Mladí Turnováci mohli projevit své názory

06.01.2014 21:11:08 | Autor: Radek Drašnar, koordinátor projektu Turnov - zdravé město a Místní agenda 21 | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Mladí Turnováci mohli projevit své názory

Zástupci nejvyšších ročníků turnovských základních škol a místních středních škol se v úterý 17. prosince 2013 dopoledne sešli v sále střední umělecko-průmyslové školy, aby projevili názory na dění v Turnově. Studentské fórum zdravého města uspořádal Parlament mládeže města Turnova jako součást projektu Mládež v akci? Ano, v obci! realizovaného Národní sítí zdravých měst.

Téměř sedmdesát žáků a studentů se v úvodu společného setkání zúčastnilo aktivity, při níž vyjadřovalo své názory na tvrzení předkládaná moderátorem celé akce Petrem Panašem se střediska SEVER Litoměřice. Šlo o osobní postoje k alkoholu, drogám, politice či osobní angažovanosti pro druhé. Při skupinové práci pak mladí lidé sepisovali, co se podle nich za poslední tři roky v Turnově zlepšilo a zhoršilo.

Mezi pozitivními záležitostmi se objevil dopravní terminál u železničního nádraží, modernizace kina, rekonstrukce ulice 28. října, ale i akce Čistá Jizera, fúze turnovské a liberecké nemocnice nebo instalace plastiky před Střelnicí či nové obchodní centrum u Lidlu. Podle účastníků fóra se změnil k horšímu například stav parků, doprava ve městě včetně MHD a zvyšující se jízdné. Kriticky mladí hodnotili i rostoucí ceny vody, sloučení středních škol, nedostatek parkovacích míst ve městě, zadluženost města, chybějící obchvat na Semily. Krátce se k některým pozitivum a negativum vyjádřil starosta města Tomáš Hocke.

V programu následoval krátký vědomostní test. Vyžadoval kladné nebo záporné písemné odpovědi na sedmnáct otázek týkajících se historie a osobností města, počtu obyvatel, složení vedení města nebo partnerských měst Turnova. Poté se již účastníci podle svého zájmu rozdělili k jednotlivým tematickým stolům. Pod vedením odborníků se snažili formulovat nejožehavější problémy města a popsat deset věcí, které by se měly ve městě změnit a vylepšit.

Oblast kultury garantoval jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek, školství ředitel Střediska pro volný čas dětí a mládeže Tomáš Zakouřil, zdravotnictví ekonom turnovské nemocnice Tomáš Sláma. Předseda sportovní komise rady města František Zikuda se věnoval sportu, místostarosta Otakar Špetlík životnímu prostředí, starosta města Tomáš Hocke dopravě a pracovník Žluté ponorky Tomáš Špinka volnému času.

Podle žáků a studentů chybí ve městě více míst s free wi-fi zónami, je málo laviček, knihovna nemá odpovídající prostory a provozní dobu a sportovní areály nejsou přístupné o prázdninách. Město by mělo věnovat větší pozornost úpravě a čistotě toalet, opravám silnic ve městě. Nejvíce by si ale mladí lidé přáli studentské slevy na kulturní akce a kratší intervaly autobusové městské dopravy.

„Ztrátovost městské hromadné dopravy je obrovská, nás ročně stojí 1,5 miliónu korun," informoval starosta Hocke a dodal: „MHD půjde zřejmě posílit, jen nebudou moci být dodrženy pravidelné spoje vždy za hodinu." Výstupy z fóra mladých budou na začátku roku 2014 ověřeny anketou na jednotlivých školách a konečné výsledky předány zastupitelům města. „Překvapilo mne, že palčivé otázky, které obecně trápí Turnov, jako územní plán, obchvat, doprava jako taková, netrápí mladé lidi," uvedl k průběhu setkání Hocke.

To pochvalně zhodnotil předseda Národní sítě zdravých měst Petr Hermann: „Účast předčila mé očekávání. Je vidět, že v Turnově žijí a studují mladí lidé, kteří dění ve městě vnímají, zajímají se o ně a mají snahu leccos změnit k lepšímu. Ne všude tomu tak je." Fórum mladých lze tedy považovat za vydařené.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání starosty města Turnov s obyvateli ulice Mírová

V pondělí 3. února 2020 se od 16 hodin uskuteční setkání starosty města Turnova Tomáše Hockeho s obyvateli ulice Mírová na Daliměřicích. Ti poslali ke konci roku 2019 dopis, ve kterém radnici vyzývají k rekonstrukci ulice a chodníku.„ Požadavek na opravu Mírové ulice zazněl v lednu minulého roku na setkání s občany," sdělil starosta Tomáš Hocke. A doplnil, že je to i priorita zastupitelů města, kteří pro rekonstrukci této ulice hlasovali na únorovém zasedání zastupitelstva roku 2019 v rámci investičních priorit. Rekonstrukce této ulice se umístila na 22. místě z 29. v projektech do 10 milionů korun. Veřejné projednání problematiky proběhne v zasedací místnosti č. 215 v budově radnice, Antonína Dvořáka 335.

Grafická výzva pro nadějné grafiky

O letních prázdninách se v Městské galerii Vlastimila Rady Železný Brod uskuteční výstava s názvem Skleněný poklad. Výstava představí sortiment sklářských firem ze Železnobrodska. Prostory galerie se tedy zaplní nepřeberným množstvím šperků, figurek a dalších skleněných artefaktů. Jelikož půjde o neobyčejnou výstavu s tajemným názvem, rozhodli jsme se touto cestou vyzvat všechny grafiky, aby zapojili svoji fantazii a pro potřeby výstavy vytvořili plakát. Ten použijeme pro propagaci výstavy. Autor nejenže získá finanční odměnu, ale i možnost prezentovat svoji grafickou nápaditost. Plakát v grafických křivkách a tiskových datech nejlépe ve velikosti A2 můžete posílat na e-mail: kultura@zelbrod.cz nejpozději do 30. 4. 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu zahájí výstavu Z pokladů půd a depozitářů
NPL pokračuje nadstavbou, rozdělila se na dvě skupiny
V rámci Jilemnické 50 se konal třetí krajský pohárový závod žactva
Podle Polska nemá rozšiřování těžby v dole Turów vliv na české území
V semilské knihovně zahájí výstavu studentů a připravují přednášky

Nejčtenější články

27.01.: Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům
26.01.: Kateřina Janatová: Sedí mi jet si vlastní tempo
28.01.: Už 13. ročník Jilemnické 50 se jel na Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT