Mluvčí Pavel Halla: Vyčistit trať úplně od stromů nejde

27.01.2012 09:15:53 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Mluvčí Pavel Halla: Vyčistit trať úplně od stromů nejde

V nedávné době na železničních tratích v okolí došlo k nezvykle vysoké koncentraci havárií. Vše se naštěstí obešlo bez zranění, ale rozhodně to nezlepšilo důvěru cestujících. Položili jsme proto několik otázek mluvčímu Správy železniční dopravní cesty Pavlu Hallovi.

Od 5. do 22. ledna došlo na Jablonecku a v Pojizeří k celkem sedmi menším haváriím - první byl vlak z Kořenova, který nezastavil na třech zastávkách, další problémy byly 13. ledna na trati v Rychnově u Jablonce a u Spálova, poté 19. ledna vykolejil vlak přímo v Semilech a následně zkázu dokonala v neděli 22. ledna trojice havárií kvůli popadaným stromům u Železného Brodu směrem na Tanvald i Semily, když po té poslední dokonce trať z Brodu do Tanvladu uzavřeli až do čtvrtka 26. ledna odpoledne.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla přiznává, že stromy z tratí zcela odstranit nelze, především kvůli dalším vlastníkům pozemků, ale i s ohledem na životní prostředí. Předchozí úpravy tratí a zautomatizování se ovšem podle něj osvědčilo a žádné dodatečné úpravy nepředpokládá.

Je nedávná série havárií na blízkých tratích v zimě normální? Osobně jsem o takové koncentraci i když menších havárií ještě neslyšel.

Tato série mimořádných událostí jistě normální není, i když za takto mimořádných podmínek se to může stát. Tyto tratě jsou trasovány v lesních porostech a skalních zářezech. Převážně smrková kultura s mělkým kořenovým systémem takto abnormálním zatížení nevydrží a dochází k vývratům. Tímto jevem jsou postiženy jak pozemky Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), tak i sousední pozemky cizích vlastníků.

Jsou již známé všechny příčiny těchto havárií? FOTO: V Semilech přímo na přejezdu vykolejil rychlík

Všechny mimořádné události jsou v šetření, takže definitivní závěry a vyhodnocení dosud nejsou známy. Předběžně lze konstatovat, že důvodem vzniku události z 19. ledna 2012 v železniční stanici Semily a události z 5. ledna 2012 Kořeno v - Dolní Polubný nebyl stav infrastruktury.

Mnozí laici, ale i železniční odborníci argumentují neudržovaností těchto tratí, které přitom mají náročnější profil než třeba ve středních Čechách. Nemusí se tak udržovat více než jiné tratě?

O neudržovanosti v žádném případě nelze hovořit. I když je pravda, že rozsah i způsob oprav a údržby se může lišit podle provozního zatížení tratě i geografického umístění.

Téměř celá trať Liberec - Pardubice byla plně zautomatizovaná a pracovníci propuštěni, nechybí teď třeba právě na zimní údržbu?

Celá trať Liberec - Pardubice automatizovaná není. Dosud je na dálkové ovládání uzpůsoben úsek Železný Brod - Stará Paka. Dopravní zaměstnanci jsou nahrazeni v oblasti zimní údržby infrastruktury elektrickým ohřevem výhybek a další výkony související se zimními podmínkami zajišťují zaměstnanci SŽDC případně dodavatelské organizace.

Osvědčily se automatické prvky na tratích i v těchto náročnějších železničních podmínkách podhůří Krkonoš a Jizerských hor? Nedojde k dodatečným úpravám projektu?

Dálkové ovládání zabezpečovacího zařízení se plně osvědčilo a průměrná poruchovost zabezpečovacího zařízení a dálkového ovládání na této trati rozhodně nepřekračuje poruchovost srovnatelné trati s dálkovým ovládáním například Bakov nad Jizerou - Česká Lípa. Žádné dodatečné úpravy se nepředpokládají.

Provedete kromě nezbytných oprav i nějaké preventivní kroky, aby k haváriím nedocházelo zase příští zimu?

Opravy U Železného Brodu opět vykolejil vlaka údržba budou probíhat standardně. Je předpoklad většího zaměření na likvidaci porostů podél tratí na pozemcích SŽDC,  a případně sousedních i když tyto práce s ohledem na majitele lesních pozemků v okolí tratí a ochranu životního prostředí nejsou jednoduché. Problémové porosty, které se projevily při nedávných mimořádných povětrnostních podmínkách jsou v úseku Železný Brod - Velké Hamry za nepřetržitě vyloučeného provozu odstraňovány již nyní a vytypované porosty v úseku Železný Brod - Košťálov budou odstraněny v denních výlukách v nejbližším období.

Po těchto mimořádných událostech byl rozhodnutím mimořádného zimního štábu při nepříznivých povětrnostních podmínkách zaveden zvýšený dohled před jízdou prvního ranního vlaku i v průběhu dne. Vyčištění okolí těchto horských tratí od porostu tak, aby při pádu stromu tento nemohl zasahovat do průjezdného průřezu není pravděpodobně, s ohledem na majetkové vztahy a životní prostředí, reálné. (poslední větu mluvčí zdůraznil)

Železničáři situaci zvládli dobře směrem k cestujícím a nedošlo ani při jedné z havárií ke zraněním. I dopravně se situace také operativně řešila a nepanoval příliš chaos. To si jistě zaslouží uznání, koho byste jmenoval mezi těmi, kdo nastalou situace nejlépe zvládli?

Nasazení pracovníků Správy železniční dopravní cesty SDC severovýchodní Čechy, jako správce infrastruktury, bylo enormní.

Související články:

Vlaky se vrátily na trať mezi Železný Brod a Tanvald

Neuvěřitelné! Další havárie, z Brodu do Tanvaldu se pojede až ve čtvrtek

U Železného Brodu opět vykolejil vlak

FOTO: V Semilech přímo na přejezdu vykolejil rychlík

FOTO: V Semilech přímo na přejezdu vykolejil rychlík

Vlaky nejezdily. Železnici zavalila u Rychnova i Spálova zemina s kamením

Vlaku na zubačce selhaly brzy. Prořítil se třemi zastávkami

Více zpráv o dopravní situaci vždy najdete v rubrice ZPRÁVY - Doprava

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
Silnice z Turnova na hranici kraje prošla rekonstrukcí, většinu platila EU
Starostka města Semily ani v nouzovém stavu nezapomněla na tradici
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT