Mnichovohradišťsko zvažuje připojení k Libereckému kraji

30.09.2020 09:06:41 | Autor: TZ města Turnov/ města Mnichovo Hradiště | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Liberecký kraj

Mnichovohradišťsko zvažuje připojení k Libereckému kraji

Téma odtržení Mnichova Hradiště od Středočeského kraje a jeho začlenění pod kraj Liberecký není ve veřejném prostoru zcela nové. O teoretické možnosti se v několika uplynulých letech opakovaně zmiňoval starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, a to v souvislosti s vlastním negativním hodnocením práce Krajského úřadu Středočeského kraje.

Je taková změna ale vůbec možná? Jaké ekonomické důsledky by pro město a případně pro celou ORP čítající 22 obcí měla? A jaké další plusy a mínusy by přinesla? Právě na tyto otázky chtějí nyní znát odpovědi mnichovohradišťští zastupitelé.

Do roku 1960 byl tehdejší mnichovohradišťský okres součástí Libereckého kraje. Jeho spojením s okresem Mladá Boleslav vznikl jeden region čítající později dvě obce s rozšířenou působností, přičemž tou hlavní se stala Mladá Boleslav. Mnichovohradišťsko na nejsevernějším okraji Středočeského kraje se tak dostalo do stínu okresního města a začalo se na něj zapomínat.

Na komplikovaný vztah se středočeským hejtmanstvím mnichovohradišťský starosta Ondřej Lochman už několik let poukazuje. Výrazněji však nyní po jarní koronakrizi, kdy se rychlé pomoci dostalo městu ze severu a nikoliv z jeho vlastního kraje. „Středočeský kraj musíme změnit, nebo opustit," míní Lochman a dodává, že od případné správní změny si slibuje mnohem snazší komunikaci s úřady. „Zatímco ve středních Čechách je přes 1100 obcí, které krajské orgány potřebují dnes a denně, v Libereckém kraji jich je pouze 215. Mnichovo Hradiště by se tak opět mohlo stát jedním z důležitějších sídel. V tuto chvíli většinou končí zájem středočeského krajského úřadu Mladou Boleslaví," dodává.

Z případného odtržení učinil oficiální téma mnichovohradišťský zastupitel Jaroslav Trpkoš. Ten navrhl ke schválení, aby byl starosta města pověřen zpracováním analýzy, jež má být východiskem pro další věcné jednání - přiblížit proveditelnost případné změny i analyzovat dopady a procesní postup, a to pro varianty, kdy by se součástí Liberecka stalo pouze město, město a některé obce v rámci ORP i celá ORP Mnichovo Hradiště. Návrh byl přijat většinou 15 hlasů, tři zastupitelé byli proti a tři se zdrželi hlasování. Starosta má podklady připravit do konce letošního roku.

Během jednání se pro věcnou debatu o případném odtržení vyslovil mimo jiné předseda Mnichovohradišťské sportovního klubu Ondřej Knobloch. Ten zpracování analýzy podpořil a konstatoval, že MSK se Středočeským krajským fotbalovým svazem dlouhodobě a zatím bez úspěchu jedná o přestupu do severočeské soutěže. Zazněl také návrh, že případné oddělení od středních Čech by mělo být spojené s referendem občanů, nebo konstatování, že zatímco Ještěd je při dobré viditelnosti z Mnichova Hradiště vidět, pražský Smíchov, kde sídlí středočeský krajský úřad, nikoliv.

Případná změna bude ale každopádně během na dlouhou trať. Zda se na tuto trať vydat budou zastupitelé diskutovat na únorovém zasedání zastupitelstva v příštím roce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dlouhodobé úsilí o zachování ORP Turnov sklidilo své ovoce
Sněmovní výbor schválil možnost zachování SO ORP Turnov
Rozum zvítězil! Okres Semily má zůstat celistvý

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Dotace z městského rozpočtu zatím v Turnově na rok 2021 nevyhlašují

Žádný z odborů Městského úřadu Turnov proto nebude vypisovat prozatím žádnou dotační výzvu pro podávání žádostí, jak tomu vždy na přelomu roku bývalo. „Důvodem jsou restrikce Poslanecké sněmovny, změny v superhrubé mzdě i pokles rozpočtového určení daní kvůli Covid-19," řekl starosta Tomáš Hocke. Problematiku výše rozpočtu a možné vypsání dotací, případně ve sníženém rozsahu, budou řešit turnovští zastupitelé na lednovém zasedání zastupitelstva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V anketě Kraj mého srdce lze Liberecký kraj podpořit do konce února
Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
Od 18. ledna začalo platit dopravní omezení v úseku Rádlo - Jeřmanice
Preciosa Lighting: z Křišťálového údolí do celého světa
VIDEO: Sestřih podzimních zápasů FK Přepeře

Nejčtenější články

19.01.: Obrazem: Na jilemnickém náměstí vzniká sněhový Krakonoš
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
17.01.: Obrazem: Zimní Semily v lednu 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT