Městská knihovna Semily slaví v říjnu deset let v Jitřence!

01.10.2020 08:59:24 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Městská knihovna Semily slaví v říjnu deset let v Jitřence!

Nově rekonstruovaná budova byla slavnostně otevřena u příležitosti Týdne knihoven dne 2. října 2010 a pro knihovnu mělo stěhování do nového zázemí zvláštní význam: po letitém úsilí se podařilo všechna oddělení sjednotit pod jednou střechou na celkové ploše 765 m2. Za dobu své existence se knihovna stěhovala celkem 17krát.

Říjnový program nakopne Marvel!

Letošní 24. ročník Týdne knihoven bude ve znamení rozmanitých akcí pro dospělé i děti. Program zahájí již ve čtvrtek 1. října populární komiksová značka Marvel. Přímo z největšího a nejstaršího českého komiksového nakladatelství CREW přijede specialistka Michaela Pexová a řeč bude nejen o superhrdinech, ale i o historii komiksu a nových pohledech. Beseda bude bavit děti od 10 let, stejně jako dospělé fanoušky marvelovek a komiksů obecně. Začínáme v 17 hodin v čítárně knihovny.

V pátek 2. října od 8 hodin se otevře Burza knih ve vestibulu Jitřenky. Nabídka bude rozmanitá, od knížek pro děti přes dobrodružnou, naučnou i oddechovou literaturu, ceny stále příznivě nízké - od 10 Kč.

Přemítali jste někdy nad tím, jak vzniká překlad knihy? Pak si nenechte ujít besedu v rámci projektu „Poznejte svého překladatele", která Týden knihoven otevírá v pondělí 5. října. Svou práci posluchačům představí překladatelka Silvie Mitlenerová. Překládá z angličtiny a němčiny - spolupracuje s nakladatelstvími Moba, Academia, XYZ aj., je členkou Obce překladatelů. Beseda skýtá jedinečnou příležitost zeptat se na všechno, co vám kdy vrtalo hlavou nad překladovou literaturou. Akce začíná v 18 hodin v čítárně knihovny.

Děcka, přijďte s baterkou

Na pátek 9. října připravujeme pro děti ze 4. - 6. tříd podvečerní program s názvem „Knihovna po setmění". Rádi bychom tím alespoň částečně vynahradili zrušenou Noc s Anderesnem. V roli hosta přijal pozvání regionální autor Václav Dvořák (jeho titul „Písečníci a bludný asteroid" získal titul Kniha roku Libereckého kraje v r. 2018). Přijede s čerstvě pokřtěnou novinkou nazvanou „Já, Finis" a podvečer odstartuje autorským čtením s krátkou besedou. Následovat bude důmyslný doprovodný program; budete si lámat hlavy a testovat hranice svých dovedností. Přitom nahlédnete do prostor, kam veřejnost běžně nemá přístup. Důvtip a baterku s sebou! Je nutné se na akci dopředu přihlásit. Přihlášky jsou k vyzvednutí v odd. pro děti a mládež. Startujeme v 18 hodin, předpokládaný konec programu je do 21 hodin.

Pokuty odpustíme, nováčci rok zadarmo

V rámci týdne knihoven opět vyhlašujeme čtenářskou amnestii - využijte možnost vrátit v týdnu 5. - 11. října výpůjčky zatížené pokutou, bude vám odpuštěno. Zdarma registrujeme nové čtenáře (nevztahuje se na obnovení vypršelých registrací) v dětském i dospělém oddělení.

Den stromů a holka s bucketlistem

Od 19. října bude v prostorách knihovny možno zhlédnout výstavu ke dni stromů (pořádá Waldorfská škola Semily). Vernisáž výstavy prací studentů lycea proběhne v prostorách oddělení pro dospělé od 17 hodin a výstava potrvá do 7. listopadu.

V náhradním termínu 20. října se uskuteční dychtivě očekávaná beseda s „holkou s bucketlistem", Lucií Kutrovou, autorkou knihy „151 dní Pacifickou hřebenovkou". Pozor, vzhledem k velkému zájmu se program uskuteční v sále kina Jitřenka od 18 hodin. Rezervovat nelze, vstupné dobrovolné.

V knihovně je vám k dispozici dezinfekce, prostory jsou větrané a povrchy dezinfikované. Čtenáře, kteří se necítí dobře, trpí respiračním onemocněním, žádáme, aby svou návštěvu knihovny odložili nebo využili možnost přípravy balíčku knih k vyzvednutí, pište na: reditelka@knihovnasemily.cz nebo volejte 725 890 173. Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou na některé z připravovaných akcí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program semilské knihovny v září 2020
Semilská knihovna dětem: novinky, soutěže a čtení na Ostrově!
Jak se semilská knihovna připravuje na návrat čtenářů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov bude letos bez tradičních adventních akcí
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT