Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky

17.04.2019 17:59:07 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky

V rámci kulturní památky hradu Valdštejn je v interiérech prezentována památková instalace navozující dojem, jak vypadal šlechtický interiér v té době. Původních předmětů se zachovalo velmi málo. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem je v klasicistním domě instalována expozice posledního zde žijícího rodu Aehrenthalů.

Jedná se o placené zápůjčky NPÚ z depozitářů Hrubého Rohozce a Doksan, které pochází ze sídel Aehrenthalů. Obrazy pro výzdobu stěn slavnostního sálu jsou zapůjčeny z Prahy a představují příslušníky aehrenthalského rodu a jejich spřízněného rodu Vilczeků.

„Postupně jsou interiéry dovybavovány dalšími předměty dokreslujícími podobu šlechtických salónů a bydlení nebo tématické zaměření místností. Trendem posledních let v instalaci zámeckých expozic je vytvoření „oživené expozice", kdy součástí expozice se stávají běžné předměty, např.: slunečník, kabelka, špička na cigaretu, lorňon..," uvedla za Turnovské památky a cestovní ruch Eliška Gruberová.

Nové přírůstky mobiliáře na hradě Valdštejně Na Valdštejně probíhá každoroční obohacení expozic o zajímavé předměty. Ve slavnostním sále uvidí návštěvníci bohatě naaranžovaný stůl s hodnotným servisem, skleničkami z období první republiky či párovými svícny. Mezi další přírůstky patří sloupkové hrací hodiny z první poloviny 19. století či bohatě zdobená krabička na karty tvořená tzv. marketérií. Podařilo se dokoupit a následně intarzovat i novogotické židle. Najdete zde i bohatě zdobený šachový stolek či intarzovaný stolek na dopisy.

„Expozice romantického paláce byla doplněna především parožím a zvířecími trofejemi. Do biliárního sálu se podařilo koupit dvě bohatě zdobená kožená španělská křesla. Mezi poslední přírůstky patří soubor barevných litografií z majetku rodiny Maximiliana Prinz von Croy a jeho rodiny ze zámku Slabce u Rakovníka, prvorepublikový vánoční rybí servis či druhorokokový čajový servis z porcelánky Dubí. Oba posledně jmenované přírůstky budou součástí na adventní čas připravované expozice Aehrenthalské Vánoce," vysvětlila Gruberová.

Doplňování mobiliáře, jeho restaurování a údržba je jedním z mnoha úkolů správy památkového objektu. „Nové předměty krásně dotvářejí interiéry a atmosféru tohoto hradu. Spokojenost je však vidět i na straně návštěvníků, jimž se, skrze nové přírůstky valdštejnské expozice, nabízí další zajímavý exkurz do historických období, která tvořila dějiny jednoho z nejstarších hradů Českého ráje," dodala Eliška Gruberová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled
Valdštejn se připravuje na novou sezonu
Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku
Varhany na Valdštejně prošly historicky prvním generálním čištěním
Slackline festival uzavřel Dny evropského dědictví na Valdštejně
Hrad Valdštejn získává nový kabát
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obměna vlaků pokračuje, na Českolipsku mají jezdit Die Länderbahn
Rekonstrukce Nádražní ulice v Rychnově skončila, plánují opravy mostů
Michal a David se předvede v dušičkovém streamu
Regionálním produktem jsou i květiny z Jindřichovic a Stráže
Další autobusové zastávky v kraji mají nové označníky

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
30.10.: V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
29.10.: FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT