Lomničtí chtějí urychlit rekonstrukci kina, bojí se, že jinak zanikne

19.12.2012 16:41:15 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Lomničtí chtějí urychlit rekonstrukci kina, bojí se, že jinak zanikne

V Lomnici nad Popelkou nedávno vznikla občanská iniciativa s názvem Naše kino, jejímž autorům není lhostejný osud městského kina, které je jedno z nejstarších v regionu. Tvůrci chtějí, aby místní radnice zaujala jasné stanovisko a podařilo se najít společné řešení.

„Situace s lomnickým kinem není jednoduchá a nemá cenu si cokoli namlouvat. Už není za pět minut dvanáct, ale deset minut po dvanácté," uvádí iniciátoři na své stránce.

Technický pokrok totiž nelze zastavit a nástupem digitálních technologií jsou distributory prakticky likvidována menší nedigitalizovaná kina, protože mnoho filmů se už vůbec nešíří klasickou technologií, ale pouze na digitálních nosičích. „Kino skončí, protože jednoduše nebude mít čím a co promítat. Od ledna 2013 totiž končí distribuce filmů na 35 mm pásech a aktuální možnost promítat z DVD a Blue-ray disků je také jen dočasné řešení," dále upozorňuje iniciativa Naše kino.

Podobnou situaci, zda digitalizovat nebo ne, před časem řešili v Železném Brodě, ale nakonec bylo kino rekonstruováno a v listopadu tohoto roku slavnostně otevřelo. Více v článku zde. V říjnu 2010 bylo po několika letech trvající rekonstrukci otevřeno i digitalizované Kino Jitřenka a nyní si vede velmi dobře a svoje služby stále vylepšuje.

Nutná rekonstrukce by přišla na 4 miliony

Mezi hlavní tvůrce iniciativy se řadí známý spisovatel a scénárista Jaroslav Rudiš, Petr Pýcha, Pavel Hrdina, Dan Zelenka, Josef Svoboda a Pavel Matějka. Podle nich zdejší kino nutně potřebuje investici do digitální promítací techniky a zvuku a do výměny sedadel. Toto celé spočítali na zhruba 4 miliony korun. A tyto peníze chtějí stůj co stůj nějakým způsobem najít v městském rozpočtu. Výrazně dražší by pak byla multifunkční varianta se sály na koncerty a besedy, která by vyšla na 20 až 30 milionů, tu ale iniciativa nepreferuje, respektive ne v této chvíli, kdy jde především o samotné kino.

Veřejné prostory Městského kina Lomnice nad Popelkou - hledištěSituaci až tak kriticky nevidí starosta města Lomnice nad Popelkou Vladimír Mastník: „Chceme kino zachovat, ale je na to přesný postup. Chceme, aby bylo multifunkční a vybavené špičkovou technikou. V současné chvíli má projekt zpoždění, proto zatím musí fanoušci kina počkat."

V lednu by se měl dokonce bod o pokračování kina projednávat na veřejném zastupitelstvu Lomnice. „Studie už je na zastupitelstvu, ale na příští rok už jsou naplánovány jiné prioritní akce, příští rok může přijít projektant a 2014 by se třeba mohlo začít stavět, ale v téhle chvíli mě nenapadá, jak by to šlo urychlit," dodal Mastník.

O vysvětlení více otázek k iniciativě Naše kino jsme požádali jednoho z autorů Petra Pýchu:

Kdo s iniciativou přišel?

Vzešla ze středu lidí, kteří mají vztah ke kultuře větší, než je běžné. Máme mezi sebou spisovatele, hudebníky, přátele divadla, lidi, kteří mají rádi film, kino, atmosféru zešeřelého sálu. A taky jednoho nádražáka ze Sudet, který nedávno dostal filmovou cenu, evropského Oscara. Uvědomujeme si, že v lomnickém kině se zastavil čas a dnes již nemůže plnit svoji hlavní funkci, promítat nové, premiérové filmy. Program kina tvoří snímky, které po měsících vycházejí na DVD, v podtatě prošlé zboží, co bylo k vidění už dávno v Semilech, v Jičíně nebo se k vám dostalo internetem. Mimochodem, pokud by Alois Nebel, jehož autor Jaroslav Rudiš k nám patří, měl premiéru nyní a jen v digitální podobě, projekce v Lomnici by se nedočkal. 

Co iniciativa sleduje?

Chtěli bychom podpořit městské zastupitele a vedení města. Zdá se nám, že jsou digitalizaci a modernizaci kina, otevření. Jen možná čekají na zájem veřejnosti. Proto jsme v těchto dnech spustili webové stránky nasekino a rozhodli se obrátit na Lomničáky a lidi z okolí tištěnou anketou. Mají-li zájem o rychlou digitalizaci kina, mohou se připojit. Věříme, že promítání v Lomnici, které sahá do počátků první republiky a přežilo nástup soukromých televizí i internetu, neskončí.

Čeho byste chtěli konkrétně dosáhnout? 

Veřejné prostory Městského kina Lomnice nad Popelkou - šatna s vyřazenou promítačkou, bar a foyer<br />Autor: Zdeněk DevátýMěsto by mělo závazně přislíbit digitalizaci kina, mělo by vytvořit časový harmonogram jejího průběhu, mělo by hledat finanční prostředky pro její realizaci a určit osobu, která bude za digitalizaci odpovědná a bude průběžně veřejnost informovat. Zastupitel Pavel Hrdina, jeden z členů iniciativy, už požádal, aby se digitalizace lomnického kina stala bodem programu veřejného zasedání zastupitelstva v lednu nového roku.

Kdo a kde se může k iniciativě připojit?

Připojit se může kdokoliv, kdo má rád lomnické kino, kdo má rád film a nespokojí se s filmy deformovanými PC obrazovkami nebo televizními reklamami. Nepředpokládáme, že se k nám budou přidávat malé děti, i když právě na ně a na jejich Rebelky, Kozí příběhy a Doby ledové právě myslíme. K anketě se může přihlásit každý a najde ji v pokladně lomnického kina, v KIS na náměstí nebo u členů iniciativy. Podívat se může i na stránky www.nasekino.webnode.cz. Tam se dočte podrobnosti, najde kontakty a může se opět připojit.

Takže se mohou zapojit i lidé mimo Lomnici?

Proč ne? Mají-li k našemu kinu vztah a chybělo by jim. Víme, že k nám jezdili diváci z Tatobit, z Koštálova. A třeba by ho postrádali stejně jako chalupáři z Košova nebo ze Rváčova.

Související články:

Prosincová nabídka Městského kina v Lomnici

Lomnické kino promítá dál, prošlo částečnou digitalizací 

Kino Jitřenka vylepší zvuk a chystá se v novém roce do Evropy

James Bond zahájil novou digitální éru kina v Železném Brodě

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 20 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kapitán FK Tomáš Hübschman: I hráči chtějí klubu pomoct

V aktuální "koronavirové situaci", kdy není možné hrát sportovní zápasy, se jablonečtí hráči dohodli na dočasném snížení platů s majitelem klubu FK Jablonec Miroslavem Peltou. Nejen to prozrazuje v rozhovoru kapitán Jablonce Tomáš Hübschman. Rozhovor čtěte na Našem Jablonecku

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19.

Základní informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov spouští Mobilní rozhlas. Získáte krizové zprávy do mobilu
V krajských sociálních službách stále nemají dost ochranných pomůcek
Policisté a hasiči z kraje si převzali první dávku ochranných nanofiltrů
Liberecký tunel projde uzavírkou, omezení čeká řidiče i na Turnovsku
Chcete pomáhat? Přihlaste se na krizovém štábu. Spolu to zvládneme

Nejčtenější články

26.03.: V Libereckém kraji přibylo 12 nakažených, celkem jich je už 34
27.03.: V Libereckém kraji je už 46 nakažených, nárůst je o 12 osob
26.03.: Druhý potvrzený případ koronaviru v Turnově, devět v okrese Semily

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT