Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

22.04.2017 21:55:39 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

Nejen na rozjezd nového projektu, filmu či přípravu sportovce na sezonu lze shánět peníze prostřednictvím crowdfungové kampaně. Zkusili to i nadšenci z Klubu přátel železnic Českého ráje, kteří přes portál Hithit organizují sbírku na opravu kotle parní lokomotivy 310.0134, jenž pravidelně brázdí koleje Českého ráje při prázdninových jízdách.

Lokomotiva 310.0134 přezdívaná Kafemlejnek pochází z roku 1913 a byla znovu zprovozněna v roce 2003 Klubem přátel železnic Českého ráje. Kdysi na dráze nejtypičtější lokomotiva jezdí již přes 100 let. Lokomotiva má délku přes nárazníky 7,9 metru, tlak páry 1,1 MPa, hmotnost 30,6 tun a maximální rychlost 40 km/ h. Po 14 letech prázdninového provozu jsou žárové trubky v kotli již zkorodované a tečou, to znamená, že klesá výkon stroje. Je nutné je v kotli vyměnit, protože je to dokonce podmínkou dalšího provozu lokomotivy.

V kampani je potřeba získat 200 tisíc korun, k 22. dubnu je zatím přislíbeno od 36 lidí 31 550 korun, což je pouze 15 % celkové částky, ale do konce kampaně ještě zbývá 35 dní a přispět i malou částkou může každý. Za odměnu můžete získat například pohled, celodenní jízdenku, jeden den s průvodčím, jeden den s topičem, a za vyšší částky i speciální jízdu nebo nabídku stát se generálním sponzorem opravy kotle lokomotivy. Přímý odkaz na portál Hithit, kde můžete kampaň podpořit.


Kotel a lokomotiva už prochází důkladnou opravou

Kotel, převezený k společnosti Zababa v Praze, prochází zásadní očistou. Byl zbaven žárových trubek a prochází nyní očištěním od rzi, kalů, olejů a dalších nečistot. Části kotle se vyvařují, aby se vyhřátý a deformovaný materiál nahradil novým. Firma začala i s výměnou rozpěrek.

Zbytek lokomotivy tedy pojezd, odpočívá v depu Turnov a také prochází renovací a očistou. Mění se prorezlé části, vylévají se ložiska a rovnají ojniční tyče. „V prosinci 2016 jsme provedli vyvázání kotle z pojezdu a připravili na transport do odborné firmy k výměně trubek. Hned po Novém roce jsme tento kotel odvezli do Prahy, kde bude provedena výměna trubek a eventuelně další práce spojené s opravou - výměna rozpěrek například," upřesnil Alexandr Stamenov.

Kafemlejnek dál brázdí koleje v Českém ráji díky internetové sbírce

Parní vlak letos na prázdninové jízdy Českým rájem posílí i motorák

O prázninových jízdách parní lokomotivy Českým rájem

FOTO: Parní vlak vyrazil na první letošní prázdninovou jízdu Českým rájem

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj poskytne dotaci horské službě na nákup ochranných pomůcek

Rada Libereckého kraje na svém pravidelném jednání včera rozhodla o poskytnutí neinvestiční dotace pro Horskou službu České republiky ve výši 200 tisíc korun. Za peníze horští záchranáři nakoupí zdravotnický a vakuový materiál či ochranné pomůcky. „Tento objem finančních prostředků již zahrnoval letošní rozpočet, který schválili zastupitelé," poznamenala statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová s tím, že dotace je poskytována na provoz horské služby v regionu Libereckého kraje.

Uzávěrka turnovské fotosoutěže ke 100. výročí republiky je do konce října

U příležitosti oslav 100 let od založení československého státu byla vyhlášená městem Turnov veřejná fotografická soutěž pro fotografy profesionály i amatéry. Na zaslání snímků zbývá necelých 14 dní! Své snímky zasílejte nejpozději do 1. listopadu 2018 na e-mailovou adresu z.strauchova@mu.turnov.cz. Podrobný článek o soutěži i pravidlech


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ohlédnutí za otevřením zrekonstruovaného lomnického kina
Výstava Sto let republiky v železnobrodské galerii
Liberecký kraj ukončil další rekonstrukce krajských silnic
Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
V turnovském Mašově dokončují nový chodník

Nejčtenější články

18.10.: Od 21. října se bude zase jezdit z Brodu do Semil přes Mlýnský potok
20.10.: Po napadení před diskotékou v Koberovech leží mladý muž v nemocnici
18.10.: FOTO: Vítězství v Benešovském maratonu obhájil Tomáš Šťastný

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT