Lomnická knihovna a semilská knihovnice oceněny na krajském setkání

19.12.2014 11:53:42 | Autor: Jiří Langer a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Lomnická knihovna a semilská knihovnice oceněny na krajském setkání

Stalo se již tradicí, že se v Krajské vědecké knihovně v Liberci v předvánočním čase scházejí knihovnice a knihovníci Libereckého kraje. Ani letos tomu nebylo jinak. Více než 70 knihovníků a zástupců obcí se sešlo v liberecké knihovně v úterý 9. prosince.

K tradičním pořadatelům - Regionální organizaci Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) a KVK v Liberci tentokrát přibyl ještě další - Liberecký kraj. Poprvé se totiž udělovaly ceny nejlepším knihovnám Libereckého kraje. Vyhlašovatelem nové soutěže byl Liberecký kraj ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, pod záštitou statutární náměstkyně hejtmana pověřené řízením resortu cestovního ruchu, památkové péče a kultury Hany Maierové.

„Oceněné knihovny, vždy jedna z každého okresu Libereckého kraje, jednou za dva roky obdrží diplom a finanční odměnu ve výši 10 000 korun. Nebyla to však jediná ocenění, která se ten den předávala. Regionální organizace SKIP Libereckého kraje již potřetí předala ocenění nejlepším knihovnicím/knihovníkům našeho kraje," připomněla ředitelka krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková.

„Soutěž budeme pořádat v dvouletých cyklech, na příští rok se chystáme ocenit nejlepší kronikáře celého Libereckého kraje," doplnila statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová.

Nejlepší knihovna Libereckého kraje

Z každého okresu Libereckého kraje byly v souladu s pravidly soutěže nominovány knihovnami pověřenými výkonem regionálních funkcí v daném okrese na cenu tři knihovny. Z nich soutěžní komise složená ze zástupců z pověřených knihoven KVK v Liberci a Libereckého kraje vybrala čtyři vítězné knihovny.

Všechny nominované knihovny převzaly z rukou náměstkyně hejtmana PhDr. Hany Maierové, ředitelky KVK v Liberci Mgr. Blanky Konvalinkové, vedoucího Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu KÚ LK Mgr. Martina Nechvíle a předsedkyně Regionální organizace SKIP PhDr. Dany Kroulíkové pamětní listy a knižní dary. Vítězné knihovny převzaly diplom a odměnu ve výši 10.000 Kč.

Diplom Nejlepší knihovna Libereckého kraje a odměnu 10 000 Kč získaly:

Místní knihovna v Novinách pod Ralskem - Českolipsko

Obecní knihovna Plavy - Jablonecko

Místní knihovna Bílý Kostel nad Nisou - Liberecko

Městská knihovna Lomnice nad Popelkou - Semilsko

Příklad dobré práce z Bílého Kostela

Setkání knihovnic a knihovníků Libereckého kraje - oceněná knihovna Bílý Kostel<br />Autor: Archív Krajská vědecká knihovna Liberec Za všechny oceněné knihovny si přibližme práci v malé knihovně v Bílém Kostele. Za oceněním podle starosty města Jiřího Formánka stojí zcela jistě pětatřicetiletá záslužná a bezvadná práce knihovnice Evy Marečkové.

Diplom převzala knihovnice Eva Marečková společně s panem starostou Jiřím Formánkem za nejlepší knihovnu Libereckého kraje v roce 2014. Místní knihovna byla vybrána na základě kvalit, které nabízí svým čtenářům, občanům Bílého Kostela nad Nisou. „Ač vesnická knihovna, může se pochlubit mnoha službami pro své čtenáře jako je on-line katalog, webové stránky, příjemné bezbariérové prostředí, veřejný internet, vyšší výpůjční doba. Také veliký soubor knih, který je stále doplňován nákupem nových, ale také výpůjčkami z krajské knihovny, ocenila hodnotitelská komise při výběru naší knihovny," uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hany Maierová.

Za úspěchem knihovny stojí podle starosty Formánka bezesporu paní knihovnice Eva Marečková, která je tělem i duší knihovny již velkou řádku let. „Mnoho lidí z obce má tuto dámu neodmyslitelně s knihovnou spojenou, paní Eva vždy ochotně vycházela a vychází vstříc požadavkům čtenářů. Po dlouhá léta svým nasazením a zápalem jde s dobou a snaží se nabídnout ty nejlepší služby," vysvětlil starosta.

„Ocenění si velice vážíme a jsem rád, že se Liberecký kraj rozhodl takováto ocenění udělovat. Práce knihovnic na malých vesnicích je provázena velkou láskou. Věnují tomu mnoho času. V našem případě knihovnice paní Eva Marečková to má dalo by se říct i jako životní poslání. Mnoho generací v Bílém Kostele si jí spojuje s naší knihovnou," doplnil.

Výsledky ankety Knihovník/ Knihovnice roku 2014

Regionální organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků Libereckého kraje již potřetí udělovala ocenění nejlepším knihovnicím/ knihovníkům, kteří v uplynulém období dosáhli výjimečných výsledků v knihovnách Libereckého kraje, realizovali zajímavou aktivitu nebo se trvale věnovali činnostem, které přispěly k rozvoji obce nebo knihovnictví samotného. Cílem a smyslem tohoto projektu je upozornit veřejnost na osobnosti, které za těmito aktivitami stojí a poděkovat jim za jejich práci.

Soutěž byla opět vyhlášena ve dvou kategoriích - Knihovník/ Knihovnice roku a Celoživotní přínos knihovnictví v Libereckém kraji. Rovněž i letos byla cena vyhlášena a udělena pod záštitou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro řízení cestovního ruchu, památkové péče a kultury PhDr. Hany Maierové. Návrhy zasílali především knihovníci, nechyběly ani hlasy starostů jednotlivých obcí, kteří ukázali, že si dobré práce v knihovnách váží.

Nominováno bylo těchto 14 knihovnic a knihovníků: Dana Brožová (Obecní knihovna v Svijanský Újezd), Mgr. Lenka Holubičková (Místní knihovna Benešov u Semil), Mgr. Eva Kraumanová (Obecní knihovna Okrouhlá), Zdena Lédlová (Městská knihovna Lučany nad Nisou), Hana Lupínková (Místní knihovna Nový Oldřichov), František Mlejnek (Místní knihovna Vesec), Zdenka Myslivcová (Obecní knihovna Svijanský Újezd), Ivona Patočková (Městská knihovna Zákupy), Mgr. Zdeněk Rakušan (Krajská vědecká knihovna Liberec), Mgr. Marek Sekyra (Krajská vědecká knihovna Liberec), Mgr. Zdeňka Stromková (Městská knihovna Česká Lípa), Alena Svobodová (Místní knihovna Horní Branná), Miroslava Vrbenská (Městská knihovna Semily), Dana Zpěváková (Městská knihovna Jablonné v Podještědí).

Setkání knihovnic a knihovníků Libereckého kraje - oceněná Miroslava Vrbenská ze Semil<br />Autor: Archív Krajská vědecká knihovna Liberec Náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro řízení cestovního ruchu, památkové péče a kultury PhDr. Hana Maierová, ředitelka KVK Liberec Mgr. Blanka Konvalinková a předsedkyně SKIP Libereckého kraje PhDr. Dana Kroulíková předaly cenu Knihovnice Libereckého kraje roku 2014 - za celoživotní přínos knihovnictví v Libereckém kraji paní Haně Lupínkové z Místní knihovny Nový Oldřichov a paní Miroslavě Vrbenské z Městské knihovny v Semilech. Nositelkou ceny Knihovnice Libereckého kraje roku 2014 se stala paní Mgr. Zdeňka Stromková z Městské knihovny v České Lípě.

Oceněné knihovnice společně s diplomem obdržely od Regionální organizace SKIP věcný dar v hodnotě 1.000 Kč. „Velké uznání a poděkování za obětavou práci, která je v dnešní společnosti velice potřebná, si však nepochybně zaslouží všichni nominovaní," míní ředitelka KVK Blanka Konvalinková.

V odpoledním programu setkání knihovníků ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny v Praze PhDr. Vít Richter nastínil v přednášce Perspektivy a trendy oboru knihovnictví, jaké budou (možná?) knihovny za 30 let.

Přechozí setkání knihovníků:

2013: Při setkání v krajské knihovně ocenili nejlepší knihovnice roku

2012: V Krajské vědecké knihovně udíleli ceny Knihovník - Knihovnice roku

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do Tatobit opět míří osobnosti na Hvězdná setkání
Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
10.07.: Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT