Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta

10.06.2019 17:18:07 | Autor: Adam Stodola | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta

Každým rokem do České republiky přilétají studenti podporovaní organizací AFS do českých škol. Ani ve školním roce 2018/19 tomu nebylo jinak, a proto jsme mohli na našem gymnáziu Ivana Olbrachta přivítat studenta z Francie, který chodil do třídy společně se třetím ročníkem.

Díky tomu, že čas neúprosně utíká, tak se i jeho pobyt u nás v Semilech chýlí ke konci. Z tohoto důvodu jsem našeho „Francouze" vyzpovídal a vy teď máte jedinečnou možnost přečíst si o jeho zkušenostech z našich malebných Semil a života v České republice.

Cítíš se jako pravý Čech po roce stráveném v České republice?

Jestli jako pravý Čech, to nevím, ale zvykl jsem si na českou kulturu, která už pro mě není zvláštní jako před tím. A je pravdou, že v průběhu roku jsem si navykl na některé zvyky a již více rozumím českému způsobu myšlení.

Na co z České republiky budeš vzpomínat nejvíce?

Myslím, že na všechno. Prožil jsem zde mnoho věcí, a tak mi zůstane tento pobyt vzpomínkou navždy. Všichni lidé, které jsem potkal, českou kuchyni, českou kulturu, dokonce i češtinu, i když jí neovládám moc dobře, nějaké základy si pamatovat budu.

Co jsi měl v Čechách nejraději?

České jídlo, česká města, vesnice a typickou architekturu, české lesy, sníh v zimě, město Semily v období podzimu s překrásným olistěním stromoví parku, čas strávený s ostatními výměnnými studenty, cestování a poznávání české kultury společně s nimi, dále pak tradice. Fakt, že když se snažíte mluvit česky tak to mnoho lidí ocení a pomůžou vám, když nevíte, české bary a mnoho dalších věcí, ale je těžké je všechny vyjmenovat.

Co jsi naopak v Čechách rád neměl?

Někdy se dost opakující (podobné) jídlo. Život v malé vesnici, protože jsem byl daleko od dalších AFS studentů a přátel. Nedostatek slunce, nízká teplota, těžký jazyk, někdy trošku chladní lidé. A možná i pár dalších věcí, na které si ale teď nevzpomínám.

Bude ti chybět české pivo?

Bude mi chybět pivo v půllitrech, protože ve Francii se prodává jen ve třetinkách, bude se mi proto po návratu domů zdát to francouzské opravdu malé. Česká piva jsou opravdu velmi dobrá, ale jsou celkem hořká. Ale i tak si nějaký koupí před odletem zpět do Francie.

Co ti bude chybět nejvíce?

Síť hromadné dopravy, díky které se můžu dostat kamkoliv po České republice. Český školní systém, protože v Česku máte kratší hodiny a výuku. Také vztahy s učiteli, které byly velmi přátelské a neformální. Čas strávený s AFS přáteli v pražských ulicích. Výlety po Čechách s mojí hostitelskou rodinou a také levné pivo.

Je Gymnázium Ivana Olbrachta dobrou školou a byl si v ní spokojený?

Ano prožil jsem v ní krásný rok, ale je poněkud malá dle mého názoru, protože jsem nebyl zvyklý potkávat každý den stejné tváře ve škole ve Francii. Učitelé byli opravdu skvělí a také si budu pamatovat mnoho studentů a pedagogů a jejich jména.

Jaké je tvoje oblíbené místo v Semilech a proč?

Dobrá otázka. Moje oblíbené místo je vlakové nádraží, byl jsem tam mnohokrát a nafotil několik fotek, které jsou mé nejmilejší. Také proto, protože vlakové nádraží pro mě symbolizuje možnost svobodně cestovat kamkoliv chci. Ve Francii jsem tolik vlakem necestoval, protože nemáme tolik malých nádraží jako vy.

Máš v plánu se v budoucnu do České republiky a do Semil vrátit?

Samozřejmě bych rád přivezl moji rodinu a mé přátelé. Praha je krásná a Krkonoše také, Chci jim tedy ukázat moje oblíbená místa a zemi, ve které jsem rok žil.

Co by si rád řekl lidem ze Semil?

Děkuji, že jste mě přivítali ve vašem městě a děkuji za nádherný rok strávený mezi vámi.

Napsal: Adam Stodola (student GIO Semily a dobrovolník AFS)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červnové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lucas Brun je nový francouzský spolužák studentů semilského gymnázia
Studenti semilského gymnázia mají nového zahraničního spolužáka
Semilským gymnáziem opět zněla americká angličtina
Semilské gymnázium navštěvoval v dubnu student z Mexika
Na studia jedině do České republiky a klidně až z Japonska

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní

V pondělí 9. září město Jablonec nad Nisou zveřejnilo ve Věstníku veřejných zakázek a v Úředním věstníku EU architektonickou soutěž, jejímž předmětem je řešení prostoru Slunečních lázní a okolí přehrady v Jablonci nad Nisou. Soutěž má přinést nejen řešení předmětné lokality, ale také partnera pro práci na dalších zásadních místech v okolí jablonecké přehrady. Další podrobnosti na Našem Jablonecku

Seminář ke kotlíkovým dotacím proběhne 16. září na turnovské radnici

Zateplení domu svépomoci, výměna oken a dveří, stavba nízkoenergetického domu, solární panely, zachytávání dešťové vody - i na to lze získat dotaci! V pondělí 16. září od 15 hodin se uskuteční v zasedací místnosti budovy Městského úřadu Turnov, Antonína Dvořáka 335, č. 215 seminář ke kotlíkovým dotacím. Zároveň se zájemci dozví i informace o dotacích pro úspornou domácnost. Elektronický příjem žádostí bude odstartován v pondělí 23. září 2019 od 16 hodin. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí, ovšem poté je třeba do 10 pracovních dní vytištěnou a podepsanou žádost včetně příloh doručit na adresu krajského úřadu. Více informací ke kotlíkovým dotacím


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zářijové novinky ze semilské knihovny
Skupina Českého poháru volejbalistek se hrála v Turnově
Rozloučení s létem aneb Putování s Večerníčkem v Pelešanech
Komedie Tři v tom pobaví diváky ve Slané
Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola

Nejčtenější články

12.09.: Slavnost úrody Semilský pecen se koná již pošestnácté
12.09.: Okresní přebor: Mírová v souboji o čelo vyplenila Libštát
14.09.: Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT