Motorkářská sezona začíná, co před první jízdou nezapomenout?

09.04.2019 15:10:41 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Motorkářská sezona začíná, co před první jízdou nezapomenout?

S prvním sluníčkem vyjíždějí na silnice i milovníci motorek. Každý motorkář by si měl uvědomit, že patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Řidič v autě je proti nárazu chráněný spoustou bezpečnostních prvků a hlavně karoserií, ale člověk na motorce si musí uvědomit, že náraz tělem či hlavou do pevné překážky může být pro něj fatální.

Největší vliv na chování na silnicích má připravenost, což je ale také největším problémem. Spousta motorkářů na silnice vyjíždí nepřipravená.

Pozornost je třeba věnovat především stavu a nahuštění pneumatik, stavu brzd a osvětlení. V žádném případě nelze podceňovat kvalitní oblečení, obuv a přilbu. Chrání motocyklistu nejen před nepřízní počasí, ale jsou jedinou ochranou v případě kolize či pádu. Proto když se někdo rozhodnode investovat nemalé peníze do motorky, neměl by rozhodně šetřit ani na této další kvalitní výbavě.

Řidiči motocyklů, kteří vyrazí po zimě na svou první jízdu, by měli počítat s tím, že se na silnicích vyskytují zbytky posypového materiálu, navíc na nás mohou na nejméně očekávaných místech čekat výtluky, což může sehrát tragickou roli při nepřiměřené rychlosti jízdy při průjezdu zatáčkou či při intenzivním brzdění.

Proto je nejdůležitější vždy přizpůsobit jízdu svým schopnostem a také možnostem motocyklu a velmi důležité je také umět jízdu přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám. Je nutné pamatovat na to, že stačí malá chyba a krásná projížďka se změní v tragédii.

Před první jízdou je dobré si vyzkoušet základní ovládací prvky. Za řidítky motocyklu je potřebná vysoká dávka předvídavosti, sledování okolního provozu, ale také ohleduplnosti a tolerance. A to platí nejen pro řidiče motocyklů, ale velmi pozorní by měli být i ostatní účastníci silničního provozu. Řidič na motocyklu je pro ně mnohdy snadno přehlédnutelný a všimnou si jej až když už je pozdě, napřílad ve chvíli, kdy jsou motocyklem předjížděni.

Motocyklista by měl být zároveň pro své okolí dostatečně viditelný. Kromě výrazného oblečení jsou vhodné i reflexní vesty či reflexní šle nebo jiné doplňky z reflexního materiálu.

Většina nehod je způsobena lidskou chybou jak ze strany motocyklistů, tak i ze strany ostatních účastníků silničního provozu. V případě motorkářů bývá často na vině nepřiměřená rychlost nebo špatný způsob jízdy.

„V loňském roce se stalo v Libereckém kraji celkem 181 dopravních nehod s účastí motorkářů, z toho 6 jich bylo smrtelných. Ve 25 případech utrpěli řidiči motocyklů těžká zranění a ve 117 případech šlo o zranění lehčího charakteru. V letošním roce od 1. ledna do 1. dubna 2019 máme v celém kraji evidováno celkem 7 dopravních nehod s účastí řidičů motorek, při kterých byl těžce zraněn jeden člověk a 4 vyvázli s lehkým zraněním. Naštěstí při techto nehodách nepřišel nikdo o život," upřesnila koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

I v letošním roce je pro řidiče motocyklů připravena řada zajímavých akcí. Jednou z nich je akce pořádaná v rámci preventivního projektu Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR zaměřená na bezpečnost řidičů motocyklů "Začněme spolu anebo kolama dolů", která v našem kraji proběhne ve středu 8. května na autodromu Sosnová u České Lípy. Více informaci i přihlašovací formulář naleznete zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Při akci Stavba policisté kontrolovali nelegální zaměstnávání cizinců
Policie hledá svědky nebezpečného otáčení auta na silnici u Turnova
První dva měsíce roku 2019 jsou na silnicích v kraji naštěstí bez úmrtí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality 5. dubna 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Lékárenská pohotovost o velikonočním pondělí

Velikonoční pondělí patří mezi svátky, kdy dle ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se stanovuje zákaz prodeje tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 m2. Liberecký kraj pro tento den zajistil lékárenskou pohotovostní službu v Nemocniční lékárně v areálu Krajské nemocnice Liberec, a.s., Husova 10, 460 63 Liberec (naproti pavilonu interních oborů B) od 9 do 17 hodin. V ostatní dny jsou otevřeny lékárny v obchodních centrech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
Oslabená sestava Turnova nedokázala čelit Kolínu
S kradeným BMW ujížděl z Líšného policii a způsobil dvě nehody
Liberecký kraj přispěl i na obnovu zámku v Doksech
V Galerii Granát probíhá výstava Snová realita

Nejčtenější články

19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
18.04.: FOTO: Závod kočárků v Libštátě kromě zábavy pomohl Danečkovi
20.04.: FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT