Ministr Brabec otevřel v Českém ráji nový Dům přírody

05.04.2016 12:02:20 | Autor: Lucie Fürstová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Dolánky,Český ráj

Ministr Brabec otevřel v Českém ráji nový Dům přírody

Ministr Richard Brabec v pondělí 4. dubna slavnostně zahájil provoz osmého Domu přírody v České republice. Tentokrát jde o návštěvnické středisko v Českém ráji v Dolánkách u Turnova, které ministr Brabec otevřel společně s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františkem Pelcem, starostou Turnova Tomášem Hockem a Radkem Hromádkou, ředitelem Ekocentra Oldřichov v Hájích. Pro veřejnost se Dům přírody Český ráj otevře už v úterý 5. dubna.

„Dům přírody návštěvníkům nenabídne jen expozici, ale také ekovýchovné programy, prezentace regionálních produktů a tradičních řemesel, tematické přednášky, výstavy, projekce a tvůrčí dílny - a to jak pro veřejnost, tak i pro školy. Těší mne, že ochrana přírody se neuzavírá sama do sebe, nezůstává jen na papíře a za zdmi úřadů, ale pomáhá posilovat vztah místních obyvatel ke krajině, kde žijí a která nabízí množství atraktivních výletů a naučných stezek. Podobné projekty jako dnes otevřený Dům přírody Český ráj podle mého názoru pozitivně formují znalosti přírodních hodnot už u té nejmladší generace a přispívají tak k rozvoji šetrného turismu v chráněných územích po celé České republice," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dům přírody Českého ráje najdou návštěvníci ve zrekonstruované budově bývalé školy, v těsné blízkosti železniční zastávky Dolánky u Turnova. V sousedství stojí národní kulturní památka, roubený Dlaskův statek s národopisnou expozicí Muzea Českého ráje. Před Domem přírody je vodácky atraktivní řeka Jizera a cyklostezka Greenway Jizera, kterou ročně projede okolo 100 000 lidí. Moderní návštěvnické středisko má oslovit především návštěvníky regionu, ale i místní obyvatele. Cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi, školy a senioři. 

Slavnostní otevření Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova<br />Autor: Archiv Ekocentrum Oldřichov v Hájích„Cílem programu Dům přírody, který postupně realizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, je vybudovat po vzoru jiných evropských států ve vybraných chráněných územích síť návštěvnických středisek. Značka chráněné krajinné oblasti přitahuje turisty, kteří přispívají k ekonomickému rozvoji místních obcí. Domy přírody, stejně třeba jako naučné stezky či ptačí pozorovatelny, pomohou návštěvníkům poznat zdejší přírodu, což je jeden z předpokladů její lepší ochrany," doplnil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

„Nejzajímavějším prvkem Domu přírody Českého ráje je interaktivní přírodovědná expozice, do které se návštěvníci dostanou výtahem. Exponáty, které zabírají celé třetí podlaží objektu, jsme rozdělili do osmi oddělených buněk. Každá z nich hravým způsobem přibližuje některý z ekofenoménů Českého ráje. Ať už jde o pískovcová skalní města, bývalé sopky, lesy, louky a mokřady nebo o vliv člověka na zdejší krajinu. Jednotícím prvkem expozice je sokol stěhovavý, který spolu s hradem Trosky patří mezi symboly Českého ráje. Návštěvníci se tu zábavnou formou dozvědí řadu informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti v České republice," dodal Radek Hromádka, ředitel Ekocentra Oldřichov v Hájích, které Dům přírody provozuje.

V přízemí třípodlažního objektu si návštěvníci zakoupí nejen vstupenky do expozice, ale i regionální občerstvení nebo suvenýry. Zároveň se tu dozvědí o dalších domech přírody v České republice nebo si prohlédnou historický prostorový model Českého ráje, vyrobený v první polovině 20. století. Ve druhém patře je k dispozici konferenční místnost pro 50 osob, vybavená audio- a videotechnikou. Tento prostor je vhodný pro přednášky a výhledově tu provozovatel plánuje pořádání školních výukových programů.

Místostarostka města Turnov Jana Svobodová dodala: „Jsme velmi rádi, že se tento projekt nakonec podařilo prosadit. Podle mě je velmi zdařilá především přírodovědná expozice. Dům přírody je obohacením nabídky aktivit nejen pro turisty, ale i pro základní a mateřské školy ve spádové oblasti Turnov. Doufám, že napomůže tomu, aby si nejen děti více vážily zdejší krajiny a přírodních krás."

Na vzniku Domu přírody se podílela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Liberecko, město Turnov a Projektový ateliér David. Investorem a provozovatelem Domu přírody Českého ráje je obecně prospěšná společnost Ekocentrum Oldřichov v Hájích.

Slavnostní otevření Domu přírody Českého ráje v Dolánkách u TurnovaCelkové náklady na moderní přestavbu a interiéry jsou 34 842 667 Kč (z toho 29 616 267 Kč, tj. 85 %, je výše podpory z fondu Evropské unie, z Operačního programu Životní prostředí). Vlastní podíl investora, který poskytla obecně prospěšná společnost Suchopýr, je 10 % (3 484 267 Kč) a příspěvek Státního fondu životní prostředí ČR činí 5 % (1 742 133 Kč).

Náklady na celoroční provoz Domu přírody Českého ráje odhaduje ředitel Ekocentra Oldřichov v Hájích Radek Hromádka na 1,4 milionu korun. AOPK ČR provoz podpoří ročním příspěvkem 480 000 Kč. V jednání je 200 000 Kč od města Turnov. Na zbytek si bude muset návštěvnické centrum vydělat.

Ekocentrum má s provozem interaktivních expozic dlouholeté zkušenosti. Stálou výstavu Jizerky všemi smysly, kterou provozuje v Oldřichově v Hájích na Liberecku, navštíví ročně až 8 000 lidí.

V dubnu bude Dům přírody Českého ráje pro návštěvníky otevřen v pracovní dny od 10 do 15.30 a o víkendech do 17.00 hodin. V hlavní sezoně, tedy od května do září, bude otevřeno sedm dní v týdnu od 10 do 18 hodin.

Slibně začala spolupráce Domu přírody a Muzea Českého ráje v Turnově. První společnou akcí je plánovaná Muzejní noc. Dům přírody Českého ráje zůstane 19. května 2016 pro návštěvníky otevřen zdarma od 16.30 až do 22 hodin, stejně tak jako turnovské muzeum včetně Dlaskova statku.

Domy přírody jsou moderní návštěvnická střediska ve zvláště chráněných územích, určená pro veřejnost. Dosud jich bylo v České republice otevřeno sedm. (DP Litovelského Pomoraví, DP Slavkovského lesa, DP Moravského krasu - investor AOPK ČR, DP Českého lesa, DP Poodří, DP Třeboňska, DP Blaníku - nestátní investoři). Dále bylo v programu Dům přírody otevřeno 7 informačních středisek chráněných krajinných oblastí (IS CHKO Křivoklátsko, IS CHKO Český ráj, IS CHKO Bílé Karpaty, IS CHKO Beskydy, IS CHKO Litovelské Pomoraví, IS CHKO Blanský les, IS CHKO Moravský kras).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Dolánkách slavnostně otevřou Dům přírody Českého ráje

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření pumptrackové dráhy v Turnově pro zkušební jízdy!

Ve středu 12. a ve čtvrtek 13. srpna 2020 budou oba okruhy pumptrackové dráhy uzavřené. Bude zde probíhat nástřik vodicích čar, směrovek a dalších prvků. „Prosíme o striktní dodržování zákazu. Pokud čáry někdo rozjezdí, tak to bude neopravitelné a budeme se na to koukat dalších několik let," řekl iniciátor projektu Marek Slavík. Slavnostní otevření je naplánováno na sobotu 29. srpna. Podrobný program bude ještě upřesněn. Předchozí článek o turnovském pumptracku

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Koncert v kostele sv. Vavřince připomene 670. výročí města Jilemnice
Aneta Langerová zazpívá v Harrachově
FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
Bára Hůlková byla v dálce jen dva centimetry od bronzové medaile

Nejčtenější články

11.08.: Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
11.08.: FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT