Lomnické kino promítá dál, prošlo částečnou digitalizací
02.03.2012 18:55:12 | Autor: TK a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou
Začátkem měsíce února se na přechodnou dobu podařilo zvrátit nepříznivou situaci, která bezprostředně ohrožovala budoucnost promítání v lomnickém kině. Bez provedení digitalizace by kino nemělo k dispozici dostatek filmových titulů, které by mohlo divákům nabídnout.
Lomnické kino je nově i na facebooku a změnil se rezervační systém v kině, kdy na vybrané filmové tituly nabízí KIS Města Lomnice nad Popelkou předprodej vstupenek prostřednictvím rezervačního systému na stránce www.kislomnice.cz sekce Rezervační systém.
„Provizorní a dočasné řešení před „velkou digitalizací" kina tkví v tom, že v kině byl odbornou firmou zabývající se kinotechnikou instalován a uveden do provozu výkonný datový projektor a přehrávač Blue-ray disků, upraveno bylo také zvukové zařízení kina," vysvětlila Zdeňka Breuerová za lomnické Kulturní a informační středisko.
Díky nové technologii datové projekce je tak možné pokračovat v projekci filmů z tzv. blu-ray či DVD nosičů, které lze nově získat od distributorů. Takto promítané filmy jsou pro lepší orientaci diváků na plakátech s programem kina označeny slovním spojením Digitální projekce.
„Výhodou nové technologie je také to, že kromě promítání z výše popsaných disků lze využít datový projektor též k promítání z počítače," doplnila mluvčí KIS Lomnice nad Popelkou. V souvislosti s využitím kina se tak rozšiřuje jeho možnost o kvalitní projekci v rámci besed, přednášek či „kongresových" aktivit. Promítací stroje pro 35 mm technologii zůstávají v promítací kabině k dispozici především pro starší filmová díla.
„Na závěr je třeba zmínit, že uvedená technologie je pouze dočasnou a překlenovací záležitostí. Město Lomnice nad Popelkou tak stále stojí před rozhodnutím realizace plnohodnotné digitalizace," dodala Breuerová. Ta by zahrnovala i provedení celkové rekonstrukce budovy Městského kina (včetně například zateplení, výměny oken, montáže nových sedadel apod.), a plnohodnotnou digitalizaci. Cílem investice v řádech okolo 30 milionů Kč byl vznik multifunkčního kulturního zařízení. Realizaci záměru města Lomnice nad Popelkou ale nakonec zmařil nedostatek financí. Zůstalo tak prozatím u skromnější varianty.
V současné době v budově kina probíhá pravidelné promítání filmů. Nepravidelně promítání filmů na přání nejen pro seniory a školy, výstavky, kulturní představení, koncerty, besedy, přednášky, společenské večery. Stávající kino má kapacitu 237 míst a v této podobě bylo otevřeno už 5. 7. 1969.
Technické parametry kina v Lomnici nad Popelkou:
Typ kina: klasické jednosálové s kapacitou 237 míst
Zvuk: Dolby SR, snímač azurové stopy
Rozměr plátna: 7,40 x 3,60 m
Promítací zařízení: MEO 5XB
Datový Projektor: Panasonic DPL projektor D5600E
Promítaní: 4 dny v týdnu
Obslužnost: WC, pokladna, foyer, šatna, bufet
Březnová programová nabídka Městského kina v Lomnici
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Nejnovější články
Prosincový program v turnovské Náruči
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.