Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově bude letos bez cizinců

11.05.2020 07:28:28 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově bude letos bez cizinců

V letošním roce se vzhledem k opatřením zavedeným kvůli koronavirové infekci neuskuteční šperkařské sympozium v Turnově v obvyklém formátu. Vzácní zahraniční hosté-šperkaři se kvůli omezením v cestování nemohou zúčastnit. Už 12. května ale bude otevřena první tematická výstava Současný evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje.

„Tuto jedinečnou akci, jakou Mezinárodní šperkařské sympozium v Turnově jistě je, si tak připomeneme alespoň výstavou Současný Evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje, která je přehlídkou mimořádných prací českých i zahraničních šperkařů a výtvarníků. Na tuto výstavu v červnu navážou výstavy předních českých šperkařů Reného Hory a Karla Votipky," uvedl kurátor sympozia Miroslav Cogan.

Na světě existuje více rozsáhlých a prestižních sbírek současného šperku, jen několik ale vzniklo z pracovních setkání šperkařů, tak jako tato, kterou spravuje Muzeum Českého ráje v Turnově. Dokumentuje díky svému charakteru nejen vývoj unikátního současného šperku v posledních třiceti letech, ale je také dokladem o setkávání výtvarníků z celého světa ve místě se staletou tradicí broušení drahokamů a zlatnictví. Mnoho umělců, kteří se poprvé setkali v Turnově, zde navázalo trvalé přátelské pracovní a osobní vztahy, jež jsou podle nás stejně cenným přínosem jako samotná sbírka šperků. Díky tomu jsou mezinárodní sympozia v Turnově ve světě současného šperku fenoménem.

„První sympozium pod názvem Šperk a drahokam se tu uskutečnilo v roce 1984 k 100. výročí vzniku zdejší šperkařské školy. Mezi partnery projektu bylo i Muzeum Českého ráje v Turnově, které mělo nově vytvořené práce uchovávat a prezentovat. Tak začala vznikat jedinečná sbírka současného šperku, která je výsledkem jednoho z nejdéle trvajících šperkařských setkání tohoto druhu na světě. Práci v dílně a spontánně probíhající neformální diskuze doplnily postupně výstavy, exkurze do úchvatné krajiny Českého ráje a na naleziště drahokamů i prezentace jednotlivců. Snažíme se také připravit každé sympozium jako setkání více generací - osobností  s mezinárodním renomé, již etablovaných umělců i těch začínajících nebo teprve studentů vysokých výtvarných škol," připomněl Miroslav Cogan.

V kolekci více než šesti set sympoziálních prací jsou tak díla ukazující celou žánrovou šíři tohoto oboru, od „nositelných" prstenů, broží, náhrdelníků atd. po tvarové a materiálové experimenty, až k objektům na pomezí komorní plastiky, od více než stosedmdesáti autorů z celého světa. V průběhu let jsme vystřídali řadu dílen, jež nám poskytly útočiště pro praktickou část, při které vznikaly autorské kreace a kterým za to patří dík. Zpočátku to byly dílny DUV Granát, poté byla naším hostitelem šperkařská škola, dílna firmy Belda a spol. a hlavně dílna RSG ve vile Šárka naproti šperkařské škole, kde jsme uskutečnili 10 běhů mezi lety 2000-2012. Od roku 2016 jsme „ve vlastním" v Kamenářském domě. V roce 2003 jsme vedle permanentně probíhajících turnovských akcí navíc uspořádali první Travelling Sympozium v baskické Vitorii/Gasteiz a turnovský model pracovních setkání, včetně výstav a exkurzí, jsme pak zopakovali v Lisabonu (2004), Travassosu v severním Portugalsku (2005), Idar-Obersteinu (2005), Menorce (2006), katalánské Vilafranca del Penedés (2007), Bratislavě (2008) a Tarragoně (2010).

„Do turnovské sbírky se tak dostaly práce inspirované prostředím, kulturou, místními řemeslníky a materiály z dalších zajímavých destinací se šperkařskou tradicí a živou současností. Muzeum Českého ráje je ukazuje ve svých stálých expozicích a o reprezentativní výběr brzy projevily zájem také galerie v Evropě a USA. Naposledy jsme je pod názvem Fruit of Paradise vystavili v rámci mezinárodního projektu Melting Pot 2014 ve Valencii a v roce 2017 v Erfurtu a od listopadu 2019 do konce února 2020 pod názvem Evropský současný šperk ze sbírek Muzea Českého ráje na prestižním místě v srdci Prahy, v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici," dodal Miroslav Cogan.

Současný evropský šperk ze sbírek Muzea Českého ráje

Výstava prezentuje prace zlatníků a šperkařů, kteří se v uplynulých 25 letech zúčastnili Mezinárodních šperkařských symposií v Turnově. Představeny budou exponáty z rozsáhlé a prestižních sbírek současného šperku, kterou spravuje Muzeum Českého ráje v Turnově.

Sbírka dokumentuje díky svému charakteru nejen vývoj unikátního současného šperku v posledních třiceti letech, ale je také dokladem o setkávání výtvarníků z celého světa ve místě se staletou tradicí broušení drahokamů a zlatnictví. Mnoho umělců, kteří se poprvé setkali v Turnově, zde navázalo trvalé přátelské pracovní a osobní vztahy, jež jsou podle nás stejně cenným přínosem jako samotná sbírka šperků. Díky tomu jsou mezinárodní sympozia v Turnově ve světě současného šperku fenoménem.

Výstavní sál / 12. 5. - 12. 7. 2020

René Hora, šperkař a výtvarník

Výstava k šedesátinám významného českého šperkaře a výtvarníka Reného Hory je koncipována jako pestrá přehlídka jeho tvorby zasahující od šperku přes drobnou plastiku ke kresbě a uměleckému emailu. Ve vystavené kolekci budou i šperky vytvořené René Horou během mezinárodních šperkařských sympozií v Turnově a zahraničních Travelling sympozií.

Výstavní sál / 10. 6. - 12. 7. 2020

Karel Votipka, šperkař a brusič drahokamů

Výstava k 55. jubileu významného šperkaře, hledače a brusiče drahokamů, který je na mezinárodní šperkařské scéně ojedinělý komplexním přístupem k drahým a ušlechtilým (dekorativním) kamenům, stále překvapující novými přístupy ke klasickým šperkařským materiálům i šperku jako výtvarnému žánru. Ve vystavené kolekci budou i šperky vytvořené Karlem Votipkou během mezinárodních šperkařských sympozií v Turnově.

Klenotnice / 10. 6. - 12. 7. 2020

Otevírací doba Muzea Českého ráje v Turnově: Květen - září denně kromě pondělí 9 - 17 hodin.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzeum Českého ráje v Turnově otevírá v úterý 12. května
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížil Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě V Jablonci nad Nisou na přehradě ve čtvrtek po 16. hodině hasiči zachránili muže, pod kterým se prolomil led. V době příjezdu hasičů se muž nacházel již na ledu, kam se dostal vlastními silami. Hasiči muže bezpečně dostali na břeh, který byl vzdálen 20 metrů a poskytli mu tepelný komfort. Více podrobností a krátké video na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči spouští stanoviště antigenní testy řidičů kamionů v Harrachově
Některé podnikatelské nápady studentů z TUL půjdou na trh
Grantové programy Nadace ČEZ jsou v plném proudu
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se blíží
Tulipánový měsíc opět podpoří onkologicky nemocné

Nejčtenější články

27.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
27.02.: Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT