Muzeum v Poniklé slaví jedenadvacetiny

01.09.2020 15:38:42 | Autor: Věra Nutilová | Rubrika: KULTURA | Obce: Poniklá

Muzeum v Poniklé slaví jedenadvacetiny

Krkonošské muzeum řemesel v Poniklé je skvostem, který připomíná život s zapomenutá řemesla před více jak stoletím. První návštěvníky uvítala vernisáž v roce 1999 v roubené stodole. Nová část v přístavbě zahájila provoz o pět roků později u příležitosti 650 let obce Poniklá.

Jde o soukromé muzeum manželů Jany a Rostislava Pičmanových. „Za jedenadvacet roků jsme shromáždili nejrůznější exponáty dobového zemědělství, zpracování lnu, výroby másla, ševcoviny a truhlařiny, módy a módních doplňků první republiky, výroby knoflíků a perličkových ozdob a mnoha dalších zajímavostí zejména z Podkrkonoší," uvedla Jana Pičmanová.

Popisuje, že každá věc prošla náročnou opravou, vyčištěním, postupně jej s manželem nacházeli na půdách, ve stodolách, někdy i na skládkách. Často jej doslova uchránili před ohněm, protože byly připraveny na spálení. V mnohém pomohli lidé v obci a širokém okolí, známí a přátelé. Přinášeli zajímavosti doby, ve které kdysi lidé žili, fotografie, obrazy, svícny, dětské hračky, kalendáře, lyže a další rarity. Návštěvník se tak například detailně seznámí nejen se zajímavými exponáty.

„Každá věc má svůj jedinečný příběh, který ráda lidem vyprávím," připomněla Jana Pičmanová. Tím se návštěvník, co je to třeba fofr na obilí, štumpák, trdla a vysvětleny jim jsou mnohé další netradiční názvy s vysvětlením, nač se která věc a jak používala. Nechybějí vyšívané kuchařky, vysocké bačkory, tajemné černé sklo, netradiční vánoční ozdoby zdejšího kraje. Lze si prohlédnout tehdejší holičství, hospůdku, dobové oděvy, krajky nebo kočárky a další zajímavosti.

Muzeum je otevřeno celoročně, je příležitostí připomenou sobě a dětem, jak se kdysi žilo a pracovalo v kraji pod Krkonošemi, jaké nástroje a pomůcky lidé používali a jak žili. V muzeu se bez nadsázky zastavíte v čase. S nevšední láskou, úctou a trpělivostí mu majitelé vdechli život i nostalgii, vytvořili jedinečné muzeum mající v sobě specifickou atmosféru genia loci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Památka na zaniklý hasičský sbor v Čikváskách
Lomničtí hasiči mají Rusalku a Popelku
Hasič z Košťálova Josef Riegr oslavil 100 let

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Víkend sklářského řemesla oživí Kittelovo muzeum

Rok 2022 je vyhlášen celosvětovým rokem skla. Jako předzvěst roku skla a jako poctě této surovině a sklářskému řemeslu vůbec, připravili Setkání sklářů na Kittelově muzeu, které se uskuteční o víkendu 16. a 17. října. Podrobná pozvánka na Našem Jablonecku

Krajský úřad hostil konferenci o veřejných zakázkách

Další ročník konference k problematice zákona o zadávání veřejných zakázek se 7. a 8. října konal na Krajském úřadu Libereckého kraje. Účastnili se pracovníci krajských úřadů, kteří se zpracováním těchto zakázek zabývají. Nad konferencí převzal záštitu Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Předávání zkušeností v tomto oboru mezi takzvanými zakázkářemi napříč kraji je nesmírně cenné a jsem rád, že jej můžeme podpořit. Liberecký kraj mimo jiné zajišťuje v souladu se zákonem o veřejných zakázkách už bezmála deset let pro objekt krajského úřadu, příspěvkové organizace zřizované krajem, jím řízené společnosti a některé obce výběr dodavatele elektřiny a zemního plynu, a to nákupem komodit na burze. Výrazně tím ušetříme," prohlásil náměstek Miklík.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tobruk a Václav Marhoul v krajské knihovně
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 12. podzimního kola
Závodnice aerobiku úspěšné v Semilech i Praze
Obnovu oltáře v zákupském kostele podpořil kraj statisíci
Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky

Nejčtenější články

13.10.: I.A třída: Ze souboje s prvním Pěnčínem veze Bělá bod za remízu
14.10.: V Krkonošské ulici v Jilemnici přejdete bezpečně
16.10.: Závodnice aerobiku úspěšné v Semilech i Praze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT