Lucas Brun je nový francouzský spolužák studentů semilského gymnázia

26.10.2018 11:55:12 | Autor: Tony Šimek a Stanislav Ulvr | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Lucas Brun je nový francouzský spolužák studentů semilského gymnázia

Gymnázium Ivana Olbrachta v Semilech spolupracuje již několik let s neziskovou organizací AFS, která zprostředkovává výměnné studijní pobyty pro studenty z celého světa. Tento školní rok navštěvuje gymnázium další zahraniční student, tentokrát je to Lucas Brun z Francie.

Díky programům AFS navštěvovali semilské gymnázium například studenti z  Itálie, Japonska nebo USA. Zahraniční studenti vždy bydlí v hostitelské rodině, účastní se výuky ve škole a jejich pobyt je nejen velkým obohacením pro hodiny cizích jazyků, ale také jedinečnou příležitostí, jak se mohou studenti i učitelé dozvědět o kultuře, zvycích a tradicích dané země.

„V minulém školním roce navštěvoval GIO Semily Alejandro Ruiz z Venezuely a od září 2018 získali semilští gymnazisté opět nového zahraničního spolužáka - Lucase Bruna z Francie. Níže si můžete přečíst Lucasovy postřehy a dojmy z prvních týdnů jeho pobytu v ČR, jak je pro vás zachytil Tony Šimek ze sexty," vysvětlil Stanislav Ulvr.

Mohl by ses čtenářům krátce představit?

Jmenuji se Lucas Brun, je mi 17 let a pocházím z Francie, přesněji řečeno z městečka Vernosc-lès-Annonay v regionu Auvergne-Rhône-Alpes, nedaleko od Lyonu, znáte-li. Ve Francii jsem už střední školu dokončil a nyní budu rok studovat v České republice. Jsem tu díky organizaci AFS a za možnost být tady jsem moc rád.

Ve volném čase rád čtu, koukám na filmy nebo na všemožná videa, jezdím na enduro kole, fotografuji a dělám mnoho dalšího. Ani to všechno nedokážu takhle vyjmenovat. Také miluji cestování, což je prostě nejlepší forma vzdělání a poznání nových kultur. Myslím, že se za týden v jiné kultuře člověk naučí důležitější věci než za měsíc ve škole.

Jaké byly tvoje první pocity po příjezdu?

Upřímně? Dost zvláštní. Na jednu stranu jsem byl moc šťastný, jelikož jsem plánoval odjet už hodně dlouho a konečně se to stalo skutečností. Zároveň jsem si připadal docela ztracený, protože mi došlo, že teď strávím 10 měsíců v zemi, kterou neznám, v nové rodině, vesnici, domě, škole a s jiným jazykem. Uvědomil jsem si, že pro mě začíná něco výjimečného.

Francouzský student Lucas Brun v Semilech Takže bys podobnou zkušenost doporučil i ostatním?

Určitě! Máte-li možnost, využijte ji. Pokud máte pochybnosti, nejste si jistí a bojíte se, tak mám pro vás jednu jedinou radu: Přestaňte myslet a skočte do toho. Samozřejmě, je to těžké, ale nakonec toho litovat nebudete. Objevíte kulturu, jazyk, poznáte mnoho lidí, nový způsob života a při všem tom objevování vás možná potká to, že objevíte hlavně sami sebe.

Také bych chtěl dodat, že i když se třeba nedostanete přímo do vaší vysněné země, ať už kvůli financím nebo čemukoli jinému, nezoufejte. Vyberte si jinou. A to klidně náhodně, protože skvělý zážitek si můžete odnést odkudkoliv.

Proč sis vybral právě Českou republiku?

Na to se mě lidé ptají často. Abych byl upřímný, původně jsem chtěl do nějaké anglicky mluvící země, jenže to bylo moc drahé. Ciziny jsem se nechtěl vzdát, ale nevěděl jsem, kam bych měl jet. V nabídce jsem spatřil Česko, zemi, o které jsem v podstatě nic nevěděl i přes to, že není zrovna dvakrát daleko od Francie. Vlastně i to, kde přesně se Česká republika nachází, pro mě bylo nejdříve trochu tajemstvím. To ale nebylo na škodu. Chtěl jsem poznat něco kompletně neznámého, a proto byla Česká republika skvělou volbou.

Jak se liší francouzské a české školství?

Největší rozdíl bude v čase. Na střední škole máme vyučování od 8 ráno až do cca páté nebo šesté odpoledne. A k tomu ještě domácí úkoly. To je hodně náročné, ale zase máme více volných dní. Další odlišností je, že ve Francii trvá střední vzdělávání jen 3 roky.

Potkaly tě tu zatím nějaké problémy?

Nic velkého, ale je pravda, že docela bojuji s jazykem, čeština je složitá. Také se tady moc lidí nechce bavit anglicky, buď to neumějí, nebo se bojí, že by mluvili špatně a připadali by si hloupě. Za chyby se ale přece není třeba stydět. Člověk nebude mluvit hned napoprvé perfektně. Musí se to trénovat.

Co se ti tady líbí a naopak nelíbí?

Mám rád zdejší lidi. Ačkoliv nejsou vždycky hovorní (což já ostatně také ne), chovají se mile a snaží se mi pomoci, když něčemu nerozumím. Také se mi líbí česká architektura a historie.

Co se mi nelíbí? Těžko říct. Nejspíš jídlo. I když máte některé vážně dobré věci, francouzská kuchyně mi stejně chybí.

Přiblížil bys nám AFS?

AFS je celosvětová organizace, která dovoluje studentům vycestovat do jiné země na 3, 6 nebo 10 měsíců. Pomohou vám se vším tím potřebným papírováním a najdou vám dobrovolnickou rodinu, která se vás ujme. Rodina za vaše ubytování nedostává žádné peníze. Před odjezdem vás čekají přípravné sešlosti, a když už jste ve vaší destinaci, zúčastníte se tábora, na kterém s ostatními mezinárodními studenty děláte různé aktivity. Nikdy se tak necítíte sami a získáte mnoho nových přátel. Tenhle způsob cestování je pro mě nejlepší. Sice si nemůžete dělat, cokoliv chcete, ale víte, že se vždycky máte na koho obrátit.

Je něco, co tě u nás překvapilo?

Připadá mi, že celý den něco jíte! Nevím, jak můžete mít pořád takový hlad. Také jsem slyšel něco o Velikonocích a mlácení pomlázkou, to je docela šok.

Ale lidé zase bývají překvapení z toho, že Francouzi jedí šneky a žabí stehýnka, takže asi nemám co říkat. Je to hlavně takové sváteční jídlo. Pokud někdy ve Francii budete, klidně ochutnejte.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Listopadové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Studenti semilského gymnázia mají nového zahraničního spolužáka
Semilským gymnáziem opět zněla americká angličtina
Semilské gymnázium navštěvoval v dubnu student z Mexika
Na studia jedině do České republiky a klidně až z Japonska

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností

Forenzní značení kol v Turnově pro letošní sezonu naposledy

Městská policie Turnov nabízí poslední možnost objednávky forenzního značení jízdních kol, a to v termínu 10. a 11. října 2019 vždy od 13.30 do 17.30. Počet objednávek bude omezený. Další možnost bude nejdříve v létě roku 2020! Zájemci v domluveném termínu přijdou na služebnu MP s vyčištěným kolem, občanským průkazem a doklady o koupi kola (v případě, že je mají). Označení jednoho jízdního kola trvá 20 minut, během kterých je majitel seznámen s principem značení a jsou vyplněny příslušné formuláře. Objednávky přijímají na telefonních číslech: 481 366 600, 723 389 122 i lince 156.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Horská služba v Rokytnici opět poučí na téma zdravověda a první pomoc
Liberečtí hasiči oslaví 110 let v objektu Barvířská 29
K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
Proti České Lípě si hokejisté Lomnice připsali první vítězství
Příběh obnovy: Bičíkův statek v Příšovicích

Nejčtenější články

13.10.: Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
14.10.: I.A třída: Na první místo se díky výhře v Košťálově vrátila Lomnice
14.10.: FOTO: Podzimní trh V Lipkách opět nabídl domácí výpěstky a výrobky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT