Muzeum Českého ráje začne připravovat expozici horolezectví

08.10.2014 07:35:24 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Muzeum Českého ráje začne připravovat expozici horolezectví

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zářijovém zasedání schválilo Muzeu Českého ráje v Turnově finanční částku ve výši 840 000 Kč na projektovou dokumentaci nové expozice horolezectví.Turnovské muzeum je tak opět blíž realizaci svého záměru.

Projektová příprava počítá se stavební částí a s částí expoziční. Stavební část projektové dokumentace o předpokládaném objemu 500 000 Kč bude řešit výtah, přístavbu sálu, dostavbu zadní části galerie a rekonstrukci střechy nad dílnou. Výtvarné řešení expozice o objemu 340 000 Kč se zaměří na kompletní realizační výkresovou dokumentaci, podrobnou specifikaci výstavních úseků a jednotlivých segmentů.

„Vytvoření horolezecké expozice je jednou z priorit programového prohlášení rady kraje. Proto již v  roce 2013 byly zpracovány tři návrhy na řešení expozice, z nichž jeden byl vybrán pro zpracování podrobné studie," připomněla náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Studie, která má část stavební a expoziční, bude podle ní dokončena v říjnu 2014 a na jejím základě bude následně vypsáno výběrové na projektovou dokumentaci s plánovaným termínem realizace zakázky a stavebního povolení na počátku roku 2015. Vlastní realizace stavebních prací je pak předpokládána na rok 2016. Finanční zajištění realizace projektu je plánováno z programu na podporu přeshraniční spolupráce v rámci dotačního titulu EU Cíl 3.

Nové expozice horolezectví je dlouhodobě připravovaná, a to i ve spolupráci se zahraničním partnerem. „Tento projekt by měl zaplnit mezeru, která je v posledních letech stále evidentnější. Jak z řad odborné, tak i laické veřejnosti se stále naléhavěji ozývají hlasy po jejím zřízení. A kde jinde by měla takové expozice vzniknout než v srdci Českého ráje, který se může pochlubit dlouhou tradicí horolezectví. Nová expozice si klade za cíl představit horolezectví v regionu ve všech jeho aspektech - přiblížit místním i zahraničním návštěvníkům významné pískovcové skalní město, místní historii, vybavení i osobnosti," popsala záměr Hana Maierová.

První část výstavy představí horolezecký sport v celé jeho šíři a různorodosti, kterou si řada návštěvníků ani neuvědomuje. Druhý okruh se bude věnovat oblasti Českého ráje s pískovcovými skalními městy, které jsou zařazeny do sítě geoparků UNESCO. Představena bude celá oblast místních pískovcových skalních měst a jejich více než stoletá lezecká historie, včetně výrazných osobností, které se zasloužily o věhlas horolezeckého sportu i za hranicemi regionu.

Třetí okruh pak představí horolezecké vybavení a jeho vývoj až do dnešních dnů. Bez zajímavosti nebude srovnání domácí a tovární výroby jistících prostředků před rokem 1989.

„Vzhledem k tomu, že řada osobností vzešlá z prostředí našeho regionu překročila svými výkony jeho hranice a slavila úspěchy taktéž v odvětví tzv. alpského horolezectví, bude expozice věnována nejen vývoji vybavení v pískovcovém lezení, ale také horolezectví ve vysokých horách," doplnila náměstkyně.

Na přípravě expozice horolezectví se budou podílet odborní pracovníci muzea, především z oddělení historických sbírek. „Využijí navázané spolupráce s místními pamětníky a aktivními horolezci i mezinárodních kontaktů na Sasko a byla také navázána úzká spolupráce s Národním muzeem v Praze," zdůraznila Hana Maierová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Josef Rakoncaj představuje v muzeu Českého ráje Himalájskou odysseu
V turnovském muzeu pokřtí knihu o horolezcích z Českého ráje
Realizace horolezeckého muzea v Turnově se přiblížila

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů

V Bedřichově se v úterý 7. července otevírá nová stezka pro děti, která vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem. Nová stezka se skládá ze dvou částí, dvou tajenek a provází ji jedna nová hrací karta. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilské Fabrice 1861 zahrají Jakub Děkan a spol.
Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu
HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
Hrad Houska bude mít v zelené světnici nové malby, přispěl na to i kraj
Hudební večery na muzejní zahrádce zahájí Jan Juanito Burian

Nejčtenější články

06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
06.07.: Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program
06.07.: Lidové chaloupky z Železnobrodska představuje výstava Petra Luniaczka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT