Lomničtí sokolové cvičili v Rakousku na Světové Gymnaestrádě

27.07.2019 19:15:40 | Autor: Petr Sádek | Rubrika: NÁZORY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Lomničtí sokolové cvičili v Rakousku na Světové Gymnaestrádě

To že se lomničtí sokolové pravidelně účastní všesokolských sletů není pro pozorné obyvatele našeho městečka novinkou. V letošním roce se lomničtí cvičenci ale poprvé zúčastnili celosvětové akce Gymnaestráda, která se uskutečnila již po šestnácté, a to v rakouském městečku na hranici třech států, Dornbirn. Pro lomnické sokoly a celou župu Krkonošskou-Pecháčkovu se jednalo o historicky první účast na této jedinečné akci.

A co si pod pojmem Gymnaestráda představit? Bez nadsázky je to akce silně připomínající olympijské hry s rozdílem, že na Gymnaestrádě nejde o medaile. Gymnaestráda je svátkem, obrovskou přehlídkou sportovních vystoupení napříč gymnastickými disciplínami. Na své si zde přijdou milovníci nářaďové gymnastiky, aerobních cvičení, pódiových vystoupení, akrobatických show i hromadných skladeb.

Tomu všemu nechybí slavnostní zahajovací a závěrečný ceremoniál, hromada doprovodných akcí a vystoupení pro místní obyvatele, kteří se coby dobrovolníci ochotně starají o účastníky ubytované v městečkách kolem hlavního dějiště Gymnaestrády - měst Dornbirn a Bregenz. Celou akci pořádá FIG - Mezinárodní gymnastická federace - a účastní se 25 000 sportovců a organizátorů ze 66 zemí světa.

Lomničtí sokolové se poprvé zúčastnili celosvětové akce Gymnaestráda v rakouském Dornbirn<br />Autor: Archiv T. J. Sokol Lomnice n. P. a World Gymnaestrada Organizaci výpravy České republiky měla na starosti Česká gymnastická federace, výprava se skládala ze zástupců ČASPV, ČOS a ČGF. Samotní sokolové měli nejpočetnější zastoupení, ve třech skladbách jich vystupovalo téměř 500. Lomnických sokolů vyrazilo celkem 9, vystupovali třikrát při předvedení hromadné česko-slovenské skladby SPOLU, lomničtí muži navíc ještě při prvním večeru v Rakousku věnovanému obyvatelům hostitelského města se silovou gymnastikou. Ani lomnické ženy nezůstaly pozadu, za stejným účelem si oprášily úryvek ze skladby Siluety z loňského sletu.

Bezesporu největším zážitkem pro všechny sokoly ale bylo provedení skladby na závěrečném ceremoniálu. Na něj jsou vybrány jen ty nejlepší skladby a ČOS se této pocty dostalo poprvé od doby, kdy se gymnaestrád účastní. Je nepopsatelným zážitkem cvičit na Vejvodovu polku „Škoda lásky", strhnout 16 000 diváků v tleskání a z tribun slyšet tuto legendární píseň zpívat v několika jazycích. A odcházet z plochy stadionu s českou vlajkou při potlesku diváků z 66 států světa ve stoje, to je ta pravá národní hrdost.

Předsednictvo FIG po ukončení ceremoniálu vyslovilo uznání a obdiv právě skladbě SPOLU, kterou označili za jednu z nejzdařilejších v rámci celé akce. Ocenili nápaditou choreografii skladby, precizní provedení, umění autorů skloubit cvičení mužů a žen, dorostenců a seniorů, cvičenců dvou států. Podobné propojení je i jednou z myšlenek celé gymnaestrády. Je dobře, že se České obci sokolské dostalo takovéhoto uznání.

Lomničtí sokolové se poprvé zúčastnili celosvětové akce Gymnaestráda v rakouském Dornbirn<br />Autor: Archiv T. J. Sokol Lomnice n. P. a World Gymnaestrada Nejen lomničtí sokolové, ale snad všichni účastníci zažili týden naplněný pozitivními úsměvy, radostí, hrdostí, zpěvem písní, sbíráním inspirace do další práce v oblasti všeobecné gymnastiky. Všichni zde také navázali nová přátelství, která, věřím, vydrží minimálně do další gymnaestrády. Ani lomničtí nezůstávali pozadu, vybaveni reproduktory zpívali, tančili a cvičili, kde se jen dalo.

A pokud se budete chtít o tomto gymnastickém svátku dozvědět více, těšte se na podzim, kdy připravíme povídání o této akci spojené s promítáním filmu bratra Radka Kysely. A o tom, jestli bude naše město zastoupeno i na té další gymnaestrádě, nyní myslím není pochyb. XVI. Gymnaestrádě v Dorbnirnu NAZDAR, XVII. Gymnaestrádě v Amsterodamu ZDAR!

Petr Sádek, náčelník T. J. Sokol Lomnice n. P. a Sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nadace Euronisa vyhlašuje otevřené kolo

Od pátku 25. června se mohou o podporu svých projektů z oblastí sociální, zdravotní, kulturní a vzdělávací ucházet neziskové organizace registrované na území České republiky a zároveň působící v Euroregionu Nisa, který leží na území Libereckého kraje a Šluknovského výběžku. O příspěvek na činnosti zlepšující život různě znevýhodněných lidí mohou zažádat až do pátku 24. září 2021. V letošním roce budou podpořeny projekty v minimální výši 30 tisíc korun. Výše rozdělené částky bude známa až na podzim, po uskutečnění benefiční aukce umění plánované na 20. 11. 2021 v Oblastní galerii Liberec. Podrobné podmínky pro poskytnutí nadačních příspěvků, formulář žádosti a další informace najdou zájemci na stránkách www.euronisa.cz.

Kraj daruje peníze nemocnici na sekvenaci vzorků

Na jednání Rady Libereckého kraje zazněl záměr podpořit formou finančního daru z Krizového fondu Libereckého kraje sekvenování viru SARS-CoV-2 metodou NGS (tzv. sekvenování nové generace) v Krajské nemocnici Liberec, a to za období měsíce června 2021. „Sekvenace se již v nemocnici provádí a je velmi důležitá pro včasné vyhodnocení aktuální epidemiologické situace v kraji. Zatím ale není jiným zdravotnickým zařízením než těm státním, hrazena. Podle vyjádření ministra Adama Vojtěcha na posledním jednání vlády ČR s Radou Asociace krajů ČR by měla být proplácena z prostředků zdravotního pojištění," uvedl hejtman Martin Půta. Odhadované maximální měsíční náklady na sekvenování v KNL, a. s. jsou 1,3 miliony korun. „Připravenost podílet se na financování sekvenace viru SARS-CoV-2 částkou až do výše jednoho milionu korun vyjádřila také Krajská hygienická stanice Libereckého kraje," dodal hejtman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Podvodníci se vydávají za zaměstnance bank či dokonce policisty
Liberecký kraj opraví dva mosty ve Svijanech
Krkonošská železnice má stále svůj význam
Budova na libereckém Zlatém kříži je klenot německé novorenesance
Kraj rozdělí posedmé miliony na jídlo pro děti ve školách a školkách

Nejčtenější články

20.06.: V noci na neděli došlo k požáru katru ve Studenci
19.06.: Řidiče v Lomnici čekají omezení. Kraj tu rekonstruuje silnici
21.06.: Kriminalistické otazníky odhalil při besedě v Semilech Ondřej Krotil

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT