Ludmila Horká: Mistři světa jsou taky jenom lidi

31.03.2012 09:40:54 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Benecko,Jilemnice

O minulém víkendu si připsala svůj zatím největší úspěch benecká lyžařka Ludmila Horká, když vyhrála světové finále závodu Red Bull Nordix. V rozhovoru pro Naše Pojizeří odhaluje, jak se na závod připravovala a kdo byl její sportovní vzor.

Nelze zobrazit. Prosím nainstalujte si Flash plugin.

Překvapila jste světové lyžaře výhrou ve finále v Norsku v závodě Red Bull Nordix, jak samotný závod probíhal a jakou jste v něm zvolila taktiku?

Závod byl vlastně rozdělený do dvou dnů, v pátek se jela pouze jedna kvalifikační jízda, po které jsem se pohybovala na druhém místě. V sobotu už se jelo více rozjížděk, ve kterých vždy jeli čtyři závodníci. Každou z těchto rozjížděk jsem vyhrála, takže taktika byla vyrazit co nejrychleji ze startu a pak už si  jenom hlídat pozici, aby mi na trati nikdo nepřekážel a nedošlo ke kolizi.

Nečekané bylo už vaše vítězství v národním finále v Deštném, jak jste se tam vlastně kvalifikovala či jak jste se k závodu dostala?

Tento závod byl pro mě taková náhrada a útěcha za juniorské mistrovství světa, na které jsem nebyla nominována. Jinak je pro mě Nordix spíše jen zpestření sezóny a nikdy jsem nedoufala ani neplánovala, že bych se mohla podívat až na světové finále této soutěže.

Finále Red Bull Nordix 2012. Archív Red BullJak se vůbec Red Bull Nordix liší od běhu na lyžích? Někdo to přirovnává ke skikrosu na běžkách.

Liší se tím, že valná většina závodu se jede pouze z kopce a na trati jsou různé překážky ve formě skoků, klopených zatáček a podobně. To na normálních běžeckých závodech nenajdete. Myslím, že skikros na běžkách je správné pojmenování pro tuto disciplínu.

Měla jste před finále speciální trénink, třeba s nějakým skikrosařem?

Se skikrosařem jsem netrénovala, ale snažila jsem se hodně věnovat sprintům, rychlým startům a taky jsem trénovala na beneckých sjezdovkách, kde byl postaven skikros pro sjezdaře.

Neklepala se vám ve finále trošku kolena s těch mistrů světa kolem?

Sama jsem se divila, ale ne. Brala jsem to tak, že buď to vyjde nebo ne. Už jen to, že jsem byla ve finále byl úspěch. A mistři světa? Jsou to taky jenom lidi, jako já :o).

Finále Red Bull Nordix 2012. Archív Ludmily HorkéByl to i společenský zážitek, něco jako malé mistrovství světa?

Zážitek to určitě byl. Jak společenský, tak sportovní. S mistrovstvím světa se to podle mého nedá srovnávat, Nordix zatím všichni berou jako srandu a jako skvělé zakončení sezóny, o to  lepší a uvolněnější tam je atmosféra. Na MS už jde opravdu do tuhého.

Navíc se závod konal na slavném Holmenkollenu, závodila jste tam poprvé?

V Norsku jsem byla poprvé v životě, takže jsem tam nikdy předtím nezávodila. Závodit na Holmenkollenu to už je opravdu čest a nepopsatelný zážitek.

Někdo vás do Norska doprovázel a kdo fandil doma?

Letěla jsem tam pouze s několika českými a jedním slovenským závodníkem, štábem České televize a partou z Red Bullu. Doma už se o fandění starala celá rodina, trenér, kamarádi...

Měla jste v mládí svůj lyžařský vzor, nebyl třeba taky přítomný v Norsku?

V mládí jsem brala jako můj obrovský vzor ruskou běžkyni Julii Tchepalovou, ta už bohužel nelyžuje, takže v Norsku nebyla.

Vítězství v Red Bull Nordix je určitě váš největší dosavadní úspěch, ale máte už několik medailí z národního šampionátu v běhu na lyžích, kolik přesně?

Z Mistrovství České republiky mám 7 zlatých, 9 stříbrných a 9 bronzových, zatím ale žádnou ze světové akce.

Finále Red Bull Nordix 2012. Archív Red BullBudete se kromě běhu na lyžích nyní věnovat i těmto novým disciplínám? Jak se vám daří například ve sprintech, kde zatím české reprezentantky po odchodu Neumannové na větší úspěch čekají?

Zatím se nechci specializovat na jednu určitou disciplínu, vyhovují mi dlouhé tratě i sprinty. Sprinty mi nevadí a v celku i jdou, ale myslím, že jsou v ČR větší sprinterské naděje než jsem já.

Letošní lyžařská sezona skončila, co očekáváte od té příští?

Nemám ráda plánování výsledků, člověk je potom přemotivovaný. Ale co bych určitě chtěla absolvovat je MS dospělých do 23 let, které se bude konat v Liberci, ale to je ještě hrozně daleko, hlavní je, aby byl člověk zdravý a mohl celou sezónu absolvovat bez problémů.

Ludmila Horká
Ludmila HorkáNarodila se 14. ledna 1992. Odmala závodila za HSK Benecko, před loňskou sezónou přešla do ČKS SKI Jilemnice. Studuje sportovní gymnázium v Jilemnici.
Má sedm titulů Mistryně České republiky v mládežnických kategoriích, nyní čerstvě i vítězství ve finále Red Bull Nordix. Jejím trenérem je Václav Haman.

Fotografie 3x archív Red Bull, 2x archív Ludmily Horké.