Lukáš Vaculík: Kdybych chtěl něco vracet, nebylo by to kvůli roli

05.07.2017 14:26:14 | Autor: Jitka Maděrová | Rubrika: KULTURA | Obce: Karlovice - Sedmihorky

Lukáš Vaculík: Kdybych chtěl něco vracet, nebylo by to kvůli roli

Lukáš Vaculík (* 1962)  svou hereckou kariéru odstartoval už v sedmnácti letech. Od té doby má na svém kontě kolem stovky rolí ve filmech, inscenacích i seriálech.S tímto osobitým gentlemanem jsme se sešli počátkem února před vyprodaným představením v Praze a povídali si o jeho pohledu na současné divadlo i život. Těšit se na něho můžete osobně i vy. Do Českého ráje, na prkna Sedmihorského léta, Lukáš Vaculík zavítá ve čtvrtek 6. července s představením Hvězdné manýry.

Aktuálně Lukáše Vaculíka jako elitního kriminalistu Petra Kraje můžeme vidět ve velmi úspěšném televizním seriálu Temný kraj. Kromě televize a pláten kin je ale jeho oblíbeným místem divadelní jeviště. Už několik let působí v divadelním spolku Háta, aktuálně hraje hned v šesti představeních, která se těší obrovské divácké přízni a jsou pravidelně vyprodána.

Právě sedíme v Horních Počernicích, kde vás čeká vyprodané představení. Zajímá vás vlastně, před jakým a jak plným hledištěm budete hrát?

Neřeším to, ani se po tom nepídím. Je pravda, že většinou bývá vyprodáno. Ale to je asi tím, že lidé v současnosti chodí do divadel více.

Pamatuji si, že ještě nedávno byla doba, kdy lidé do divadla chodili poměrně málo...

...nejsem zrovna člověk, který by měl vynášet nějaké prognozy. Nejsem ani v angažmá v žádném divadle, takže nehraji pravidelně. Kdybych byl, asi bych vám mohl říkat statistiky divadla a podobně. My ale často jezdíme mimo Prahu, kde je stále vyprodáno. Naopak je problém, když zavolá někdo známý, že se na nás chce jít podívat, ale už není místo.

Co vám dává to, že nejste ve stálém angažmá?

Svobodu. Doba je dost přístupná tomu, že si čistě teoreticky můžete určit hru, jakou chcete hrát, oslovit lidi se kterými chcete dělat, sehnat někde potřebné peníze a dělat věc s partou lidí, se kterými je vám dobře.

A vám je dobře kde?

Působím už asi pět let v divadelním spolku Háta a je mi tady moc dobře. V Praze hrajeme tak dvakrát do měsíce, jinak jsme pořád na cestách.

Není to vyčerpávající?

Ne není, je to naopak nabíjející. Moc mě to baví. Baví mě lidi, se kterými hraju, se kterými se tu potkávám.

Jste trémista?

Přiznám se, že skoro už ne. Býval jsem. Ale třeba když jsme hráli premiéru posledního představení, bylo mi až divné, že jsem neměl ani za nehet trémy. Nebylo mi to jedno, ale s hrůzou jsem zjistil, že trému nemám žádnou. Ale hodně záleží, jak jste připravená. Třeba máte premiéru a zjistíte, že jste celou hru ještě nikdy nejela vcelku. Že jste do té doby nebyla schopna říct to celé. A najednou jdete na podium a říkáte si „No snad to dneska vcelku dám." To je moment, kdy se u vás tréma určitě dostaví. Ale nejde o život, je to „jenom" divadlo.

Představení Hvězdné manýry<br />Autor: Archiv Sedmihorské léto Kolik nyní hrajete představení?

Asi šest nebo sedm.

Neumím si představit hrát sedm představení a neplést si texty. Jak to funguje?

Asi dlouhodobá paměť. Zkouší se většinou víc jak dva měsíce. Není to jako když točíte, že se text naučíte na chvíli a druhý den ráno nevíte nic. U filmu, když natočíte obraz, roztrhnete si text v hlavě jako papír a už to v životě nedáte dohromady. Ale na divadle je to díky zkoušení zažitý. To se nezapomíná, pokud se představení průběžně hraje. Kdyby se třeba rok nehrálo, asi by byla potřeba nějaká „oprašovačka", ale z mozku to vždy vydolujete.

Dalo by se říci, co máte raději? Zda film nebo divadlo?

Moc to nerozlišuji. Divadlo je asi blíž herecké profesi, je to živější hraní. Když půjdete na někoho do divadla a řeknete si „Ten byl dobrej na divadle", tak to není náhoda. Člověk musí to řemeslo umět, musí umět sdělovat různé věci divákovi, aby se to k němu dostalo. Před kameru může přijít kdokoliv a klidně vám z něho spadne brada, můžete si myslet, že je geniální. Pokud je člověk citlivej a není úplně prázdnej, tak to kamera zachytí. Ale na jevišti musíte umět sdělovat věci na dálku.

Poprvé jste hrál ve filmu v 17 letech, změnilo se něco od té doby v rámci natáčení?

Všechno. Úplně všechno. Nejdražší býval materiál. Režisér musel celý scénář rozzáběrovat a musel přesně vědět jak bude který záběr vypadat. Vyžadovalo to velkou profesionalitu. Dnes se točí na digitál, takže často slyšíte věty jako: „Jdeme točit, sice jsme si to nezkusili, ale nevadí, je to mazací." To tenkrát nešlo, záběr se opravdu zkoušel. Také na place nebyly monitory. Režisér viděl záběry až po třech čtyřech dnech na plátně na Barrandově. Dnes mám pocit, že se dost často točí bez přesné představy. Natočí se kilometry materiálu a ve střižně se hledá, co by se tam hodilo nejlépe.

To ale musí být časově náročnější pro herce?

Je to únavnější. Největší zlo na place je, myslím, ten monitor. Pak se na něj dívají a říkají „No, že bysme to ještě... takhle by to bylo lepší..." Často prostě tu představu o záběru režisér nemá. Netvrdím, že každý. Ale může se stát, že narazíte na někoho takového, kdo přípravu nemá a ladí až na místě.

Aktuálně hrajete detektiva v seriálu Temný kraj, který má velké pozitivní ohlasy i sledovanost. Zajímá vás vlastně jak si filmy nebo seriály, ve kterých hrajete, vedou?

Sledovanost je číslo, které zajímá především televizi. Ať už veřejnoprávní, nebo soukromou. Veřejnoprávní možná o malinko míň. Když natočíte seriál o chlapovi, který má třeba průjem a každý díl bude jen o tom, tak i to může mít sledovanost třeba dva miliony lidí. Proto sledovanost pro mě není kriterium, není až tak o kvalitě. Nejnavštěvovanější, nebo váš nejsledovanější film nemusí být váš nejlepší film. Vůbec to nejsou propojené nádoby. Ale nebudu říkat, že nám z branže je úplně jedno kolik lidí na vás přijde do kina, nebo si vás pustí v televizi.

Když jsme spolu domlouvali rozhovor, říkal jste, že máte pocit, že už vás je všude příliš...

Nesmí toho být moc. Každý to samozřejmě vnímáme jinak a máme ve všem různé mantinely. Například moje hranice je šest kafí denně. A vy si můžete říct „No potěš pánbůh, s takovou hranicí bych nepřežila týden." Na můj vkus je mě prostě moc. Vím, že televize musí rozjet reklamu a PR a tak dál. Ale to už je věc, kterou já neovlivním. Neovlivním, jestli billboardů bude pět set, nebo sto. Co nemůžu ovlivnit, neřeším.  Ale ovlivním projekty jako rozhovory. Když si někdo zajde do trafiky a na všech časopisech budou titulky hlásat velký rozhovor se mnou, bude toho prostě moc. Nechci, aby lidé dostávali dávivé pocity nechutenství při pohledu na Vaculíka.

Je nějaká role, kterou byste si rád zahrál znovu?

To už byste věděla moc (smích). Víte co je zvláštní? Já už na své role nevzpomínám jako na role, ale vzpomínám na to, co tam bylo za lidi, s kým jsem se potkal a jestli mi bylo během natáčení dobře, nebo ne. Přiznám se, že kdybych chtěl něco vracet, nebylo by to kvůli žádné roli, ale bylo by to kvůli tomu fajn kousku života, který jsem tam strávil.

Kompletní program Sedmihorského léta 2017<br />Autor: Sedmihorské léto

Zaměstnání herce není vůbec jednoduché. Přece jen jste známá osobnost, u které mnoho lidí nedokáže odlišit pracovní a osobní život. Neměl jste někdy pocit, že byste chtěl od herectví právě z tohoto důvodu odejít?

Samozřejmě byly doby, kdy jsem si říkal, jestli to, co dělám, má vůbec nějaký smysl. Nebo jestli to, co dělám, dělám na takové úrovni, že to má vůbec cenu to dělat. Lepší dobrej truhlář, než blbej herec. Ale je pravda, že nic jiného neumím. Tedy netvrdím, že tohle umím, ale manuálně jsem levej jak šavle, takže bych asi musel na podporu na pracák.

Tam byste se ale nemusel mít úplně špatně...

Je pravda, že bych se měl možná líp než v některých etapách mého života, ale mě to herectví opravdu baví. Má své kouzlo a baví mě hrabat se v postavách. Je to takové nezávazné. Šťouráte se někomu v duši, přemýšlíte jaký asi je, jak se asi zachová a nikomu tím neubližujete. Není to jako když bych si s někým sedl a začal mu radit co má dělat a on by pak šel a hodil si smyčku.

Herectví s sebou nese i popularitu. Co vy a fanynky?

Já o žádných nevím. (smích)

Do rolí se musíte hodně vcítit, nemá to pak vliv na osobnost člověka, když vlastně každý den hraje někoho jiného, jinou osobnost?

Ne. Nevěřím, že vás ovlivní, když hrajete někoho, kdo má třeba schizofrenii. Hodně se v něm sice hrabete, ale vliv to na vás nemá. Nemám rád takové ty řeči jako: „Včera jsem hrál nějakou roli a trvalo mi šest hodin než jsem se z toho dostal". Podle mě to jsou nesmysly. Prostě jdete, hrajete, navodíte si situaci, je to o soustředění. Ale že bych hrál třeba Caligulu a pak se z toho šest hodin dostával... Nevím no, chudák někdo, s kým bych měl rande potom. To si neumím představit, podle mě je to blbost. Nebo alespoň já to tak prostě nemám.

V létě budete s představením Hvězdné manýry vystupovat v rámci Sedmihorského léta v Českém ráji. Znáte Český ráj?

Znám trochu Mladou Boleslav a Sobotku.

Vystupovat budete v představení Hvězdné manýry, řeknete mi něco o něm?

Je to situační komedie, veselá, dobře napsaná. Odehrává se v době druhé světové války v Americe. Dvě velké hvězdy přijíždějí do luxusního hotelu. Obě zpěvačky se nesnáší a všichni dělají všechno možné, aby se nepotkaly. Ale ony se náhodně ubytují v jednom apartmá a jde tušit velký malér. Já tam hraju ředitele hotelu.

V Sedmihorkách u Turnova vás čeká venkovní scéna...

Děkuju za upozornění, vezmu si deštník.

To nemusíte, pergola zakryje jeviště i hlediště. Máte nějaký vztah k otevřenému prostranství?

Vzpomínám, že jsme kdysi hráli ve Sloupu u Mělníku ve skalách a bylo to senzační.

Na závěr se zeptám, jestli máte v nejbližší době na plánu nějakou další televizní roli?

Minulý rok jsem toho měl opravdu hodně, až nad hlavu. Teď mám klidnější dobu, kdy zase hraji jen divadlo. Vždy se něco objeví, ale právě teď si říkám, že čím déle bude klid, tím líp.

Související články:

Sedmihorské léto odstartovalo tříhodinovým hereckým happeningem

Rozhovor Martina Hudečková: Do Sedmihorek vždycky. Kvůli fandivým lidem

Sedmihorské léto 2017 opět pobaví divadelně i hudebně - kompletní přehled!

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zloděj z harrachovské směnárny je ve vazbě

Aktuální informace se objevila v souvislosti s krádeží v harrachovské směnárně. V sobotu 19. ledna dopoledne poslal svým rozhodnutím Okresní soud v Semilech 32letého Gruzínce obviněného ze zločinu krádeže ve stadiu pokusu se škodou 1 077 506 korun a z přečinu poškození cizí věci do vazební věznice. Kompletní článek o případu

Termín pro přihlášení obcí do soutěže Zlatý erb prodloužen do 31. ledna

Obce a města Libereckého kraje se mohou ještě několik dní hlásit do soutěže o nejlepší webové stránky. Termín pro podání přihlášek do krajského kola Zlatého erbu organizátoři prodloužili do 31. ledna. Soutěž je organizována v krajských kolech a v navazujícím celostátním kole. Kraje sestavují odbornou porotu, která hodnotí webové stránky a elektronické služby svých měst a obcí. Veškeré další informace jsou uvedeny v propozicích soutěže (k dispozici na www.zlatyerb.cz). Účast v soutěži je pro města a obce zdarma. Předchozí článek k soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Malá čarodějnice přiletí do Rokytnice
Kraj přispěje na lepší ozvučení v Oblastní galerii Liberec
Benefiční ples hejtmana se tentokrát koná v krajské knihovně
Provoz na hřišti pod halou TSC v Turnově bude v roce 2019 omezen
V roce 2018 zemřelo na silnicích v Libereckém kraji 21 lidí

Nejčtenější články

18.01.: V Jilemnici je opět k vidění obří sněhový Krakonoš
18.01.: Ze směnárny v Harrachově si chtěli odnést milion, krádež ale zpackali
18.01.: Lednový program Městského kina v Lomnici nad Popelkou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT