Na Den architektury je zajímavý program i v Lomnici nad Popelkou

03.10.2019 17:35:26 | Autor: Anna Vašátková | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj

Na Den architektury je zajímavý program i v Lomnici nad Popelkou

První říjnový týden je ve znamení festivalu Den Architektury, který představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje. Návštěvníci se mohou těšit v celém Česku i na Slovensku na prohlídky jindy nepřístupných staveb i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků. Bohatý program nabídne i Liberecký kraj.

V Liberci během architektonické procházky představí historik architektury a památkář Jaroslav Zeman stavby, které navrhl architekt Pavel Švancer. Zaměří se ale především na jeho nejvýznamnější dílo - plavecký bazén na Tržním náměstí, který představuje mimořádně zdařilou ukázku pozdně modernistické sportovní stavby.

Program s názvem Obliny a rohy nejkrásnější křižovatky, zase objasní s historičkou architektury a památkářkou Alenou Řičánkovou urbanistický a architektonický vývoj křižovatky Masarykovy a Vítězné reprezentativní městské čtvrti, kterou lze symbolicky vnímat také jako místo křížení historické a novodobé architektury.

V Liberci se budou také promítat dva tematické filmy v rámci Filmu a architektury. Jablonec nad Nisou nabídne netradiční cykloprojížďku s městským architektem Davidem Pavlištou a Česká Lípa zase komentované prohlídky se samotnými autory školy nebo sídliště Holého vrchu. V Lomnici nad Popelkou se otevřou veřejnosti jindy nepřístupné sakrální památky. Vratislavice nad Nisou si připomenou se spolkem Zauhlovačka proslulou továrnu na výrobu koberců a dek Ignaze Ginzkeye. Pestrý program nabídnou i další města Libereckého kraje.

Zauhlovačka ve Vratislavicích nad Nisou<br />Autor: Archiv SMART Communication Města Libereckého kraje s programem Dne Architektury:
Česká Lípa, Český Dub, Jablonec nad Nisou, Kamenický Šenov, Liberec, Lomnice nad Popelkou a Vratislavice nad Nisou.

V pořadí 9. ročník festivalu Den architektury se uskuteční v termínu od 1. do 7. října ve více jak devadesáti městech a obcích po celé České republice a šestnácti místech na Slovensku.

U příležitosti výročí 30 let od Sametové revoluce se celým letošním programem jako hlavní linie vine téma Svobodné architektury. Rozmanité procházky ukážou nejen pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti jako například výstavbu satelitních předměstí.

Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly bezesporu i stavby obchodních center, z nichž některá prozkoumáme a opomenuty nebudou ani stavby nových bankovních domů. Druhá tematická linka oslavuje stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus.

Součástí Dne architektury bude opět i filmový festival Film a architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu.

Program v lomnické Továrně Mastných (6. 10. od 10 do 17 hodin):
10.00 Otevření továrny
10.10 Představení archivu bezpečnostních složek aneb octila se rodina Mastných v hledáčku StB (Jitka Bílková)
12.00 Vernisáž fotografií (Veronika Pilařová, Jindra Prokeš, Tomáš Bajer)
13.00 O zlatém pokladu z letecké nehody na Ploužnici (Ondřej Krotil)
11.30 - 14.00 Komentovaná prohlídka ze života věčného studenta historie (Dana Grabcová)
10.00 - 17.00 Výstava rekonstrukcí a map historie Lomnicka
10.00 - 17.00 Výstava fotografií Doteky zániku (Veronika Tůmová)
Stálá sbírka motocyklů Raleigh, sbírka strojů, to vše v reálu bývalé mechanické tkalcovny z 19. století.

Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Některé z programů jsou kapacitně omezeny - případná registrace účasti na GoOut.

Ohlédnutí za Dnem architektury v Nové Pace a Lomnici nad Popelkou

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody. Více podrobností na Našem Jablonecku

Oba turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Z posledního rozboru vyhotoveného 11. listopadu 2019 je zřejmé, že pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem vyhovují hygienickým limitům a jsou pitné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den otevřených dveří na turnovské Dívčajdě
Lomnická škola má na zámku prezentační výstavu na téma Pohádka
Hasiči řeší únik nebezpečných látek v Hamru na Jezeře
V Turnově se konal druhý ročník akce Čistá řeka Jizera
FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons

Nejčtenější články

17.11.: Liberecký kraj chystá silniční projekty na další roky
17.11.: Obrazem: Oslava 30 let svobody ve Vrchlabí
18.11.: Přepeře zakončily podzim těsnou porážkou se Zápy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT