Lyžařskou sezonu v Krkonoších zakončí 90. ročník Hančova memoriálu

22.03.2017 22:27:54 | Autor: redakce | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice,Krkonoše

ČKS SKI Jilemnice pořádá o víkendu na Horních Mísečkách 90. ročník Hančova memoriálu. Jsou to třídenní závody, kdy v pátek se jede skikros - oficiálně označován jako CCC, v sobotu mistrovství ČR ve štafetách dorostu a dospělých a v neděli potom Mistrovství ČR na dlouhé tratě dospělých a mistrovství ČR veteránů.

„Sněhové podmínky jsou na Mísečkách výborné. V souvislosti se závodem bude v pátek uctění památky Hanče a Vrbaty položením věnců u mohyly na Zlatém návrší. Akt se uskuteční v 16:00, tak jak je to každý rok," připomněl předseda organizačního výboru Stanislav Henych.

Historie běhu na 50 kilometrů a Hančova memoriálu

První mistrovství Koruny České v běhu na 50 km se jelo na počest 10. výročí registrace stanov ČKS SKI Jilemnice v roce 1905. Závodilo se na trati se startem ve Vysokém nad Jizerou, přes Harrachov, Voseckou a Labskou boudu, Horní Mísečky, Žalý, Benecko, Mrklov s cílem na jilemnickém náměstí. Zvítězil domácí jilemnický Josef Kraus. Další ročník se pro nedostatek sněhu neuskutečnil, následující tři vyhrál Bohumil Hanč.

Významným milníkem se stal závod ze dne 24. 3. 1913, kdy došlo k tragédii a zahynutí závodníka Bohumila Hanče a jeho kamaráda Václava Vrbaty. Vznikla diskuze o obtížnosti a náročnosti tohoto závodu. Nakonec zvítězila myšlenka soutěžení a mistrovství na 50 km pokračovalo dále, ovšem se snahou nepořádat tyto závody ve vrcholových partiích hor.

Dalším důležitým milníkem byl rok 1923, což bylo 10. výročí tragédie, kdy Svaz lyžařů Československé republiky rozhodl, že mistrovský závod na 50 km se bude jezdit jako Hančův memoriál. Takto tedy vznikla tradice, který přetrvává do dnešních dnů. Po rozdělení Československa roku 1993 se závod jezdí jako Mistrovství ČR.

Další významnou padesátkou byl závod v roce 1947, který se jel o Cenu prezidenta Eduarda Beneše a měl podtext ze 2. světové války. Start byl v té době ještě poněmčeném Špindlerově Mlýně, trať vedla přes Horní Mísečky, Kotelnou jámu do české Jilemnice. Za války byla hranice protektorátu dána silnicí Vrchlabí - Harrachov.

Do roku 1986 se závod vždy startoval jako individuální závod intervalově. Teprve v roce 1987 se poprvé na Benecku startovalo hromadně. Jilemnický lyžařský klub sehrává v této historii pořádání mistrovství v běhu na 50 km velmi významnou roli. Letos se bude závodit již po 102 a je to 90. ročník Hančova memoriálu. Z toho 24 ročníků pořádal ČKS SKI Jilemnice.

9:30 start první kategorie
16:00 slavnostní uctění památky Hanče a Vrbaty položením věnců u mohyly na Zlatém návrší