Mnichovohradišťsko zvažuje připojení k Libereckému kraji

30.09.2020 09:06:41 | Autor: TZ města Turnov/ města Mnichovo Hradiště | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Liberecký kraj

Mnichovohradišťsko zvažuje připojení k Libereckému kraji

Téma odtržení Mnichova Hradiště od Středočeského kraje a jeho začlenění pod kraj Liberecký není ve veřejném prostoru zcela nové. O teoretické možnosti se v několika uplynulých letech opakovaně zmiňoval starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, a to v souvislosti s vlastním negativním hodnocením práce Krajského úřadu Středočeského kraje.

Je taková změna ale vůbec možná? Jaké ekonomické důsledky by pro město a případně pro celou ORP čítající 22 obcí měla? A jaké další plusy a mínusy by přinesla? Právě na tyto otázky chtějí nyní znát odpovědi mnichovohradišťští zastupitelé.

Do roku 1960 byl tehdejší mnichovohradišťský okres součástí Libereckého kraje. Jeho spojením s okresem Mladá Boleslav vznikl jeden region čítající později dvě obce s rozšířenou působností, přičemž tou hlavní se stala Mladá Boleslav. Mnichovohradišťsko na nejsevernějším okraji Středočeského kraje se tak dostalo do stínu okresního města a začalo se na něj zapomínat.

Na komplikovaný vztah se středočeským hejtmanstvím mnichovohradišťský starosta Ondřej Lochman už několik let poukazuje. Výrazněji však nyní po jarní koronakrizi, kdy se rychlé pomoci dostalo městu ze severu a nikoliv z jeho vlastního kraje. „Středočeský kraj musíme změnit, nebo opustit," míní Lochman a dodává, že od případné správní změny si slibuje mnohem snazší komunikaci s úřady. „Zatímco ve středních Čechách je přes 1100 obcí, které krajské orgány potřebují dnes a denně, v Libereckém kraji jich je pouze 215. Mnichovo Hradiště by se tak opět mohlo stát jedním z důležitějších sídel. V tuto chvíli většinou končí zájem středočeského krajského úřadu Mladou Boleslaví," dodává.

Z případného odtržení učinil oficiální téma mnichovohradišťský zastupitel Jaroslav Trpkoš. Ten navrhl ke schválení, aby byl starosta města pověřen zpracováním analýzy, jež má být východiskem pro další věcné jednání - přiblížit proveditelnost případné změny i analyzovat dopady a procesní postup, a to pro varianty, kdy by se součástí Liberecka stalo pouze město, město a některé obce v rámci ORP i celá ORP Mnichovo Hradiště. Návrh byl přijat většinou 15 hlasů, tři zastupitelé byli proti a tři se zdrželi hlasování. Starosta má podklady připravit do konce letošního roku.

Během jednání se pro věcnou debatu o případném odtržení vyslovil mimo jiné předseda Mnichovohradišťské sportovního klubu Ondřej Knobloch. Ten zpracování analýzy podpořil a konstatoval, že MSK se Středočeským krajským fotbalovým svazem dlouhodobě a zatím bez úspěchu jedná o přestupu do severočeské soutěže. Zazněl také návrh, že případné oddělení od středních Čech by mělo být spojené s referendem občanů, nebo konstatování, že zatímco Ještěd je při dobré viditelnosti z Mnichova Hradiště vidět, pražský Smíchov, kde sídlí středočeský krajský úřad, nikoliv.

Případná změna bude ale každopádně během na dlouhou trať. Zda se na tuto trať vydat budou zastupitelé diskutovat na únorovém zasedání zastupitelstva v příštím roce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dlouhodobé úsilí o zachování ORP Turnov sklidilo své ovoce
Sněmovní výbor schválil možnost zachování SO ORP Turnov
Rozum zvítězil! Okres Semily má zůstat celistvý

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře
Turnov bude letos bez tradičních adventních akcí
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT