Lomničtí oslaví 100 let republiky vlastním filmem

25.10.2018 19:40:00 | Autor: Radek Kysela, Lenka Morávková a Jaroslav Kordík | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Lomničtí oslaví 100 let republiky vlastním filmem

Dokument Prvorepubliková pohlednice Lomnice je celovečerní film vytvořený trojicí lomnických autorů k příležitosti 100. výročí republiky. Netradiční formou vás pomocí dobových pohlednic a fotografií přenese zpět do období 1918-1938 v Lomnici nad Popelkou, kde se po Velké válce opět naplno rozbíhají místní továrny, živnosti, oživuje se činnost spolků a modernizace města probíhá na plné obrátky.

Autorům se podařilo shromáždit úžasný dobový materiál, jenž zachycuje Lomnici nad Popelkou od poloviny 19. století až po současnost města. Velká část dobových materiálů pochází ze soukromé sbírky lomnického sběratele Jaroslava Kordíka a při pátrání v dalších archivech se podařilo získat i dobové obrázky, které nebyly pravděpodobně ještě nikdy uveřejněny. Veškerý materiál byl restaurován rukou režiséra filmu Radka Kysely a za pomocí počítačové techniky je netradičně upraven. Celé dílo je doplněno o mnoho zajímavostí z lomnické historie, kterou připravila scénáristka a kronikářka města Lenka Morávková.  

Videopozvánka na film:


Z období první republiky pro Lomnicko žádné filmové záběry neexistují a vytvořit celovečerní film pro nové kino byla velká výzva. Na filmu se podílelo více lomnických nadšenců a autoři slibují, že nudit se nebudete.

Premiéra filmu proběhne v pátek 26. října 2018 od 20 hodin v nově zrekonstruovaném městském kině v Lomnici nad Popelkou.

Lomničtí zpomalují dopravu jako za první republiky

Již před více než 80 lety upozorňovala v Lomnici nad Popelkou projíždějící řidiče dopravní značka s nápisem "Jezděte pomalu, v naší obci není nemocnice", aby zpomalili. Tuto strategii vymyslel místní policejní nadstrážník Říha, aby zamezil "šílené jízdě neopatrných motoristů v úzké ulici, kde předtím nepomáhaly žádné výstražné tabule, pokuty ani trestní stíhání". Vtipný nápad se tehdy velmi rychle ujal v několika dalších obcích.

Obě značky<br />Autor: Archiv Lenky Morávkové V těchto dnech se objevila tato značka nedaleko původního místa, protože od dob první republiky je její poselství a aktuálnost stále stejná. Úzký vjezd do Husova náměstí na hlavním průtahu městem je i po tolika letech stále problematický a přítomnost nemocnice ve městě se po otevření v roce 1960 vytratila v 90. letech jejím uzavřením.

Proto se parta nadšených patriotů inspirovala touto paradoxní shodou a vyvěsila obdobnou dopravní značku, aby upozornila nejen na neutěšenou dopravní situaci v centru města, ale i netradičně připomněla období první republiky v našem městě. Letos slavíme sto let republiky a často řešíme podobné problémy jako naši prapředci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzejní výstava připomene Lomnicko za první republiky
Ohlédnutí za otevřením zrekonstruovaného lomnického kina
Říjnová nabídka Městského kina v Lomnici nad Popelkou
FOTO: Filmem Všechno bude otevřeli zrekonstruované lomnické kino

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality 5. dubna 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Lékárenská pohotovost o velikonočním pondělí

Velikonoční pondělí patří mezi svátky, kdy dle ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se stanovuje zákaz prodeje tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 m2. Liberecký kraj pro tento den zajistil lékárenskou pohotovostní službu v Nemocniční lékárně v areálu Krajské nemocnice Liberec, a.s., Husova 10, 460 63 Liberec (naproti pavilonu interních oborů B) od 9 do 17 hodin. V ostatní dny jsou otevřeny lékárny v obchodních centrech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jilemničtí zvítězili na juniorském maratonu v Liberci a postupují do finále
Obrazem: Velký pátek v ZOO Liberec 2019
Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém
Pokáčovo jarní turné bude plné Lásky. V květnu zavítá do Semil

Nejčtenější články

19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
18.04.: FOTO: Závod kočárků v Libštátě kromě zábavy pomohl Danečkovi
19.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT