Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

22.04.2017 21:55:39 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

Nejen na rozjezd nového projektu, filmu či přípravu sportovce na sezonu lze shánět peníze prostřednictvím crowdfungové kampaně. Zkusili to i nadšenci z Klubu přátel železnic Českého ráje, kteří přes portál Hithit organizují sbírku na opravu kotle parní lokomotivy 310.0134, jenž pravidelně brázdí koleje Českého ráje při prázdninových jízdách.

Lokomotiva 310.0134 přezdívaná Kafemlejnek pochází z roku 1913 a byla znovu zprovozněna v roce 2003 Klubem přátel železnic Českého ráje. Kdysi na dráze nejtypičtější lokomotiva jezdí již přes 100 let. Lokomotiva má délku přes nárazníky 7,9 metru, tlak páry 1,1 MPa, hmotnost 30,6 tun a maximální rychlost 40 km/ h. Po 14 letech prázdninového provozu jsou žárové trubky v kotli již zkorodované a tečou, to znamená, že klesá výkon stroje. Je nutné je v kotli vyměnit, protože je to dokonce podmínkou dalšího provozu lokomotivy.

V kampani je potřeba získat 200 tisíc korun, k 22. dubnu je zatím přislíbeno od 36 lidí 31 550 korun, což je pouze 15 % celkové částky, ale do konce kampaně ještě zbývá 35 dní a přispět i malou částkou může každý. Za odměnu můžete získat například pohled, celodenní jízdenku, jeden den s průvodčím, jeden den s topičem, a za vyšší částky i speciální jízdu nebo nabídku stát se generálním sponzorem opravy kotle lokomotivy. Přímý odkaz na portál Hithit, kde můžete kampaň podpořit.


Kotel a lokomotiva už prochází důkladnou opravou

Kotel, převezený k společnosti Zababa v Praze, prochází zásadní očistou. Byl zbaven žárových trubek a prochází nyní očištěním od rzi, kalů, olejů a dalších nečistot. Části kotle se vyvařují, aby se vyhřátý a deformovaný materiál nahradil novým. Firma začala i s výměnou rozpěrek.

Zbytek lokomotivy tedy pojezd, odpočívá v depu Turnov a také prochází renovací a očistou. Mění se prorezlé části, vylévají se ložiska a rovnají ojniční tyče. „V prosinci 2016 jsme provedli vyvázání kotle z pojezdu a připravili na transport do odborné firmy k výměně trubek. Hned po Novém roce jsme tento kotel odvezli do Prahy, kde bude provedena výměna trubek a eventuelně další práce spojené s opravou - výměna rozpěrek například," upřesnil Alexandr Stamenov.

Kafemlejnek dál brázdí koleje v Českém ráji díky internetové sbírce

Parní vlak letos na prázdninové jízdy Českým rájem posílí i motorák

O prázninových jízdách parní lokomotivy Českým rájem

FOTO: Parní vlak vyrazil na první letošní prázdninovou jízdu Českým rájem

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V turnovské Náruči získáte více informací o pěstounské péči

V úterý 23. ledna 2018 od 15 do 17 hodin pořádá Centrum pro rodinu Náruč nezávazné informační setkání na téma pěstounská péče. V prostorách organizace ve Skálově ulici, č. p. 540, Turnov se mohou zájemci dozvědět komplexní informace nejen o pěstounské péči, ale také o celém sytému náhradní rodinné péče. Jedná se o akci pořádanou v rámci celokrajské kampaně na podporu náhradního rodičovství s názvem Mít domov a rodinu: Samozřejmost nebo vzácnost? Více podrobností o Centru pro rodinu Náruč

Turnovské prameny jsou pitné

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje o výsledcích kontroly kvality pramenů vody v turnovských studánkách. Prameny vody byly dne 16. ledna 2018 podrobeny pravidelné kontrole s hodnocením všech hygienických limitů požadovaných vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Pramen pod Valdštejnem dlouhodobě vyhovuje všem stanoveným limitům a je i nadále pitný. Výsledky pramene Boží voda jsou druhý měsíc dle všech hygienických limitů a je i nadále pitný.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hokejové derby těsně vyhrál Turnov, Lomnice pak doma podlehla Slavoji
Fotografka Lea Jenčová: Pro mě je kalendář každoroční odměna
Podmořský svět a Albánii představí Radek Bohuňovský
Obce a Liberecký kraj volají po navýšení odměn členům volební komise
Přehled hokejových výsledků od 19. do 21. ledna

Nejčtenější články

21.01.: S přípravou na sezonu už začali fotbalisté Jablonečku
21.01.: Lomnické středoškolačky se vydaly na pracovní exkurzi do Polska
22.01.: Liberecký psovod vypátral ztraceného zraněného muže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT