Mikulášské slavnosti proběhly v Lomnici tentokrát bez diváků

01.12.2020 18:13:23 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Mikulášské slavnosti proběhly v Lomnici tentokrát bez diváků

Mikulášské slavnosti mají v Lomnici nad Popelkou dlouhou tradici, která započala v roce 2001, kdy navázali na oslavy konce století, tisíciletí a příchod milénia. Celý program byl, a stále je, určen zejména dětem. Letos nebyla možná přímá účast veřejnosti, proto vznikl online záznam.

Počet návštěvníků se postupem let zvyšoval, až se v posledních letech vždy v sobotu před první adventní nedělí na lomnickém náměstí scházelo několik tisíc diváků. Celodenní program s kulturními vystoupeními byl vždy završen příjezdem Mikuláše, rozsvěcením vánočního stromu a ohňostrojem. Každoročně bylo připraveno nějaké překvapení. Jednalo se například o slaňování čertů ze střechy muzea, čertovský orloj nebo projekci přímého obrazového přenosu na velké plátno.

Mikuláš se svou družinou přijížděl na různých „dopravních prostředcích" - žebřiňáku, automobilovém veteránu, kočáru taženém koňmi nebo automobilové plošině. „Letos, v průběhu podzimu, začalo být všem jasné, že typické slavnosti nebudou. Nechtěli jsme však zklamat dětské publikum, ani se omezit na rozsvícení stromečku s proslovem představitele města. Jako každoročně jsme pro dětské publikum chtěli také zapojit Mikuláše s jeho družinou," uvedl místostarosta Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm.

Za neustálého sledování dodržování platných mimořádných protiepidemiologických opatření tak pro veřejnost v sobotních večerních hodinách na liduprázdném lomnickém náměstí vznikly Mikulášské slavnosti, které po navazujícím nočním zpracování byly v neděli 29. listopadu v 17 hodin spuštěny na YouTube kanálu „radek Lomnice".


Mikuláš do Lomnice s družinou přišel a přestože byl zaskočen prázdným náměstím, podařilo se za pomocí místních dětí vánoční strom rozsvítit. Tradiční vánoční hudba a zpěv u vánočního stromku zazněly sice pouze pro účinkující, ale díky internetu navodily vánoční atmosféru první adventní neděle v nejedné domácnosti.

Absenci ohňostroje letos jistě ocenili všichni milovníci zvířat, kteří na sociálních sítích avizovali, že místo toho přispějí na krmivo útulkům opuštěných zvířat. „Zájem o slavnosti, které za 24 hodin shlédlo více než 2,4 tisice diváků značí, že i letošní Mikuláš v Lomnici nad Popelkou nezklamal. Je to velká výzva pro příští 20. ročník," dodal místostarosta Lomnice.

Na vzniku snímku se podíleli nadšenci z Lomnice nad Popelkou a jejich přátelé. Při natáčení byla dodržena veškerá platná mimořádná protiepidemiologická opatření.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

VIDEO: Začátek adventního času 2020 v Turnově
FOTO: Vánoční strom v Semilech se rozzářil i bez slavnosti
Mikulášské slavnosti v Lomnici opět doplní pohádky, výstavy a ohňostroj

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém
Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci
VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
Zámek v Zahrádkách proslavili filmoví Básníci, dnes čeká na záchranu

Nejčtenější články

21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
20.01.: FOTO: Sněhový Krakonoš v Jilemnici je těsně před dokončením
22.01.: VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT