Na oběd stavíme ve skalním městečku Bonnieux. S plnými žaludky míříme na polorozbořený hrad Lacoste, sídlo rodu de Sade. Asi všichni známe „provokatéra" 18. století, markýze de Sade, který hanil ctnost a chválil neřest. Opravdu poslední zastávka patří charakteristicky temně oranžovému okrovému lomu v Roussillonu. Zde našel útočiště nacisty pronásledovaný Samuel Beckett. Foťáčky vrní blahem.

A jsme na konci. Rychle dokoupit poslední dárky, pořádně se vyspat a ráno zpět do Čech. Nikdo z nás, bohužel, nemohl předvídat četné zácpy a bouračky po cestě zpět. Zkrátka Francie nás nechtěla pustit, a tak jsme si v autobuse odseděli krásných třiadvacet hodin. Ale kdo si hraje, nezlobí, a proto zněl celým autobusem smích při vědomostních hrách a dobrá nálada při sledování českých filmů.

Literabus semilských studentů ve francouzském kraji Provence<br />Autor: Stanislav Ulvr Závěrem bych rád za všechny zúčastněné studenty poděkoval našemu doprovodu, pedagogům Mgr. Janu Hortvíkovi, Mgr. Petru Pýchovi, Mgr. Stanislavu Ulvrovi a Mgr. Lence Škrlíkové, dále skvělému a vtipnému průvodci Honzovi Fléglovi a samozřejmě i našim pánům řidičům za celotýdenní bezpečnou jízdu.

Sbohem, božská Francie, zase někdy na shledanou...

Za studenty Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech srdečně zdraví čtenáře Našeho Pojizeří

Štěpán Strnad, student 4. ročníku

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Listopadové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lucas Brun je nový francouzský spolužák studentů semilského gymnázia
FOTO: Studenti semilského gymnázia vyrazili objevovat krásy Francie
FOTO: Studenti ze semilského gymnázia znovu poznávali Anglii
FOTO: Studenti semilského gymnázia poznávali námořní historii Anglie
Šprechtili jsme... aneb výměnný pobyt v Německu očima studentů
Semilští studenti pod dohledem Londýnského oka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 68 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Příroda a snění v obrazech Vladimíra Balcara na smržovském zámečku

Výstava obrazů Příroda a snění v obrazech Vladimíra Balcara bude k vidění ve výstavní síni Zámečku na Smržovce od 7. do 20. ledna 2019. Výstavu můžete zhlédnout během týdne od 8 hodin, v pondělí a středu do 16 hodin, v úterý a čtvrtek do 15 hodin, v pátek do 11.30. Další informace

Kalamitní opatření v Jablonci je k pondělnímu ránu odvoláno

Vedení města Jablonec nad Nisou odvolalo v pondělí ráno kalamitní opatření 1. stupně. Opět začíná platit plán zimní údržby. Z města bylo do pondělí na deponii za městskou halou odvezeno celkem 8300 tun sněhu. Parkovací automaty ve městě zůstávají až do odvolání vypnuté. Více informací na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovští atleti přivezli z přeborů ve vícebojích a chůzi sedm medailí
Nadace ČEZ otevírá nové granty. Loni podpořila přes tisíc projektů
Liberecký kraj podporuje obnovu památek na svém území
Hokejisté Lomnice rozstříleli Varnsdorf celkem 16 góly!
Soutěžte s námi o vstupenky na operu Rusalka

Nejčtenější články

16.01.: U Spálova sjelo auto z prudkého srázu až k řece Kamenici
16.01.: Na jilemnickém náměstí začala vznikat sněhová socha Krakonoše
14.01.: Stromy v kraji dál padají pod váhou sněhu a nově i kvůli větru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Mostecko

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT