Motorkářská sezona začíná, co před první jízdou nezapomenout?

09.04.2019 15:10:41 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Motorkářská sezona začíná, co před první jízdou nezapomenout?

S prvním sluníčkem vyjíždějí na silnice i milovníci motorek. Každý motorkář by si měl uvědomit, že patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Řidič v autě je proti nárazu chráněný spoustou bezpečnostních prvků a hlavně karoserií, ale člověk na motorce si musí uvědomit, že náraz tělem či hlavou do pevné překážky může být pro něj fatální.

Největší vliv na chování na silnicích má připravenost, což je ale také největším problémem. Spousta motorkářů na silnice vyjíždí nepřipravená.

Pozornost je třeba věnovat především stavu a nahuštění pneumatik, stavu brzd a osvětlení. V žádném případě nelze podceňovat kvalitní oblečení, obuv a přilbu. Chrání motocyklistu nejen před nepřízní počasí, ale jsou jedinou ochranou v případě kolize či pádu. Proto když se někdo rozhodnode investovat nemalé peníze do motorky, neměl by rozhodně šetřit ani na této další kvalitní výbavě.

Řidiči motocyklů, kteří vyrazí po zimě na svou první jízdu, by měli počítat s tím, že se na silnicích vyskytují zbytky posypového materiálu, navíc na nás mohou na nejméně očekávaných místech čekat výtluky, což může sehrát tragickou roli při nepřiměřené rychlosti jízdy při průjezdu zatáčkou či při intenzivním brzdění.

Proto je nejdůležitější vždy přizpůsobit jízdu svým schopnostem a také možnostem motocyklu a velmi důležité je také umět jízdu přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám. Je nutné pamatovat na to, že stačí malá chyba a krásná projížďka se změní v tragédii.

Před první jízdou je dobré si vyzkoušet základní ovládací prvky. Za řidítky motocyklu je potřebná vysoká dávka předvídavosti, sledování okolního provozu, ale také ohleduplnosti a tolerance. A to platí nejen pro řidiče motocyklů, ale velmi pozorní by měli být i ostatní účastníci silničního provozu. Řidič na motocyklu je pro ně mnohdy snadno přehlédnutelný a všimnou si jej až když už je pozdě, napřílad ve chvíli, kdy jsou motocyklem předjížděni.

Motocyklista by měl být zároveň pro své okolí dostatečně viditelný. Kromě výrazného oblečení jsou vhodné i reflexní vesty či reflexní šle nebo jiné doplňky z reflexního materiálu.

Většina nehod je způsobena lidskou chybou jak ze strany motocyklistů, tak i ze strany ostatních účastníků silničního provozu. V případě motorkářů bývá často na vině nepřiměřená rychlost nebo špatný způsob jízdy.

„V loňském roce se stalo v Libereckém kraji celkem 181 dopravních nehod s účastí motorkářů, z toho 6 jich bylo smrtelných. Ve 25 případech utrpěli řidiči motocyklů těžká zranění a ve 117 případech šlo o zranění lehčího charakteru. V letošním roce od 1. ledna do 1. dubna 2019 máme v celém kraji evidováno celkem 7 dopravních nehod s účastí řidičů motorek, při kterých byl těžce zraněn jeden člověk a 4 vyvázli s lehkým zraněním. Naštěstí při techto nehodách nepřišel nikdo o život," upřesnila koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

I v letošním roce je pro řidiče motocyklů připravena řada zajímavých akcí. Jednou z nich je akce pořádaná v rámci preventivního projektu Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR zaměřená na bezpečnost řidičů motocyklů "Začněme spolu anebo kolama dolů", která v našem kraji proběhne ve středu 8. května na autodromu Sosnová u České Lípy. Více informaci i přihlašovací formulář naleznete zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Při akci Stavba policisté kontrolovali nelegální zaměstnávání cizinců
Policie hledá svědky nebezpečného otáčení auta na silnici u Turnova
První dva měsíce roku 2019 jsou na silnicích v kraji naštěstí bez úmrtí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor: Sedmihorky na závěr nadstavby vyhrály v Bílém Kostele
Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici
Cyklojízda stezkou Járy Cimrmana 2019 objektivem Zdeňka Horáka
Volejbalistky Česka vyhrály nad Švédskem a postupují
Přednáška Petra Vodičky nejen o modelaření zakončí lomnickou výstavu

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
15.06.: Přepeře vydřenou výhrou ve Slatiňanech získaly v divizi druhé místo
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT