Malá nalezená vydra se už zotavila ve vrchlabské záchranné stanici
28.08.2013 14:34:03 | Autor: Jakub Kašpar | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Vrchlabí
V záchranné stanici pro handicapované živočichy Správy KRNAP ve Vrchlabí se úspěšně zotavuje malá samice vydry říční, kterou před několika dny našla opuštěnou v Dolním Dvoře jedna ze zdejších pozorných a citlivých obyvatelek.
Malou vydru našli opuštěnou v jednom z přítokových kanálků Klínového potoka v Dolním Dvoře a za pomoci hasičů se podařilo nešťastné mládě po několikadenním uvěznění osvobodit a dopravit do naší záchranné stanice ve Vrchlabí.
Vystresovaná vydra vyžadovala v prvním týdnu opravdu osobní a dokonce domácí péči, kterou jí úspěšně poskytla pracovnice naší záchranné stanice Ondřejka Bachtíková. Díky její péči a radám zkušenějších kolegů z dalších záchranných stanic v České republice se podařilo mladou vydřičku posilnit natolik, že dnes je již zcela mimo jakékoli nebezpečí.
Protože vydra je šelma, nemůže se již po takto dlouhém kontaktu s lidmi vrátit do volné přírody. „Mohlo by jí hrozit značné nebezpečí. Zvykla si na lidi a vyhledávala by jejich přítomnost. To by ji přivádělo například na komunikace, po nichž jezdí auta, nebo by ji to mohlo přivést třeba k nějakému bouchačovi, který by ji mohl zabít," řekla Ondřejka Bachtíková.
Vrchlabská stanice nemá vhodné prostory, kde by mohla tato krásná šelma trvale zůstat, a proto se na konci tohoto týdne vydra přesune k našim kolegům do záchranné stanice při Muzeu Šumavy v Kašperských Horách, kde mají s vydrami bohaté zkušenosti a vydry tu mají výborné zázemí k dalšímu životu.
Vydra říční (Lutra lutra) je lasicovitá šelma s protáhlým tělem, svalnatým ocasem a hustou hnědou srstí, trochu větší než kočka. Samec i samice jsou si velmi podobní. Žije blízko stojatých a tekoucích vod a její hlavní potravou jsou ryby, obojživelníci a ostatní vodní živočichové. Svoje území si značí trusem a hlídá si ho pouze před vydrou stejného pohlaví. Teritoria vyder různého pohlaví se mohou překrývat. Vydra je v ČR považována za kriticky ohroženou. V Krkonoších byla kdysi vyhubena, v posledních několika letech se zase vrací na většinu toků.
Samice Orlosupa létala v Krkonoších! Ví se o ní díky satelitnímu vysílači
Srpnovým živočichem kampaně KRNAP je vranka obecná
Více článků i fotogalerií o zvířatech a přírodě v rubrice VOLNÝ ČAS - Příroda
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Sbírka Krabice od bot prodlužuje provoz sběrných míst do 14. prosince
Diakonie ČCE se rozhodla prodloužit sbírku vánočních dárků Krabice od bot do 14. prosince. Pro štědré dárce tak bude ještě necelý týden otevřeno 66 sběrných míst, jejichž přehled je k dispozici na webu sbírky krabiceodbot.cz. V jejím patnáctém ročníku se během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince podařilo vybrat už 58 000 dárků pro děti z rodin ohrožených chudobou, stále však chybí dárky pro 7 000 dětí. Více podrobností
Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce
Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.
Nejnovější články
Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
Vánoční sbírka Krabice od bot opět i v Libereckém kraji
Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
Nejčtenější články
12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
12.12.: Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.