Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta

10.06.2019 17:18:07 | Autor: Adam Stodola | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta

Každým rokem do České republiky přilétají studenti podporovaní organizací AFS do českých škol. Ani ve školním roce 2018/19 tomu nebylo jinak, a proto jsme mohli na našem gymnáziu Ivana Olbrachta přivítat studenta z Francie, který chodil do třídy společně se třetím ročníkem.

Díky tomu, že čas neúprosně utíká, tak se i jeho pobyt u nás v Semilech chýlí ke konci. Z tohoto důvodu jsem našeho „Francouze" vyzpovídal a vy teď máte jedinečnou možnost přečíst si o jeho zkušenostech z našich malebných Semil a života v České republice.

Cítíš se jako pravý Čech po roce stráveném v České republice?

Jestli jako pravý Čech, to nevím, ale zvykl jsem si na českou kulturu, která už pro mě není zvláštní jako před tím. A je pravdou, že v průběhu roku jsem si navykl na některé zvyky a již více rozumím českému způsobu myšlení.

Na co z České republiky budeš vzpomínat nejvíce?

Myslím, že na všechno. Prožil jsem zde mnoho věcí, a tak mi zůstane tento pobyt vzpomínkou navždy. Všichni lidé, které jsem potkal, českou kuchyni, českou kulturu, dokonce i češtinu, i když jí neovládám moc dobře, nějaké základy si pamatovat budu.

Co jsi měl v Čechách nejraději?

České jídlo, česká města, vesnice a typickou architekturu, české lesy, sníh v zimě, město Semily v období podzimu s překrásným olistěním stromoví parku, čas strávený s ostatními výměnnými studenty, cestování a poznávání české kultury společně s nimi, dále pak tradice. Fakt, že když se snažíte mluvit česky tak to mnoho lidí ocení a pomůžou vám, když nevíte, české bary a mnoho dalších věcí, ale je těžké je všechny vyjmenovat.

Co jsi naopak v Čechách rád neměl?

Někdy se dost opakující (podobné) jídlo. Život v malé vesnici, protože jsem byl daleko od dalších AFS studentů a přátel. Nedostatek slunce, nízká teplota, těžký jazyk, někdy trošku chladní lidé. A možná i pár dalších věcí, na které si ale teď nevzpomínám.

Bude ti chybět české pivo?

Bude mi chybět pivo v půllitrech, protože ve Francii se prodává jen ve třetinkách, bude se mi proto po návratu domů zdát to francouzské opravdu malé. Česká piva jsou opravdu velmi dobrá, ale jsou celkem hořká. Ale i tak si nějaký koupí před odletem zpět do Francie.

Co ti bude chybět nejvíce?

Síť hromadné dopravy, díky které se můžu dostat kamkoliv po České republice. Český školní systém, protože v Česku máte kratší hodiny a výuku. Také vztahy s učiteli, které byly velmi přátelské a neformální. Čas strávený s AFS přáteli v pražských ulicích. Výlety po Čechách s mojí hostitelskou rodinou a také levné pivo.

Je Gymnázium Ivana Olbrachta dobrou školou a byl si v ní spokojený?

Ano prožil jsem v ní krásný rok, ale je poněkud malá dle mého názoru, protože jsem nebyl zvyklý potkávat každý den stejné tváře ve škole ve Francii. Učitelé byli opravdu skvělí a také si budu pamatovat mnoho studentů a pedagogů a jejich jména.

Jaké je tvoje oblíbené místo v Semilech a proč?

Dobrá otázka. Moje oblíbené místo je vlakové nádraží, byl jsem tam mnohokrát a nafotil několik fotek, které jsou mé nejmilejší. Také proto, protože vlakové nádraží pro mě symbolizuje možnost svobodně cestovat kamkoliv chci. Ve Francii jsem tolik vlakem necestoval, protože nemáme tolik malých nádraží jako vy.

Máš v plánu se v budoucnu do České republiky a do Semil vrátit?

Samozřejmě bych rád přivezl moji rodinu a mé přátelé. Praha je krásná a Krkonoše také, Chci jim tedy ukázat moje oblíbená místa a zemi, ve které jsem rok žil.

Co by si rád řekl lidem ze Semil?

Děkuji, že jste mě přivítali ve vašem městě a děkuji za nádherný rok strávený mezi vámi.

Napsal: Adam Stodola (student GIO Semily a dobrovolník AFS)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Červnové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lucas Brun je nový francouzský spolužák studentů semilského gymnázia
Studenti semilského gymnázia mají nového zahraničního spolužáka
Semilským gymnáziem opět zněla americká angličtina
Semilské gymnázium navštěvoval v dubnu student z Mexika
Na studia jedině do České republiky a klidně až z Japonska

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Upozornění na odtlakování části plynovodu v Přepeřích

Ve středu 19. června v době od 8 do 11 hodin dojde z provozních důvodů k odtlakování části VTL plynovodu DN 500 Přepeře - Paceřice, na kterém bude probíhat plánovaná oprava. Odtlakování bude probíhat řízeně odfukem na trasovém uzávěru v katastru obce Čtveřín na parcele č. 265/1 (u rychlostní silnice R10 směr Turnov - Praha). Odtlakování probíhá za trvalého dozoru pracovníků Gridservices s.r.o. Odtlakování je doprovázeno zvýšeným hlukem v okolí a může být cítit zápach zemního plynu v ovzduší, který není nijak nebezpečný

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

I.A třída: Lomnice, Semily i Horní Branná na závěr vyhrály
Hrad Valdštejn opět oblehli husité
FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
Vjezd do průmyslové zóny Vesecko v Turnově bude omezen!
Výpadky vlaků na Frýdlantsku a Tanvaldsku ohrožují důvěru v železnici

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
18.06.: FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT