Na hradech a zámcích už mají velikonoční výzdobu

13.04.2019 21:12:38 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Na hradech a zámcích už mají velikonoční výzdobu

Velikonoční svátky jsou pro správy hradů a zámků příležitostí k nazdobení interiérů květinovou, ale také typicky velikonoční výzdobou a do průvodcovského slova tak zařadit informace o tom, jak skromně, respektive v duchu liturgických tradic, se tyto svátky připomínaly na šlechtických sídlech.

Mezinárodní den památek a sídel 18. 4. inspiroval správy objektů ke zpřístupnění běžně nepřístupných prostor, rozšířeným prohlídkám a dalším aktivitám, kterými bude tento významný den návštěvníkům připomenut.

Národní památkový ústav realizuje dlouholetý projekt Po stopách šlechtických rodů, letos zaměřený na rod Gallasů a Clam-Gallasů s podtitulkem Noblesa severních Čech.

Mezinárodní den památek a sídel si připomenou o nadcházejícím víkendu na zámku v Ratibořicích, kde se návštěvníci mohou objednat na až dvouhodinovou „procházku" zámkem, a to od 16 a 17 hodin, aby si vyposlechli příběhy a fakta, na která není v běžném výkladu čas. Zámek Opočno představí pánskou koupelnu a seznámí návštěvníky s hygienou na počátku 20. století, na zámku v Náchodě proběhnou 20. 4. přednášky zaměřené na italský rod Piccolomini, a to zdarma.

Hrad Grabštejn<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově Na Liberecku se k Mezinárodnímu dni památek a sídel přihlásil hrad Grabštejn a to akcí Grabštejn za Gallasů a Clam-Gallasů. Správa hradu se zaměří na historii a stavební aktivitu za doby posledních majitelů. Malí návštěvníci budou mít navíc možnost zažít dětskou interaktivní prohlídku, při níž si vyrobí i postavičku clam-gallasovského papouška, jehož hrob se nachází v podhradí. K ochutnání bude dobová specialita uvařená na ohni přímo na nádvoří. Lemberk zpřístupní tento víkend věž, naopak na Sychrově budou již tento víkend probíhat tradiční Velikonoční trhy na čestném dvoře před zámkem.

Ve dnech 19. až 22. 4. se na Zákupech historicky vůbec poprvé představí veřejnosti během speciálních prohlídek zámecké zázemí, například kuchyně, prádelna a ledárna a v ten samý termín se na Bezdězu vystaví nalezené dřevořezby s výjevy z bezdězské Křížové cesty a bude zpřístupněn ochoz v kapli. Na 23. dubna chystají na Frýdlantě speciální prohlídku o prvním hradním muzeu v Čechách pod názvem Clam-Gallasové a první zpřístupněná památka ve střední Evropě.

Velikonoční výzdoba interiérů a rozšířený průvodcovský výklad na toto téma čeká na návštěvníky na zámku Hrádek u Nechanic, na Opočně, na Ratibořicích a to i formou prodejní výstavy keramiky, na severu Čech potom na Grabštejně pondělními kostýmovanými prohlídkami, dílničkami a programem pro celou rodinu, na Lemberku, kde je součástí výzdoby i polévka s nasekanými kopřivami dle dobového receptu a také na Sychrově.

Zámek Litomyšl, který si letos připomíná 20 let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO, zve návštěvníky na Výstavu o barokním baletu Marná opatrnost s nečekanou souvislostí na vzácné zámecké divadlo z r. 1797; v bezbariérově přístupných arkádách v přízemí zámku, a také do zámeckých interiérů, kde až do 22. 4. probíhá květinová výstava s názvem Múzy mezi květinami. I interiéry litomyšlského zámku budou během Velikonoc tematicky dozdobeny.

Státní zámek Sychrov<br />Autor: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově Během Velikonoc, tedy od Velkého pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna, jsou zpřístupněny všechny objekty ve správě Národního památkového ústavu, vybrané objekty otevřou své brány i ve čtvrtek 18. dubna, například zámek Zákupy na Liberecku, Hrubý Rohozec, Frýdlant či či Bezděz. Celoročně, denně přístupný je zámek Sychrov. Na Královéhradecku je denně, kromě pondělí, otevřen hospitál Kuks, na konci dubna (26. - 28.) se zde konají oblíbené zahradnické trhy.

Pro veřejnost uzavřený je zámek Slatiňany a to vzhledem k finišující stavební obnově, která znemožňuje návštěvnický provoz. Na Slatiňanech zahájí návštěvnickou sezonu 1. května letošního roku.

Konkrétní programy na hradech a zámcích v dubnu 2019:

Liberecký kraj

• 13. 4.: státní hrad Grabštejn - Mezinárodní den památek - Grabštejn za Gallasů a Clam-Gallasů. Mezinárodní den památek bude zaměřen na historii a stavební aktivitu za doby posledních majitelů grabštejnského hradozámeckého areálu. Malí návštěvníci budou mít navíc možnost zažít dětskou interaktivní prohlídku, při níž si vyrobí i postavičku clam-gallasovského papouška, jehož hrob se nachází v podhradí. Návštěvníci speciálních prohlídek pak budou moci ochutnat dobovou specialitu uvařenou na ohni přímo na nádvoří. Rezervace nutná: rezervujte na grabstejn@npu.cz nebo tel.: 482 724 301.

• 13. - 14. 4.: státní zámek Lemberk - Mezinárodní den památek a historických sídel. Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

• 13. - 14. 4.: státní zámek Sychrov - Velikonoční trhy.

• 19. - 22. 4.: státní hrad Bezděz - Dny památek. Mimořádné otevření ochozu v kapli, vystaveny nalezené dřevořezby z bezdězské Křížové cesty.

• 19. - 22. 4.: státní hrad Grabštejn - Velikonoční prohlídky. V období velikonočních svátků od Velkého pátku do Velikonočního pondělí (19. - 22. 4. 2019) můžete na hlavním prohlídkovém okruhu zhlédnout velikonoční výzdobu a dozvědět se něco o zvycích spjatých se svátky jara v době posledních majitelů. Součástí I. okruhu je o velikonočním prodlouženém víkendu i slavnostně vyzdobená kaple!

• 19. - 22. 4.: státní zámek Lemberk - Velikonoce na zámku. Speciální prohlídky zaměřené na slavení velikonočních svátků v poslední generaci rodiny Clam-Gallasů, tedy ve 20. - 30. letech 20. století. V těchto dnech bude rovněž zpřístupněna zámecká středověká věž s krásnou vyhlídkou po okolí.

• 19. - 22. 4.: státní zámek Zákupy - Mezinárodní dny památek. Prohlídky běžně nepřístupných prostor zámku, poprvé historické provozní zázemí (kuchyně, prádelna, ledárna).

• 22. 4.: státní hrad Grabštejn - Clam-Gallasovské Velikonoce. Šestý ročník Velikonoc na Grabštejně, svátků jara, které na hradě můžete strávit na prohlídce velikonočně vyzdobených interiérů především z doby posledních majitelů - Gallasů a Clam-Gallasů s průvodci v kostýmu, občerstvením v hradní krčmě či v tvůrčích dílničkách. Můžete se těšit na oblíbené zdobení perníčků a kraslic, velikonoční pomlázky, výrobu velikonočních věnců a další aktivity.

• 23. 4.: státní hrad a zámek Frýdlant - Clam-Gallasové a první zpřístupněná památka ve střední Evropě. Speciální prohlídka o prvním hradním muzeu v Čechách.

• 25. 4.: Krajská vědecká knihovna v Liberci - Přednášky - Kulturní akce k připomenutí Clam-Gallasovského roku a Nová prohlídková trasa na zámku v Zákupech. Přednáší pracovnice vztahů k veřejnosti ÚPS na Sychrově Mgr. Lucie Bidlasová a kastelán zámku Zákupy Mgr. Petr Weiss. Přednáška se koná v Krajské vědecké knihovně v Liberci od 18 hodin.

• 27. 4.: státní zámek Sychrov - Sraz veteránů 1 US Car.

• do 31. 10.: státní zámek Lemberk - Zámek Lemberk po roce 1918. Výstava věnovaná Clam-Gallasům a dějinám zámku Lemberk v období mezi lety 1918-1945.

Královéhradecký kraj

• 13. 4.: státní zámek Ratibořice - Mezinárodní den památek a historických sídel 2019 - „Příběh zámku a zámek příběhů." Pouze dvakrát v roce, na jaře a na podzim, ožívají ve vyprávění zkušených průvodců během procházky zámkem málo známé, nebo již zapomenuté děje, příběhy a osudy ze života obyvatel zámku a jejich příbuzenstva. Prohlídku dělí na dvě části přestávka s malým občerstvením.

• 13. 4. - 22. 4.: státní zámek Hrádek u Nechanic - Velikonoce na zámku. Připomínka velikonočních tradic v historickém zámeckém prostředí, prohlídky velikonočně vyzdobeného zámku.

• 13. - 14. 4.: státní zámek Opočno - Mezinárodní den památek - zpřístupnění Pánské koupelny. Chcete vědět, jak vypadala luxusní dobová hygiena počátku 20. století? Jak se na zámku ohřívala voda? Myslíte si, že masážní sprcha je výdobytkem naší éry? Potom zveme srdečně k návštěvě.

• 19. - 22. 4.: státní zámek Ratibořice - Keramika, aneb sklepení plné andělů. V čase Velikonoc na začátku turistické sezóny 2019 Vás srdečně zveme k návštěvě třináctého ročníku prodejní výstavy užitkové a dekorativní keramiky z dílny Petry Bláhové.

• 20. 4.: státní zámek Náchod - Mezinárodní den památek a historických sídel - Piccolominiové na Náchodě. Povídání zaměřené na italský rod Piccolomini, které se uskuteční ve Španělském sále v I. okruhu - Reprezentační pokoje Piccolominiů. Od 10, 12 a 14 hodin. Vstup zdarma.

• do 22. 4.: státní zámek Opočno - Velikonoční výzdoba zámku. Prohlídky expozic nazdobených v duchu a se symboly velikonočních svátků.

• 26. - 28. 4.: hospitál Kuks - Zahradnické trhy. Zahradnické trhy nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a doplňkového tematického zboží. Akce bude doplněna přednáškami odborníků z Katedry farmaceutické botaniky a ekologie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové na témata Léčivé rostliny a potraviny, Pěstovat léčivé rostliny, ano či ne? a Koření a jeho účinky. V sobotu a neděli je zajištěna mimořádná vlaková doprava.

• 27. 4.: státní zámek Ratibořice - Den Země 2019 v Babiččině údolí aneb XI. Ratibořické ovčácké slavnosti. Tradiční osvětová akce, pořádaná v rámci celosvětového Dne Země. Ukázky plemen ovcí a koz, práce ovčáckého psa, ochutnávka tradičních specialit, tvořivé dílny, vystoupení folkové hudební skupiny a mnoho dalšího.

• do 26. 5.: státní zámek Opočno - „Něco málo" o puškařích z Opočna a okolí. Výstava zaměřená na produkci puškařů spjatých s panstvím Opočno. Výstavu je možné zhlédnout v rámci prohlídek zbrojnic (případně v rámci akce Prohlídky opočenských zbrojnic s rozšířeným výkladem).

Pardubický kraj

• duben - září: státní zámek Litomyšl - Výstava o barokním baletu Marná opatrnost. Panelová výstava ve spolupráci s Národním divadlem o unikátním baletu s nečekanou souvislostí na vzácné zámecké divadlo z r. 1797; v arkádách v přízemí - bezbariérová, vstup volný.

• 19. 4. - 22. 4.: státní zámek Litomyšl - Velikonoční svátky. Obohacení prohlídkových tras velikonoční výzdobou. Při zakoupení vstupenky na prohlídkovou trasu = návštěva květinové výstavy zdarma.

• do 22. 4.: státní zámek Litomyšl - Múzy mezi květinami - tradiční jarní květinová výstava. Výstava v renesančních sálech v přízemí zámku. Květinová aranžmá a floristické objekty inspirovaly v roce 2019 antické múzy, tak jako řadu umělců podílejících se na výzdobě litomyšlského zámku. Součástí výstavy bude také představení výtvarných návrhů z výtvarné soutěže na výzdobu nové lunetové římsy, plánované na SZ straně zámku v rámci projektů obnovy památky. Sály v přízemí jsou bezbariérově přístupné! První z akcí k Výročí 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO.

• 27. 4. - 28. 4.: státní zámek Litomyšl - Lázně ducha v Litomyšli - 8. ročník. Tradiční akce: příchozím na litomyšlský renesanční zámek, památku UNESCO, kteří budou oblečeni v lázeňském kostýmu, bude poskytnuto na základní prohlídkovou trasu Reprezentačními sály a divadlem snížené vstupné. Děti do 15 let v kostýmu budou mít prohlídku zcela zdarma. Slavnostní program a promenáda, více o akci http://www.lazneducha.cz/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Liberecký kraj finančně podpořil obnovu fresek na hradě Houska
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Na hradech a zámcích zahajují sezonu o posledním březnovém víkendu
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka
Valdštejn se připravuje na novou sezonu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor: Sedmihorky na závěr nadstavby vyhrály v Bílém Kostele
Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici
Cyklojízda stezkou Járy Cimrmana 2019 objektivem Zdeňka Horáka
Volejbalistky Česka vyhrály nad Švédskem a postupují
Přednáška Petra Vodičky nejen o modelaření zakončí lomnickou výstavu

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
15.06.: Přepeře vydřenou výhrou ve Slatiňanech získaly v divizi druhé místo
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT