Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce

08.07.2020 07:24:50 | Autor: Vendula Zedníková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce

V soutěži Microsoft Awards 2019 uspěl projekt Statotest Petra Klokočníka z Jablonce nad Nisou. Dostal se mezi tři nejlepší v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města. Statotest dlouhodobě měří pohyby staveb a pomáhá tak včas varovat před možným zřícením konstrukcí.

O cenu Microsoft Awards 2019 se ucházela řešení pro Krajskou správu silnic Libereckého kraje a České radiokomunikace. Statotest nyní monitoruje pohyby vysílače Ještěd a několika mostů ve Frýdlantu a na Jizeře. Ceny softwarová společnost uděluje nejlepším a nejvíce inovativním IT projektům, které mění životy lidí k lepšímu.

Statotest je systém bezdrátových čidel, která se připevní na konstrukce a měří náklony a vibrace. Měření probíhá 24 hodin denně. Data se automaticky odesílají do cloudu, kde se zpracovávají, a pokud se objeví odchylky od normálu, dostane majitel nebo správce objektu upozornění. Může díky tomu například předejít zřícení mostů a lávek nebo rozhodnout, v jaký okamžik je potřeba z bezpečnostních důvodů sledovaný objekt uzavřít pro veřejnost.

Statotest vznikl jako projekt jablonecké firmy Cotrex s.r.o. Na jejím vzniku se podílel Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink, ve kterém nyní Statotest čerpá odbornou podporu jako inkubovaná firma. Navíc projekt Statotest se stal i názvem nové samostatné firmy, kterou společně založili Cotrex s.r.o. a ARR - Agentura regionálního rozvoje spol. s r.o. jako provozovatel podnikatelského inkubátoru.

„Tímto krokem se zajišťuje, že se prostředky vynaložené na rozvoj firmy v případě velkého komerčního úspěchu vrátí zpět," objasňuje princip vstupování krajské společnosti do perspektivních klientů Lipo.ink radní pro regionální rozvoj Libereckého Kraje Michal Kříž. „Jsem rád, že Liberecký kraj může prostřednictvím krajského podnikatelského inkubátoru podporovat vznik firem v regionu - třeba takových, jakou je Statotest. Věřím, že přijdou i další společnosti s velkým potenciálem uspět, a to nejen u nás, ale i ve světě," dodává hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Využití Statotestu má široké spektrum využití. Dokáže předpovídat sesunutí svahů nebo zborcení opěrných zdí. Kromě toho, že chrání životy a majetek, zpřesňuje a zlevňuje dlouhodobou kontrolu statiky.

V letošním ročníku Microsoft Awards porota rozhodovala mezi 179 nominacemi z ČR a Slovenska v 11 kategoriích. http://news.microsoft.com

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Firmám v Lipo.ink radil s pronikáním do ciziny finský expert
Kraj podpoří výzkum, vývoj a inovace bezmála třemi miliony korun
Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií
Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Slavnostně otevřeli novou rozhlednu Schovanka v Plavech

Obrazem: Slavnostní otevření nové rozhledny Schovanka v Plavech V Plavech v místní sokolovně v sobotu 1. srpna 2020 slavnostně otevřeli rozhlednu Schovanka a současně nově opravené Posezení pod Schovankou. Na rozhlednu vystoupáme po zdolání 35 točitých schodů, na které vstupujeme hned od barového pultu nově opraveného „posezení“. Všichni návštěvníci byli velice mile překvapeni, přičemž obdivovali realizaci a preciznost zpracování tak trochu cimrmanovského nápadu, jedná se o skutečný unikát. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Klasickej postup band zahraje na muzejní zahrádce v Semilech

Již třetí hudební večer tohoto léta se koná 7. srpna od 18 hodin na muzejní zahrádce v Semilech. Tentokrát zahraje kytarové duo z kapely Klasickej postup band. V jejich repertoáru jsou popové, rockové a big beatové písně, při kterých si můžete i zatančit. V případě špatného počasí se koncert přesune do Pojizerské galerie. Celý program letních večerů na muzejní zahrádce


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nikdy nezaniknou
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 7. do 9. srpna
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Opravy komunikací v Turnově neustaly ani přes letní měsíce
Cyklistka objevila u Radčic havarované vozidlo s mrtvým řidičem

Nejčtenější články

05.08.: Dva kluci zachránili v Semilech sebevraha před vykrvácením
05.08.: Obrazem: Legiovlak dorazil na martinické nádraží
04.08.: V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT