Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta

10.06.2019 17:18:07 | Autor: Adam Stodola | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta

Každým rokem do České republiky přilétají studenti podporovaní organizací AFS do českých škol. Ani ve školním roce 2018/19 tomu nebylo jinak, a proto jsme mohli na našem gymnáziu Ivana Olbrachta přivítat studenta z Francie, který chodil do třídy společně se třetím ročníkem.

Díky tomu, že čas neúprosně utíká, tak se i jeho pobyt u nás v Semilech chýlí ke konci. Z tohoto důvodu jsem našeho „Francouze" vyzpovídal a vy teď máte jedinečnou možnost přečíst si o jeho zkušenostech z našich malebných Semil a života v České republice.

Cítíš se jako pravý Čech po roce stráveném v České republice?

Jestli jako pravý Čech, to nevím, ale zvykl jsem si na českou kulturu, která už pro mě není zvláštní jako před tím. A je pravdou, že v průběhu roku jsem si navykl na některé zvyky a již více rozumím českému způsobu myšlení.

Na co z České republiky budeš vzpomínat nejvíce?

Myslím, že na všechno. Prožil jsem zde mnoho věcí, a tak mi zůstane tento pobyt vzpomínkou navždy. Všichni lidé, které jsem potkal, českou kuchyni, českou kulturu, dokonce i češtinu, i když jí neovládám moc dobře, nějaké základy si pamatovat budu.

Co jsi měl v Čechách nejraději?

České jídlo, česká města, vesnice a typickou architekturu, české lesy, sníh v zimě, město Semily v období podzimu s překrásným olistěním stromoví parku, čas strávený s ostatními výměnnými studenty, cestování a poznávání české kultury společně s nimi, dále pak tradice. Fakt, že když se snažíte mluvit česky tak to mnoho lidí ocení a pomůžou vám, když nevíte, české bary a mnoho dalších věcí, ale je těžké je všechny vyjmenovat.

Co jsi naopak v Čechách rád neměl?

Někdy se dost opakující (podobné) jídlo. Život v malé vesnici, protože jsem byl daleko od dalších AFS studentů a přátel. Nedostatek slunce, nízká teplota, těžký jazyk, někdy trošku chladní lidé. A možná i pár dalších věcí, na které si ale teď nevzpomínám.

Bude ti chybět české pivo?

Bude mi chybět pivo v půllitrech, protože ve Francii se prodává jen ve třetinkách, bude se mi proto po návratu domů zdát to francouzské opravdu malé. Česká piva jsou opravdu velmi dobrá, ale jsou celkem hořká. Ale i tak si nějaký koupí před odletem zpět do Francie.

Co ti bude chybět nejvíce?

Síť hromadné dopravy, díky které se můžu dostat kamkoliv po České republice. Český školní systém, protože v Česku máte kratší hodiny a výuku. Také vztahy s učiteli, které byly velmi přátelské a neformální. Čas strávený s AFS přáteli v pražských ulicích. Výlety po Čechách s mojí hostitelskou rodinou a také levné pivo.

Je Gymnázium Ivana Olbrachta dobrou školou a byl si v ní spokojený?

Ano prožil jsem v ní krásný rok, ale je poněkud malá dle mého názoru, protože jsem nebyl zvyklý potkávat každý den stejné tváře ve škole ve Francii. Učitelé byli opravdu skvělí a také si budu pamatovat mnoho studentů a pedagogů a jejich jména.

Jaké je tvoje oblíbené místo v Semilech a proč?

Dobrá otázka. Moje oblíbené místo je vlakové nádraží, byl jsem tam mnohokrát a nafotil několik fotek, které jsou mé nejmilejší. Také proto, protože vlakové nádraží pro mě symbolizuje možnost svobodně cestovat kamkoliv chci. Ve Francii jsem tolik vlakem necestoval, protože nemáme tolik malých nádraží jako vy.

Máš v plánu se v budoucnu do České republiky a do Semil vrátit?

Samozřejmě bych rád přivezl moji rodinu a mé přátelé. Praha je krásná a Krkonoše také, Chci jim tedy ukázat moje oblíbená místa a zemi, ve které jsem rok žil.

Co by si rád řekl lidem ze Semil?

Děkuji, že jste mě přivítali ve vašem městě a děkuji za nádherný rok strávený mezi vámi.

Napsal: Adam Stodola (student GIO Semily a dobrovolník AFS)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červnové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lucas Brun je nový francouzský spolužák studentů semilského gymnázia
Studenti semilského gymnázia mají nového zahraničního spolužáka
Semilským gymnáziem opět zněla americká angličtina
Semilské gymnázium navštěvoval v dubnu student z Mexika
Na studia jedině do České republiky a klidně až z Japonska

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Léto na hradech a zámcích
Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici
Léto s Déčkem České televize probíhá i v Turnově
Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově
Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program

Nejčtenější články

01.07.: V Košťálově někdo střílí na domácí kočky. Dvě jsou zraněné
01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT