Muzeum Českého ráje začne připravovat expozici horolezectví

08.10.2014 07:35:24 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Muzeum Českého ráje začne připravovat expozici horolezectví

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zářijovém zasedání schválilo Muzeu Českého ráje v Turnově finanční částku ve výši 840 000 Kč na projektovou dokumentaci nové expozice horolezectví.Turnovské muzeum je tak opět blíž realizaci svého záměru.

Projektová příprava počítá se stavební částí a s částí expoziční. Stavební část projektové dokumentace o předpokládaném objemu 500 000 Kč bude řešit výtah, přístavbu sálu, dostavbu zadní části galerie a rekonstrukci střechy nad dílnou. Výtvarné řešení expozice o objemu 340 000 Kč se zaměří na kompletní realizační výkresovou dokumentaci, podrobnou specifikaci výstavních úseků a jednotlivých segmentů.

„Vytvoření horolezecké expozice je jednou z priorit programového prohlášení rady kraje. Proto již v  roce 2013 byly zpracovány tři návrhy na řešení expozice, z nichž jeden byl vybrán pro zpracování podrobné studie," připomněla náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Studie, která má část stavební a expoziční, bude podle ní dokončena v říjnu 2014 a na jejím základě bude následně vypsáno výběrové na projektovou dokumentaci s plánovaným termínem realizace zakázky a stavebního povolení na počátku roku 2015. Vlastní realizace stavebních prací je pak předpokládána na rok 2016. Finanční zajištění realizace projektu je plánováno z programu na podporu přeshraniční spolupráce v rámci dotačního titulu EU Cíl 3.

Nové expozice horolezectví je dlouhodobě připravovaná, a to i ve spolupráci se zahraničním partnerem. „Tento projekt by měl zaplnit mezeru, která je v posledních letech stále evidentnější. Jak z řad odborné, tak i laické veřejnosti se stále naléhavěji ozývají hlasy po jejím zřízení. A kde jinde by měla takové expozice vzniknout než v srdci Českého ráje, který se může pochlubit dlouhou tradicí horolezectví. Nová expozice si klade za cíl představit horolezectví v regionu ve všech jeho aspektech - přiblížit místním i zahraničním návštěvníkům významné pískovcové skalní město, místní historii, vybavení i osobnosti," popsala záměr Hana Maierová.

První část výstavy představí horolezecký sport v celé jeho šíři a různorodosti, kterou si řada návštěvníků ani neuvědomuje. Druhý okruh se bude věnovat oblasti Českého ráje s pískovcovými skalními městy, které jsou zařazeny do sítě geoparků UNESCO. Představena bude celá oblast místních pískovcových skalních měst a jejich více než stoletá lezecká historie, včetně výrazných osobností, které se zasloužily o věhlas horolezeckého sportu i za hranicemi regionu.

Třetí okruh pak představí horolezecké vybavení a jeho vývoj až do dnešních dnů. Bez zajímavosti nebude srovnání domácí a tovární výroby jistících prostředků před rokem 1989.

„Vzhledem k tomu, že řada osobností vzešlá z prostředí našeho regionu překročila svými výkony jeho hranice a slavila úspěchy taktéž v odvětví tzv. alpského horolezectví, bude expozice věnována nejen vývoji vybavení v pískovcovém lezení, ale také horolezectví ve vysokých horách," doplnila náměstkyně.

Na přípravě expozice horolezectví se budou podílet odborní pracovníci muzea, především z oddělení historických sbírek. „Využijí navázané spolupráce s místními pamětníky a aktivními horolezci i mezinárodních kontaktů na Sasko a byla také navázána úzká spolupráce s Národním muzeem v Praze," zdůraznila Hana Maierová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Josef Rakoncaj představuje v muzeu Českého ráje Himalájskou odysseu
V turnovském muzeu pokřtí knihu o horolezcích z Českého ráje
Realizace horolezeckého muzea v Turnově se přiblížila

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Maturanti semilského gymnázia zvou na svůj ples

Maturanti, třídní učitelé, ředitelství školy a SRPG Vás zvou na 64. maturitní ples Gymnázia Ivana Olbrachta. V sále hraje skupina Futrál a ve vinárně je připravena diskotéka. Zažijete také nástup maturantů, šerpování, tradiční soutěž o ceny a můžete se také těšit na bohaté občerstvení. Koná se ve všech prostorách KC Golf Semily v sobotu 25. ledna od 20 hodin. Přehled lednových plesů a bálů

Grafická výzva pro nadějné grafiky

O letních prázdninách se v Městské galerii Vlastimila Rady Železný Brod uskuteční výstava s názvem Skleněný poklad. Výstava představí sortiment sklářských firem ze Železnobrodska. Prostory galerie se tedy zaplní nepřeberným množstvím šperků, figurek a dalších skleněných artefaktů. Jelikož půjde o neobyčejnou výstavu s tajemným názvem, rozhodli jsme se touto cestou vyzvat všechny grafiky, aby zapojili svoji fantazii a pro potřeby výstavy vytvořili plakát. Ten použijeme pro propagaci výstavy. Autor nejenže získá finanční odměnu, ale i možnost prezentovat svoji grafickou nápaditost. Plakát v grafických křivkách a tiskových datech nejlépe ve velikosti A2 můžete posílat na e-mail: kultura@zelbrod.cz nejpozději do 30. 4. 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. ledna
Na boj s drogovou závislostí dá letos kraj přes čtyři miliony korun
Pralyžaři podesáté míří na zásadské závody postaru
K vyhlášení sportovců okresu Semily letos dojde v Jilemnici
13. ročník Jilemnické 50 se pojede na Horních Mísečkách

Nejčtenější články

21.01.: Hasiči zasahovali u požáru přístřešku na dřevo v Jenišovicích
21.01.: Zlodějka kradla peněženky pacientkám v nemocničních pokojích
21.01.: Do Krkonoš se sjeli kynologové z celé republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT