Na Liberecku vyjel v neděli vůbec poprvé krajský dopravce

16.12.2019 09:32:23 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Na Liberecku vyjel v neděli vůbec poprvé krajský dopravce

Radní Libereckého kraje schválili nové smlouvy na zajištění autobusové dopravy pro oblasti Českolipska a Liberecka. Na západě regionu bude smlouva platná nejdéle do prosince roku 2021 a bude ho obsluhovat společnost ČSAD Česká Lípa dle zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících. Na Liberecku budou v příštích 10 letech jezdit vozy krajského vnitřního dopravce, společnosti ČSAD Liberec.

Současná smlouva na zajištění dopravní obslužnosti autobusy na Českolipsku platila do 14. prosince 2019. V listopadu Rada Libereckého kraje rozhodla, že od 15. prosince 2019 uzavře smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících dle zákona č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících.

„Pro oblast Českolipska nám tento zákon umožňuje zajistit služby přímým zadáním v mimořádné situaci dopravcem ČSAD Česká Lípa a.s. Jedním z důvodů, proč jsme k tomuto řešení přistoupili, je stav mnoha soutěží na dopravní obslužnost v České republice a také rozhodnutí krajského zastupitelstva zajistit dopravu na Českolipsku vnitřním dopravcem. Uzavřená smlouva a její cenové podmínky jsou pro rozpočet kraje ekonomicky výhodné," uvedl hejtman Martin Půta.

Autobusy společnosti ČSAD Česká Lípa, které dle požadavků kraje nesmí být starší 17 let, budou dle nové smlouvy jezdit od neděle 15. prosince 2019. Podle této smlouvy dopravce částečně nese riziko výše tržeb a v ceně dopravního výkonu jsou započítávány i náklady na mýtné a vjezdy na autobusová nádraží.

„Ročně řidiči společnosti najezdí 3.927.467 kilometrů. Cena dopravního výkonu je do prosince 2020 stanovena na 36,69 korun za kilometr. V rámci smlouvy jsou hrazeny pouze kilometry v jízdních řádech, nikoli třeba přejezdy mezi spoji a podobně. Dopředu počítáme se změnami mzdových nákladů a cenou pohonných hmot. Cena, za kterou bude ČSAD Česká Lípa poskytovat své služby, odpovídá stávající kvalitě vozového parku," vysvětlil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Od neděle bude na Liberecku zajišťovat dopravu na základě desetileté smlouvy krajský vnitřní dopravce ČSAD Liberec a.s., s tím, že riziko tržeb je pouze na objednateli. Cena dopravního výkonu stanovená smlouvou nezahrnuje infrastrukturní náklady, které kraj bude dopravci nad rámec hradit podle skutečnosti. Jedná se o stejný smluvní model jako pro oblasti Jablonecko a Turnovsko - Semilsko.

Průměrná cena dopravního výkonu je v tomto případě 37,51 Kč/km. Dopravce bude zajišťovat přepravu v objemu 3.809.815 km/rok, včetně schválených přejezdových kilometrů. Další dopravce, společnost BusLine, má cenu dopravního výkonu pro oblasti Jablonecko a Turnovsko - Semilsko ve výši 37,90 Kč/km.

Myšlenku zřídit vlastního dopravce a získat tak plnou kontrolu nad cenou dopravního výkonu prosazuje Liberecký kraj již od roku 2016. Proto na začátku letošního roku založil společnost Autobusy LK. Mimo jiné tím reagoval na nesouhlasné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o přímém nákupu akcií společnosti ČSAD Liberec. Vozový park ČSAD Liberec a.s. v současné době čítá 63 autobusů. V příštím roce se připravuje jeho významná obnova. Na ni Liberecký kraj přispěl částkou 60 milionů korun.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ohlédnutí za rokem 2019 v dopravě
Za rok 2019 ocenili šest řidičů a průvodčích
Co se mění v jízdním řádu od 15. prosince 2019?
Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
Adventní vlaky budou opět jezdit z Liberce až do Drážďan
Cestující z Liberce do Mladé Boleslavi budou jezdit novými autobusy
Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce
Dopravu na Liberecku a Frýdlantsku zajistí společnost ČSAD Liberec

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka v horní části Nádražní ulice v Turnově

Firma STRABAG a. s. žádá občany horní části Nádražní ulice a Ohrazenic o spolupráci při pokládce asfaltových vrstev vozovky. Od 17. do 18. srpna 2020 v čase od 6 do 20 hodin se bude pracovat na vozovce a nebude umožněn vjezd ani výjezd. Turnovská radnice proto žádá občany o přeparkování vozidel mimo dotčený úsek ulice Nádražní. Jedná se o úsek od Pyrámu směrem k Turnovu.

Hledání vánočního stromu pro Prahu pokračuje

Největší Vánoční trhy v České republice 2020 začnou za čtyři měsíce - hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí v Praze je proto v plném proudu. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlásilo už podesáté soutěž Hledá se strom, zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší trhy v centru české metropole do 15. září 2020. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu. Podrobnosti a kritéria v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

ZasTenRock bude, ale rozdělený na dva díly
Tip na výlet: za pohanskou historií k Bílé skále
Obrazem: Módní přehlídka v rámci výstavy Křehká krása 2020
Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech
Klub SCC Semily pořádal letos poprvé pro děti příměstský tábor

Nejčtenější články

12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
12.08.: USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
13.08.: Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT