Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

22.04.2017 21:55:39 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

Nejen na rozjezd nového projektu, filmu či přípravu sportovce na sezonu lze shánět peníze prostřednictvím crowdfungové kampaně. Zkusili to i nadšenci z Klubu přátel železnic Českého ráje, kteří přes portál Hithit organizují sbírku na opravu kotle parní lokomotivy 310.0134, jenž pravidelně brázdí koleje Českého ráje při prázdninových jízdách.

Lokomotiva 310.0134 přezdívaná Kafemlejnek pochází z roku 1913 a byla znovu zprovozněna v roce 2003 Klubem přátel železnic Českého ráje. Kdysi na dráze nejtypičtější lokomotiva jezdí již přes 100 let. Lokomotiva má délku přes nárazníky 7,9 metru, tlak páry 1,1 MPa, hmotnost 30,6 tun a maximální rychlost 40 km/ h. Po 14 letech prázdninového provozu jsou žárové trubky v kotli již zkorodované a tečou, to znamená, že klesá výkon stroje. Je nutné je v kotli vyměnit, protože je to dokonce podmínkou dalšího provozu lokomotivy.

V kampani je potřeba získat 200 tisíc korun, k 22. dubnu je zatím přislíbeno od 36 lidí 31 550 korun, což je pouze 15 % celkové částky, ale do konce kampaně ještě zbývá 35 dní a přispět i malou částkou může každý. Za odměnu můžete získat například pohled, celodenní jízdenku, jeden den s průvodčím, jeden den s topičem, a za vyšší částky i speciální jízdu nebo nabídku stát se generálním sponzorem opravy kotle lokomotivy. Přímý odkaz na portál Hithit, kde můžete kampaň podpořit.


Kotel a lokomotiva už prochází důkladnou opravou

Kotel, převezený k společnosti Zababa v Praze, prochází zásadní očistou. Byl zbaven žárových trubek a prochází nyní očištěním od rzi, kalů, olejů a dalších nečistot. Části kotle se vyvařují, aby se vyhřátý a deformovaný materiál nahradil novým. Firma začala i s výměnou rozpěrek.

Zbytek lokomotivy tedy pojezd, odpočívá v depu Turnov a také prochází renovací a očistou. Mění se prorezlé části, vylévají se ložiska a rovnají ojniční tyče. „V prosinci 2016 jsme provedli vyvázání kotle z pojezdu a připravili na transport do odborné firmy k výměně trubek. Hned po Novém roce jsme tento kotel odvezli do Prahy, kde bude provedena výměna trubek a eventuelně další práce spojené s opravou - výměna rozpěrek například," upřesnil Alexandr Stamenov.

Kafemlejnek dál brázdí koleje v Českém ráji díky internetové sbírce

Parní vlak letos na prázdninové jízdy Českým rájem posílí i motorák

O prázninových jízdách parní lokomotivy Českým rájem

FOTO: Parní vlak vyrazil na první letošní prázdninovou jízdu Českým rájem

Sdílet s přáteli na facebooku

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Turnovské prameny Boží voda a Valdštejn jsou pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality dne 17. 7. 2018. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Jablonecký bazén se po rekonstrukci otevře 1. srpna

Stavební práce ve vnitřku jabloneckého bazénu se chýlí ke konci. Bazén se návštěvníkům opět otevře 1. srpna. Nová je střecha, zasklená terasa v bazénové hale i dvě kabiny v sauně. To, co není na první pohled vidět, ale návštěvník také ocení, jsou vyhřívané lavice nebo sádrokartonové podhledy v bazénové hale. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Fotbalista Petrlák jde z Turnova zkusit ČFL do Dobrovice
Liberecká průmyslovka začlení do výuky roboty
V Jilemnici zazpívá Lucie Bílá
Kouzlo lidových chaloupek v Rokytnici najdete v muzeu Starý Kravín
Královéhradecký kraj nejlepší Místo pro život 2018! Liberecký kraj šestý

Nejčtenější články

20.07.: Policie pátrá po řidiči, který řídil auto po I/35 u Jeřmanic v protisměru
21.07.: Hrad Valdštejn představují na pohlednicích z první republiky
20.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 20. až 22. července

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT