Lomničtí sokolové cvičili v Rakousku na Světové Gymnaestrádě

27.07.2019 19:15:40 | Autor: Petr Sádek | Rubrika: NÁZORY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Lomničtí sokolové cvičili v Rakousku na Světové Gymnaestrádě

To že se lomničtí sokolové pravidelně účastní všesokolských sletů není pro pozorné obyvatele našeho městečka novinkou. V letošním roce se lomničtí cvičenci ale poprvé zúčastnili celosvětové akce Gymnaestráda, která se uskutečnila již po šestnácté, a to v rakouském městečku na hranici třech států, Dornbirn. Pro lomnické sokoly a celou župu Krkonošskou-Pecháčkovu se jednalo o historicky první účast na této jedinečné akci.

A co si pod pojmem Gymnaestráda představit? Bez nadsázky je to akce silně připomínající olympijské hry s rozdílem, že na Gymnaestrádě nejde o medaile. Gymnaestráda je svátkem, obrovskou přehlídkou sportovních vystoupení napříč gymnastickými disciplínami. Na své si zde přijdou milovníci nářaďové gymnastiky, aerobních cvičení, pódiových vystoupení, akrobatických show i hromadných skladeb.

Tomu všemu nechybí slavnostní zahajovací a závěrečný ceremoniál, hromada doprovodných akcí a vystoupení pro místní obyvatele, kteří se coby dobrovolníci ochotně starají o účastníky ubytované v městečkách kolem hlavního dějiště Gymnaestrády - měst Dornbirn a Bregenz. Celou akci pořádá FIG - Mezinárodní gymnastická federace - a účastní se 25 000 sportovců a organizátorů ze 66 zemí světa.

Lomničtí sokolové se poprvé zúčastnili celosvětové akce Gymnaestráda v rakouském Dornbirn<br />Autor: Archiv T. J. Sokol Lomnice n. P. a World Gymnaestrada Organizaci výpravy České republiky měla na starosti Česká gymnastická federace, výprava se skládala ze zástupců ČASPV, ČOS a ČGF. Samotní sokolové měli nejpočetnější zastoupení, ve třech skladbách jich vystupovalo téměř 500. Lomnických sokolů vyrazilo celkem 9, vystupovali třikrát při předvedení hromadné česko-slovenské skladby SPOLU, lomničtí muži navíc ještě při prvním večeru v Rakousku věnovanému obyvatelům hostitelského města se silovou gymnastikou. Ani lomnické ženy nezůstaly pozadu, za stejným účelem si oprášily úryvek ze skladby Siluety z loňského sletu.

Bezesporu největším zážitkem pro všechny sokoly ale bylo provedení skladby na závěrečném ceremoniálu. Na něj jsou vybrány jen ty nejlepší skladby a ČOS se této pocty dostalo poprvé od doby, kdy se gymnaestrád účastní. Je nepopsatelným zážitkem cvičit na Vejvodovu polku „Škoda lásky", strhnout 16 000 diváků v tleskání a z tribun slyšet tuto legendární píseň zpívat v několika jazycích. A odcházet z plochy stadionu s českou vlajkou při potlesku diváků z 66 států světa ve stoje, to je ta pravá národní hrdost.

Předsednictvo FIG po ukončení ceremoniálu vyslovilo uznání a obdiv právě skladbě SPOLU, kterou označili za jednu z nejzdařilejších v rámci celé akce. Ocenili nápaditou choreografii skladby, precizní provedení, umění autorů skloubit cvičení mužů a žen, dorostenců a seniorů, cvičenců dvou států. Podobné propojení je i jednou z myšlenek celé gymnaestrády. Je dobře, že se České obci sokolské dostalo takovéhoto uznání.

Lomničtí sokolové se poprvé zúčastnili celosvětové akce Gymnaestráda v rakouském Dornbirn<br />Autor: Archiv T. J. Sokol Lomnice n. P. a World Gymnaestrada Nejen lomničtí sokolové, ale snad všichni účastníci zažili týden naplněný pozitivními úsměvy, radostí, hrdostí, zpěvem písní, sbíráním inspirace do další práce v oblasti všeobecné gymnastiky. Všichni zde také navázali nová přátelství, která, věřím, vydrží minimálně do další gymnaestrády. Ani lomničtí nezůstávali pozadu, vybaveni reproduktory zpívali, tančili a cvičili, kde se jen dalo.

A pokud se budete chtít o tomto gymnastickém svátku dozvědět více, těšte se na podzim, kdy připravíme povídání o této akci spojené s promítáním filmu bratra Radka Kysely. A o tom, jestli bude naše město zastoupeno i na té další gymnaestrádě, nyní myslím není pochyb. XVI. Gymnaestrádě v Dorbnirnu NAZDAR, XVII. Gymnaestrádě v Amsterodamu ZDAR!

Petr Sádek, náčelník T. J. Sokol Lomnice n. P. a Sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření pumptrackové dráhy v Turnově pro zkušební jízdy!

Ve středu 12. a ve čtvrtek 13. srpna 2020 budou oba okruhy pumptrackové dráhy uzavřené. Bude zde probíhat nástřik vodicích čar, směrovek a dalších prvků. „Prosíme o striktní dodržování zákazu. Pokud čáry někdo rozjezdí, tak to bude neopravitelné a budeme se na to koukat dalších několik let," řekl iniciátor projektu Marek Slavík. Slavnostní otevření je naplánováno na sobotu 29. srpna. Podrobný program bude ještě upřesněn. Předchozí článek o turnovském pumptracku

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Koncert v kostele sv. Vavřince připomene 670. výročí města Jilemnice
Aneta Langerová zazpívá v Harrachově
FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
Bára Hůlková byla v dálce jen dva centimetry od bronzové medaile

Nejčtenější články

11.08.: Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
11.08.: FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT