Na Medobraní vyražte do Hostinného

16.06.2016 16:00:15 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Hostinné

Na Medobraní vyražte do Hostinného

Již v sobotu 18. června se uskuteční další ročník hostinského Medobraní, které si za poslední leta získalo oblibu mezi veřejností. Děti i dospělí se mohou těšit v zahradě Františkánského kláštera - Městském muzeu od 10 do 14 hodin na bohatý program.

V 10 hodin bude akce slavnostně zahájena otevřením nové venkovní včelařská expozice, věnované včelímu obydlí - úlu, kterou vás provedou její autoři. Připraveny jsou ochutnávky různých tuzemských i zahraničních medů, naučně zábavné soutěže pro děti, které přichystali děti ze včelařského kroužku Hostinských včelaříků. Ve 12 hodin včelaříci předvedou, jak se pracuje se včelstvem a jak se odebírá med. Ve 13 hodin vám ukážou vytáčení medu. Po celou dobu akce si zájemci budou moci zakoupit místní medy, medové občerstvení a ozdobit si medové perníčky.

Včelaření v Hostinném má svoji tradici. Přesvědčit se o tom můžete právě ve zdejším muzeu, kde je vystaven umělecky cenný soubor osmi více jak 200 let starých, vyřezáváním a polychromií bohatě zdobených včelích úlů, tzv. klátů. Byl na konci 18. století zhotoven členy řádu sv. Františka, kteří se kromě provozování klášterní lékárny a péče o rozsáhlou užitkovou zahradu věnovali i včelaření. Včely jim poskytovaly med, který býval v minulosti jediným sladidlem, vosk k výrobě svící a propolis a mateří kašičku k výrobě tinktur či mastí.

Hlavní význam včely však spočívá především v opylení zemědělských plodin a kulturně pěstovaných rostlin. Pokud bychom měli vyčíslit současný ekonomický přínos včelaření, tak na včelí produkty připadá pouze 10-20% podíl. Naopak hodnota opylovací činnosti tvoří 80 až 90 % ekonomického přínosu chovu včel. Proto má včelaření v obhospodařované krajině nezastupitelný význam.

Včely jsou vzorem píle. Kdosi spočítal, že pro vznik 1 kg květového medu, musí včely navštívit 3 miliony květů a nalétat vzdálenost, která se rovná až šesti letům kolem Země... Veškerou svoji potravu však včelstvo získává na principu trvalé udržitelnosti. Vztah včela - květ je harmonický. Včely květy, z kterých sbírají pyl a nektar, nijak nepoškozují.

Včela medonosná, podobně jako čmeláci, vosy a mravenci patří mezi společenský hmyz. Žije v koloniích, v kterých platí jasná pravidla a dělba práce. Pro svoji dokonalou péči o potomstvo, velkou schopnost učit se a vysokou úroveň vzájemné komunikace mezi jednotlivými členy společenství je právě včela medonosná považována za jednoho z nejdokonalejších živočichů a je stavěna na úroveň nás savců.

Chov včel je v poslední době velmi populární a mnoho lidí si pořizuje včelstva na své zahrady či chalupy. Včelaření však není pouhé medaření (Tedy jen získávání a prodej medu.), ani pouhá romantická idyla bzučícího úlu. Je to i vytrvalá a nikdy nekončící práce, spousta času, boj s včelími chorobami a parazity, z nichž mnohé v posledních desetiletích rozšířil sám člověk. Včelám škodí i nadměrné a plošné užívání chemických postřiků, příliš časté kosení luk a trávníků, vyřezávání vrb a dalších keřů, jejichž následkem ztratí najednou včely zdroje potravy a strádají...

Právě na medobraní můžete poznat všechny stránky včelaření a nahlédnout „pod pokličku" chovu včel.

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně
Podzemí vydá poklady na Velký pátek. 14 jeskyní začne sezonu dřív
Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům
Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce
Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
25.03.: Sváteční prohlídky připravili na Rotštejně
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT