Na Liberecku vyjel v neděli vůbec poprvé krajský dopravce

16.12.2019 09:32:23 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Na Liberecku vyjel v neděli vůbec poprvé krajský dopravce

Radní Libereckého kraje schválili nové smlouvy na zajištění autobusové dopravy pro oblasti Českolipska a Liberecka. Na západě regionu bude smlouva platná nejdéle do prosince roku 2021 a bude ho obsluhovat společnost ČSAD Česká Lípa dle zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících. Na Liberecku budou v příštích 10 letech jezdit vozy krajského vnitřního dopravce, společnosti ČSAD Liberec.

Současná smlouva na zajištění dopravní obslužnosti autobusy na Českolipsku platila do 14. prosince 2019. V listopadu Rada Libereckého kraje rozhodla, že od 15. prosince 2019 uzavře smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících dle zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících.

„Pro oblast Českolipska nám tento zákon umožňuje zajistit služby přímým zadáním v mimořádné situaci dopravcem ČSAD Česká Lípa a.s. Jedním z důvodů, proč jsme k tomuto řešení přistoupili, je stav mnoha soutěží na dopravní obslužnost v České republice a také rozhodnutí krajského zastupitelstva zajistit dopravu na Českolipsku vnitřním dopravcem. Uzavřená smlouva a její cenové podmínky jsou pro rozpočet kraje ekonomicky výhodné," uvedl hejtman Martin Půta.

Autobusy společnosti ČSAD Česká Lípa, které dle požadavků kraje nesmí být starší 17 let, budou dle nové smlouvy jezdit od neděle 15. prosince 2019. Podle této smlouvy dopravce částečně nese riziko výše tržeb a v ceně dopravního výkonu jsou započítávány i náklady na mýtné a vjezdy na autobusová nádraží.

„Ročně řidiči společnosti najezdí 3.927.467 kilometrů. Cena dopravního výkonu je do prosince 2020 stanovena na 36,69 korun za kilometr. V rámci smlouvy jsou hrazeny pouze kilometry v jízdních řádech, nikoli třeba přejezdy mezi spoji a podobně. Dopředu počítáme se změnami mzdových nákladů a cenou pohonných hmot. Cena, za kterou bude ČSAD Česká Lípa poskytovat své služby, odpovídá stávající kvalitě vozového parku," vysvětlil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Od neděle bude na Liberecku zajišťovat dopravu na základě desetileté smlouvy krajský vnitřní dopravce ČSAD Liberec a.s., s tím, že riziko tržeb je pouze na objednateli. Cena dopravního výkonu stanovená smlouvou nezahrnuje infrastrukturní náklady, které kraj bude dopravci nad rámec hradit podle skutečnosti. Jedná se o stejný smluvní model jako pro oblasti Jablonecko a Turnovsko - Semilsko.

Průměrná cena dopravního výkonu je v tomto případě 37,51 Kč/km. Dopravce bude zajišťovat přepravu v objemu 3.809.815 km/rok, včetně schválených přejezdových kilometrů. Další dopravce, společnost BusLine, má cenu dopravního výkonu pro oblasti Jablonecko a Turnovsko - Semilsko ve výši 37,90 Kč/km.

Myšlenku zřídit vlastního dopravce a získat tak plnou kontrolu nad cenou dopravního výkonu prosazuje Liberecký kraj již od roku 2016. Proto na začátku letošního roku založil společnost Autobusy LK. Mimo jiné tím reagoval na nesouhlasné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o přímém nákupu akcií společnosti ČSAD Liberec. Vozový park ČSAD Liberec a.s. v současné době čítá 63 autobusů. V příštím roce se připravuje jeho významná obnova. Na ni Liberecký kraj přispěl částkou 60 milionů korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za rokem 2019 v dopravě
Za rok 2019 ocenili šest řidičů a průvodčích
Co se mění v jízdním řádu od 15. prosince 2019?
Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
Adventní vlaky budou opět jezdit z Liberce až do Drážďan
Cestující z Liberce do Mladé Boleslavi budou jezdit novými autobusy
Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce
Dopravu na Liberecku a Frýdlantsku zajistí společnost ČSAD Liberec

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj. Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd. „Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat," poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ."

Veřejné toalety ve Skálově ulici jsou uzavřeny

Provozovatel veřejných WC, Technické služby Turnov, informují, že z důvodu karantény zaměstnanců se uzavírají veřejné toalety ve Skálově ulici. Zavřeno bude do odvolání. Dalším nejbližším místem WC je autobusové nádražní Na Lukách nebo na hřbitově na Mariánském náměstí v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Harrachov využije uzavření škol k rekonstrukci budovy
Horní Maxov zve na kostel, roubené chalupy i mokřady
Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny
Klapání Roztockého mlýna zastavili až nacisté. Dnes připomíná historii

Nejčtenější články

05.03.: Pozitivních opět víc. Do očkování se v kraji zapojí i praktičtí lékaři
04.03.: Obrazem: V Hostinném natáčeli film Poslední závod
04.03.: Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT