Lomničtí hasiči mají Rusalku a Popelku

10.08.2020 20:14:42 | Autor: Věra Nutilová | Rubrika: KRIMI | Obce: Lomnice nad Popelkou

Lomničtí hasiči mají Rusalku a Popelku

Hasičský sbor v Lomnici nad Popelkou byl založen v roce 1872 a zanedlouho bylo ve sboru 62 členů. Loni zdejší hasiči zasahovali u 103 událostí, šlo zejména o dopravní nehody a technické zásahy, letos zatím měli 71 výjezdů.

Jak uvádí Kronika hasičů okresu Semily, veškeré náčiní bylo majetkem města, čtyřkolová stříkačka a dvoukolová francouzská stříkačka, čtyřkolový vůz s úplným náčiním pro lezce, hadice, lucerny i svíčky, později bylo vybavení doplněno o žebříky, smýkací plachtu a dvoukolové navijáky na hadice a další potřebný materiál.

V roce 1899 byla slavnostně otevřena hasičská zbrojnice u zámku, nová zbrojnice byla postavena o šestatřicet let později u kina. V roce 1923 město zakoupilo automobilovou stříkačku Praga, která sloužila až do roku 1968. Hasiči s ní zasahovali v širokém okolí od Chlumu až po Semily. Další vozidla přibyla až v roce 1961, stala se jimi cisterna Š 706 RTH, Tatra 805 s požární stříkačkou „osmičkou", vozidlo Praga a autobus Opel-Blitz. Pro cisternu tehdy lomničtí hasiči vlastními silami postavili garáž. Při oslavách 110 let hasičského sboru se již hasiči mohli pochlubit další technikou, což byla Avia 30 a Tatra 148. V roce 1998 byla z Technolenu zakoupena cisterna CAS 32 T 815 a stávající cisterna CAS 25 byla prodána.

Před šesti lety rámci příhraniční spolupráce byla podána Městem Lomnice nad Popelkou žádost o dotaci na novou cisternu ke Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru pod Ministerstvem vnitra. Dotace je poskytnuta ve výši 2,5 milionu Kč a z Libereckého kraje ve výši 1 milionu korun. Dotaci Město Lomnice nad Popelkou obdrželo, proběhlo výběrové řízení. Pro realizaci byla vybrána firma THT Polička, s. r. o., která pro hasiče a město vyrobila nové vozidlo v hodnotě 5 947 150 Kč. Vozidlo se stalo prvovýjezdovou cisternou pro šest hasičů s menším obsahem vody na podvozku Tatra. K nové cisternové stříkačce přibylo také zásahové vozidlo Nissan Navara. Výjezdová jednotka má k dispozici rovněž technický automobil Nissan Patrol přívěsy a další vybavení.

V loňském roce zasahovali hasiči u 103 událostí, šlo zejména o dopravní nehody a technické zásahy, v letošním zatím měli 71 výjezdů, zejména k technickým pomocem, dopravním nehodám, záchraně osob a zvířat.

Jednotka je zařazena do kategorie JPO II/1 včetně JPO III/1. „Jsme jedna z mála jednotek v okrese, která má dvě výjezdová družstva. Každoročně absolvujeme řadu odborných školení, k prověřování odbornosti se účastníme taktických a prověřovacích cvičení," uvedl velitel jednotky Martin Stránský. „Největší investicí v roce 2019 a v historii sboru bylo dokončení obnovy techniky, a to v podobě velkokapacitní cisterny CAS 30 Tatra Terno za 7 955 750 korun. Vozidlo dostalo jméno Rusalka a další cisterně říkáme Popelka, máme také nový dopravní automobil Volkswagen Transportér T6 Kombi. S financováním tohoto projektu pomohla městu Evropská unie z Integrovaného regionálního operačního programu. Celková investice byla víc jak 9 600 000 Kč a nemalou část finančních prostředků nám poskytlo město Lomnice nad Popelkou," dodal velitel jednotky.

Hasiči se prezentují se na několika akcích ve městě, například při Dětském dni, Dni koně a Dni zdraví, zabezpečují příjezd Mikuláše spojený s ohňostrojem. Letos uspořádají odložený Dětský den a předpokládají, že bude zahájena přístavba šaten ke zbrojnici.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasič z Košťálova Josef Riegr oslavil 100 let

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě

Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě Šest jednotek požární ochrany vyjelo v neděli 20. září před jednou hodinou ranní k požáru střechy rodinného domu v obci Tanvald (Šumburk nad Desnou). Na jeho likvidaci hasiči nasadili postupně dva vodní proudy. Na místě zasahovaly profesionální jednotky ze stanice Jablonec nad Nisou, stanice Tanvald. Dále pak JSDH Desná, JSDH Velké Hamry - Velké Hamry I, JSDH Tanvald - Tanvald Šumburk, JSDH Tanvald - Horní Tanvald. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 8. ročník kampaně Vlajka pro Masaryka
Krajská vědecká knihovna v Liberci se připravuje na Týden knihoven
VIDEO: Běh Přes desenské kopce 2020
Krajští policisté odhalili alkohol u sedmi řidičů autobusů
I.A třída: Bělá i Lomnice vyhrály, Košťálov si nechal body znovu utéct

Nejčtenější články

20.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého podzimního kola
22.09.: FOTO: Marek Chrascina vystoupal na Žalý v traťovém rekordu
22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u sedmi řidičů autobusů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT