Michaela Mlejnková: V Německu jsem už prolomila prokletí druhých míst

30.12.2016 20:56:12 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Michaela Mlejnková: V Německu jsem už prolomila prokletí druhých míst

Michaela Mlejnková je jednou z nejúspěšnějších sportovkyň našeho regionu, i když okamžitě její jméno vystřelí zatím pouze fanoušci volejbalu. Letos získala se Stuttgartem německý superpohár a připravuje se na lednové finále německého poháru, takže ve vánoční přestávce byla příležitost na zajímavý rozhovor.

Poprvé jsme se spolu Michaelo viděli v roce 2009 po tvém vítězství na dětské olympiádě v hodu míčkem. Pamatuješ si na to?

Ano pamatuji si na to velmi dobře, byl to asi můj úplně první oficiální rozhovor do novin a vím, že jsem z toho tehdy byla trochu nervózní. :o).

Míša Mlejnková v roce 2009<br />Autor: Petr JežekTehdy jsi mě ve 13 letech překvapila vyspělostí, protože jsi měřila snad už 180 centimetrů a taky cílevědomostí, když jsi řekla, že nejvíc tě baví volejbal a že jedině ten chceš dělat. Přišel jsem se tehdy bavit s atletkou, tak mě to zarazilo. Měla jsi skvělé dispozice právě pro atletiku - běhy i skoky do výšky i dálky a možná i pro víceboj. Vážně to bylo navzdory tomu pro tebe už tak jasné?

Atletiku jsem vždycky brala jako doplňkový sport, jelikož mě od začátku přitahovaly spíše kolektivní sporty, teda hlavně ty míčové. Ale jsem stoprocentně rada, že jsem atletiku mohla dělat, protože to byla skvělá pohybová příprava k volejbalu.

Tvůj táta dělal volejbal aktivně na vyšší úrovni a nyní úspěšně v Turnově trénuje. To bylo rozhodující při tvém výběru sportu?

Ano, myslím, že to bylo rozhodující. Už ve svých 4 letech jsem s ním jezdila na zápasy a občas i na tréninky.

Šla jsi ve volejbale postupnými kroky vpřed přes družstva juniorek a žen Turnova, žen a juniorek VKTU Liberec, juniorku Jablonce, Olympu Praha a nyní německého Stuttgartu. Byl to takhle ideální postup?

Jsem přesvědčená, že kroky, které jsem doposud udělala, byly zatím správné. Je možné, že někdo jiný by udělal některé postupné kroky jinak, ale já bych neměnila.

Kde se ti nejlíp hrálo a kde byla nejlepší parta?

Ve všech kolektivech, kde jsem kdy hrála, jsem byla spokojena. Ale kdo se pohyboval někdy v ženském kolektivu ví, že občas to s námi není jednoduché, protože každá z nás má občas svůj den. :o)

Míša Mlejnková v německé lize a poháru<br />Autor: Hans Walter TschirleyDá se srovnat česká volejbalová liga žen a německá? Je to takový rozdíl jako ve fotbale nebo v menším sportu není rozdíl v zázemí i úrovni tak velký?

Nevím jak je to ve fotbale, protože ho vůbec nesleduji. V české extralize jsem se pohybovala tři roky, při kterých jsem úspěšně vystudovala Sportovní gymnázium a po maturitě jsem chtěla zkusit jaké to je naplno být profesionálním sportovcem. Dostala jsem nabídku do jednoho z předních týmů německé bundesligy, konkrétně do Stuttgartu, a tu jsem přijala. Teď jsem teprve druhým rokem v zahraničí, ale už mohu říci, že ta úroveň je o jeden level lepší. Největší rozdíl vidím v tom, že německé týmy jsou vice vyrovnané, že každý může porazit každého. A také jeden zásadní rozdíl vidím v tom, jak se volejbal v Německu zviditelňuje, a kolik fanoušků se baví a zajímá volejbalem. Je to mnohem více než v Česku.

V letošní sezoně jsi se Stuttgartem hrála finále německého poháru a vysoko i v německé. S reprezentací se vám podařilo postoupit na mistrovství Evropy, které budou hostit Ázerbájdžán a Gruzie, když jste v baráži vyřadily Slovensko. Asi nejúspěšnější sezona ne?

V loňské sezoně jsme se probojovaly do finále německé ligy, kde jsme bohužel prohrály v rozhodujícím pátém utkání v Drážďanech a taky do finále německého poháru, kde jsme taky prohrály po velkém boji 3:2 na sety. Poté jsem slavila úspěšný postup na ME s národním týmem (podrobnosti o baráži se Slovenskem zde). Po rozlosování evropského šampionátu se však ukázalo, že naše skupina bude „skupinou smrti." Letošní sezona pro mě začala prolomením věčně druhých míst, kdy ve finále Superpoháru jsme vrátily porážku Drážďanům z minulých let. V tuto chvíli se připravujeme na finále německého poháru, které se bude konat 29. ledna 2017 v Mannheimu proti tymu SSC Palmberg Schwerin. Zajímavostí je, že vítězství v německém poháru se bere víc než vítězství v bundeslize.

Co ještě považuješ za své největší úspěchy v dosavadní kariéře - tři stříbra s Olympem v extralize?

Pro mě největším úspěchem je, že jsem prošla mládežnickými reprezentacemi a dostala se do seniorské reprezentace, kde jsem se prosadila do základní sestavy.

Míša Mlejnková v německé lize a poháru<br />Autor: Hans Walter TschirleyBudeš pokračovat ve Stuttgartu? Máš třeba nějaký jiný vytoužený klub v zahraničí?

Zatím sama nevím, kam mě volejbalové kroky dovedou v další sezoně. Na řešení této otázky je stále brzy, jelikož se to začíná řešit kolem února. Doufám, že nějaká nabídka přijde. :o)

Jsi stále ještě mladá, když je to 20 let. Jak žijí mladé holky v Německu? Jsou tam třeba jiné trendy než v Česku?

Myslím, že způsob žití je velmi podobný tomu českému.

Takže žádné diskotéky a mejdany?

V sezoně na to většinou nezbývá moc času, ale jednou za čas si s holkama vyjdeme vyčistit hlavu.

Seš smečařka, měří se nějak vaše rychlost v rukou jako třeba u tenistů a jaká rychlost to je?

Rychlost servisu se už měří, ale o měření rychlosti smeče jsem ještě nic neslyšela. Ale není to špatný nápad. :o)

Jak vidíš své účinkování v reprezentaci? Co je tvým sportovním cílem v tomto směru a na jaké umístění může český tým dosáhnout na ME?

To nezáleží na mě, ale na novém trenérovi, jestli si na mě vzpomene a pozve mě na reprezentační sraz. :o). Jak už jsem řekla, dostaly jsme se do nejtěžší skupiny, tak si myslím, že úspěchem bude postup ze skupiny. Ale i těžší soupeři mohou mít špatný den.

Je třeba možná účast českých volejbalistek v budoucnu i na olympiádě, což by hodně zviditelnilo po letech tento sport?

Každý sportovec věří tomu, že se jednou dostane na olympijské hry, u mě tomu není jinak. Myslím, že tam nějaká šance je, ale bohužel opravdu malá.

Pravidelně se olympiády účastní plážové volejbalistky. Zkusila sis někdy tento příbuzný sport a nemáš chuť ho někdy zkusit ho na vyšší úrovni?

Párkrát jsem si to zkusila, ale nějak výrazně mě to zatím nechytlo. Ale ráda se na to podívám.

Míša Mlejnková při vyhlášení sportovce Turnova 2012<br />Autor: Petr JežekJak vzpomínáš na Turnov a stýská se ti někdy po Českém ráji?

Je pravda že v posledních letech hodně cestuji, většinu roku nejsem vůbec doma, ale jak se říká domov je jen jeden a pro mě to je právě ten Český ráj.

Muži TJ Zikuda Turnov hrají druhý rok 1. ligu a aktuálně jsou dokonce v tabulce druzí. Sleduješ dál turnovský volejbal?

Nějaký přehled o tom mám, táta mi občas dává nějaké informace, co se zrovna děje.

Je v turnovském klubu nějaký talent, který by tě mohl napodobit?
V současné době o žádném talentu nevím, ale pevně věřím, že se nějaký talent brzy objeví.

Podruhé jsme se spolu viděli na vyhlášení Sportovce roku v Turnově před několika lety, když jsi vyhrála kategorii mládeže. Myslíš, že máš šanci vyhrát někdy v hlavní kategorii? Co bys musela ten rok vyhrát?

Byla by to pro mě čest, ale tohle vyhlašování nezáleží na mě, ale na porotě či lidech, kteří o tom rozhodují. A co bych musela za tento rok všechno vyhrát? To bych se musela zeptat porotců. :o)

Vánoční svátky a konec roku jsou pro většinu lidí příležitostí na setkání se širší rodinou a přáteli. Chystáš se domů, navštívíš rodiče, přátele či bývalé spolužáky?

Na vánoční svátky se samozřejmě těším asi jako každý, že budu na chvíli se svou rodinou a svými blízkými. To je pro mě to nejdůležitější.

Rozhovor s tebou je určitě poslední v roce 2016 na našem portále, chceš třeba popřát něco našim čtenářům do nového roku?

Chtěla bych všem popřát hodně štěstí, hlavně zdraví do nového roku a větší bezpečí, protože to je v tuto chvíli to nejdůležitější!

Míša Mlejnková v německé lize a poháru<br />Autor: Udo DreesmanMichaela Mlejnková
Česká reprezentantka ve volejbale.
Narozena 26. července 1996 v Jilemnici.
Vystudovala ZŠ Skálova Turnov a sportovní gymnázium (po prvním roce přestoupila z Jablonce do Prahy).
Od sedmi let hrála v Turnově, ve třinácti poprvé nakoukla v dresu Liberce do ženské extraligy.
S Olympem Praha získala šest stříbrných medailí v české extralize a českém poháru.
S německým Stuttgartem slavila zisk Superpoháru a stříbro v bundeslize.
Reprezentovala Česko v kategorii kadetek i juniorek, v týmu žen debutovala v roce 2013, ve Světové lize byla dvakrát vyhlášena nejlepší smečařkou.

Rozhovory:

Michal Hanyk sbírá úspěchy v atletice, triatlonu i aquatlonu

Josef Egrt po titulech mezi juniory zkusí i český šampionát do 22 let

Tereza Vokálová: Je super jít ve stopách Zuzany Hejnové

Další rozhovory nejen se sportovci čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasičský dětský tábor probíhal na Nebákově už podvanácté
Oblíbené informační centrum můžete podpořit v prestižní anketě
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Xavier Baumaxa zazpívá v lomnickém klubu
Pták Loskuták se vydal na výlet po Libereckém kraji

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky
11.07.: Semilské kulturní léto 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT