Muzeum Českého ráje začne připravovat expozici horolezectví

08.10.2014 07:35:24 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Muzeum Českého ráje začne připravovat expozici horolezectví

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zářijovém zasedání schválilo Muzeu Českého ráje v Turnově finanční částku ve výši 840 000 Kč na projektovou dokumentaci nové expozice horolezectví.Turnovské muzeum je tak opět blíž realizaci svého záměru.

Projektová příprava počítá se stavební částí a s částí expoziční. Stavební část projektové dokumentace o předpokládaném objemu 500 000 Kč bude řešit výtah, přístavbu sálu, dostavbu zadní části galerie a rekonstrukci střechy nad dílnou. Výtvarné řešení expozice o objemu 340 000 Kč se zaměří na kompletní realizační výkresovou dokumentaci, podrobnou specifikaci výstavních úseků a jednotlivých segmentů.

„Vytvoření horolezecké expozice je jednou z priorit programového prohlášení rady kraje. Proto již v  roce 2013 byly zpracovány tři návrhy na řešení expozice, z nichž jeden byl vybrán pro zpracování podrobné studie," připomněla náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Studie, která má část stavební a expoziční, bude podle ní dokončena v říjnu 2014 a na jejím základě bude následně vypsáno výběrové na projektovou dokumentaci s plánovaným termínem realizace zakázky a stavebního povolení na počátku roku 2015. Vlastní realizace stavebních prací je pak předpokládána na rok 2016. Finanční zajištění realizace projektu je plánováno z programu na podporu přeshraniční spolupráce v rámci dotačního titulu EU Cíl 3.

Nové expozice horolezectví je dlouhodobě připravovaná, a to i ve spolupráci se zahraničním partnerem. „Tento projekt by měl zaplnit mezeru, která je v posledních letech stále evidentnější. Jak z řad odborné, tak i laické veřejnosti se stále naléhavěji ozývají hlasy po jejím zřízení. A kde jinde by měla takové expozice vzniknout než v srdci Českého ráje, který se může pochlubit dlouhou tradicí horolezectví. Nová expozice si klade za cíl představit horolezectví v regionu ve všech jeho aspektech - přiblížit místním i zahraničním návštěvníkům významné pískovcové skalní město, místní historii, vybavení i osobnosti," popsala záměr Hana Maierová.

První část výstavy představí horolezecký sport v celé jeho šíři a různorodosti, kterou si řada návštěvníků ani neuvědomuje. Druhý okruh se bude věnovat oblasti Českého ráje s pískovcovými skalními městy, které jsou zařazeny do sítě geoparků UNESCO. Představena bude celá oblast místních pískovcových skalních měst a jejich více než stoletá lezecká historie, včetně výrazných osobností, které se zasloužily o věhlas horolezeckého sportu i za hranicemi regionu.

Třetí okruh pak představí horolezecké vybavení a jeho vývoj až do dnešních dnů. Bez zajímavosti nebude srovnání domácí a tovární výroby jistících prostředků před rokem 1989.

„Vzhledem k tomu, že řada osobností vzešlá z prostředí našeho regionu překročila svými výkony jeho hranice a slavila úspěchy taktéž v odvětví tzv. alpského horolezectví, bude expozice věnována nejen vývoji vybavení v pískovcovém lezení, ale také horolezectví ve vysokých horách," doplnila náměstkyně.

Na přípravě expozice horolezectví se budou podílet odborní pracovníci muzea, především z oddělení historických sbírek. „Využijí navázané spolupráce s místními pamětníky a aktivními horolezci i mezinárodních kontaktů na Sasko a byla také navázána úzká spolupráce s Národním muzeem v Praze," zdůraznila Hana Maierová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Josef Rakoncaj představuje v muzeu Českého ráje Himalájskou odysseu
V turnovském muzeu pokřtí knihu o horolezcích z Českého ráje
Realizace horolezeckého muzea v Turnově se přiblížila

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Železniční most u Sychrova je českou i světovou raritou
Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella
Antigenní testování v turnovské nemocnici potrvá až do konce února
Hasiči se v Libereckém kraji zapojili do trasování
Turnov nabízí pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
26.01.: Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel
24.01.: V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT