Miss louka 2012 se nachází ve Štěpanické Lhotě
03.10.2012 10:54:35 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše
Miss louka si v letošním třetím ročníku vybírá oddechový čas. Správě KRNAP se koncem léta sešli jen tři nominace a diskuse poroty nebyla nijak dlouhá. Dřevěnou tabulku s nápisem Miss louka 2012 dostane tentokrát jen jedna louka, nikoli tři jako v minulých letech.
Letošní Miss louka se nachází ve Štěpanické Lhotě „Ve Volšíčkách" kousek od lanovky se sjezdovkou Kejnos a Liška. Je to louka nenápadně schovaná ve vlhkém dolíku pod lesem, nedaleko silnice stoupající na Benecko.
„Mnozí lyžaři si po ní v zimním období po sněhové pokrývce krátí cestu ke svým ubikacím, aniž by měli ponětí, jak je tato louka krásná v květu - okolo června. Také je však nutností poukázat na období jara, kde se v bezprostřední blízkosti louky a potoka nacházejí velké plochy bledule jarní. Louka Ve Volšíčkách postupem let přidává rok od roku na své kráse především na začátku léta. Asi tak před dvaceti léty to byla obyčejná podmáčená louka s jílovitou půdou a ve spodní části, kde není tolik vlhko (p. č. 968), bývalo políčko
s bramborami. Postupem doby se vytrácel čas na sekání a sušení louky dvakrát do roka a začala se sekat jednou do roka, což podpořilo rozšíření některých druhů rostlin. Dnes je louka domovem například orchidejí prstnatců, vemeníků zelenavých, pětiprstky žežulníku, roste zde také kýchavice, suchopýr, kuklík potoční, rdesno, sítina, přeslička rolní, silenka širolistá, pomněnka a mnoho dalších," uvedla Dana Honců z Horních Štěpnic ve své nominaci.
Další příspěvek popisuje naopak louku suchou a výslunnou. Soutěžní příspěvek podtrhuje nezbytnou přítomnost člověka, který se o louku stará, a jeho ukotvení v místě. „Druhou přihlášenou je louka ve Františkově. Louka patří panu Stanislavu Soukupovi, který se zde narodil 13. prosince 1930. Pan Soukup zde ještě dnes hospodaří, sám, žije v malé chaloupce, pěstuje malou cibuli, mák, jahody, brambory, výborné okurky-nakladačky, salát, kedlubny a mimo jiné mnoho krásných květin, speciálně růží. Růže z Krkonoš voní úplně jinak než růže koupené v hypermarketu! Jsou to květiny opravdové, ne „umělé"! Děda - můj tchán - mi vloni natrhal kytici k padesátinám a skutečně to byla kytice s velkým K. Nedovedu si představit, až tu děda jednou nebude, jak nám všem budou jeho kytičky chybět. Zbyde tu po něm alespoň ohromný sad plný jablíček, třešní, švestek, hrušek. Strašně ráda bych starého pána něčím potěšila, třeba tím, že by jeho louka vyhrála, popřípadě že by se jeho květy dostaly až do vašeho časopisu," píše Miroslava Soukupová z Liberce.
Poslední příspěvek nás zve na louku, o kterou se starají zaměstnanci Správy KRNAP, čili pořadatelé soutěže. Je to jedna z mnoha jejich klientek, v tomto případě na horním okraji zaniklé vsi s překrásným rozhledem do kraje. „Netušila jsem, že taková louka vůbec ještě existuje. Rozkládá se v horní partii pravostranného svahu Sklenářovického potoka v okolí dávno už neexistující staré vápenky. Jestli existuje ráj, chodí se tam po takové louce. Je tichá, tajemná, něžná, zároveň však z ní na člověka dýchá síla a prazáklad dávných věků. Botanik KRNAP našel při monitoringu dvacetimetrového pruhu této louky, rozděleného do malých čtverců, kolem 60 druhů bylin a trav. Rostou tam vedle sebe kytky roztodivných barev, velikosti a výšky a dohromady s trávou tvoří neuvěřitelně pestrou mozaiku. Pokud si budete chtít dopřát pohled na tuto louku, tak až příští rok. Začátkem srpna byla pokosena, což způsobí, že zůstane zdravá a bude napříště ještě hezčí. Ale pozor: neupozorňuje na ni žádný rozcestník a nevede k ní cyklostezka. Člověk k ní musí dojít po svých," tak popsala svou nominaci Jana Březinová z Třebíče.
Související články:
Už potřetí se hledá nejkrásnější louka Krkonoš - jaké byly podmínky soutěže
Miss louka 2011 se nachází v Dolním Maršově
Zoologové jsou nadšení: Vlci se vrací do Krkonoš
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova
Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.
Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie
Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.
Nejnovější články
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lidové sady slavnostně otevřou s kulturním programem 28. prosince
Nejčtenější články
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.