Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

22.04.2017 21:55:39 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Na opravu kotle parní lokomotivy shání peníze v internetové kampani

Nejen na rozjezd nového projektu, filmu či přípravu sportovce na sezonu lze shánět peníze prostřednictvím crowdfungové kampaně. Zkusili to i nadšenci z Klubu přátel železnic Českého ráje, kteří přes portál Hithit organizují sbírku na opravu kotle parní lokomotivy 310.0134, jenž pravidelně brázdí koleje Českého ráje při prázdninových jízdách.

Lokomotiva 310.0134 přezdívaná Kafemlejnek pochází z roku 1913 a byla znovu zprovozněna v roce 2003 Klubem přátel železnic Českého ráje. Kdysi na dráze nejtypičtější lokomotiva jezdí již přes 100 let. Lokomotiva má délku přes nárazníky 7,9 metru, tlak páry 1,1 MPa, hmotnost 30,6 tun a maximální rychlost 40 km/ h. Po 14 letech prázdninového provozu jsou žárové trubky v kotli již zkorodované a tečou, to znamená, že klesá výkon stroje. Je nutné je v kotli vyměnit, protože je to dokonce podmínkou dalšího provozu lokomotivy.

V kampani je potřeba získat 200 tisíc korun, k 22. dubnu je zatím přislíbeno od 36 lidí 31 550 korun, což je pouze 15 % celkové částky, ale do konce kampaně ještě zbývá 35 dní a přispět i malou částkou může každý. Za odměnu můžete získat například pohled, celodenní jízdenku, jeden den s průvodčím, jeden den s topičem, a za vyšší částky i speciální jízdu nebo nabídku stát se generálním sponzorem opravy kotle lokomotivy. Přímý odkaz na portál Hithit, kde můžete kampaň podpořit.


Kotel a lokomotiva už prochází důkladnou opravou

Kotel, převezený k společnosti Zababa v Praze, prochází zásadní očistou. Byl zbaven žárových trubek a prochází nyní očištěním od rzi, kalů, olejů a dalších nečistot. Části kotle se vyvařují, aby se vyhřátý a deformovaný materiál nahradil novým. Firma začala i s výměnou rozpěrek.

Zbytek lokomotivy tedy pojezd, odpočívá v depu Turnov a také prochází renovací a očistou. Mění se prorezlé části, vylévají se ložiska a rovnají ojniční tyče. „V prosinci 2016 jsme provedli vyvázání kotle z pojezdu a připravili na transport do odborné firmy k výměně trubek. Hned po Novém roce jsme tento kotel odvezli do Prahy, kde bude provedena výměna trubek a eventuelně další práce spojené s opravou - výměna rozpěrek například," upřesnil Alexandr Stamenov.

Kafemlejnek dál brázdí koleje v Českém ráji díky internetové sbírce

Parní vlak letos na prázdninové jízdy Českým rájem posílí i motorák

O prázninových jízdách parní lokomotivy Českým rájem

FOTO: Parní vlak vyrazil na první letošní prázdninovou jízdu Českým rájem

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Termín pro přihlášení obcí do soutěže Zlatý erb prodloužen do 31. ledna

Obce a města Libereckého kraje se mohou ještě několik dní hlásit do soutěže o nejlepší webové stránky. Termín pro podání přihlášek do krajského kola Zlatého erbu organizátoři prodloužili do 31. ledna. Soutěž je organizována v krajských kolech a v navazujícím celostátním kole. Kraje sestavují odbornou porotu, která hodnotí webové stránky a elektronické služby svých měst a obcí. Veškeré další informace jsou uvedeny v propozicích soutěže (k dispozici na www.zlatyerb.cz). Účast v soutěži je pro města a obce zdarma. Předchozí článek k soutěži

Příroda a snění v obrazech Vladimíra Balcara na smržovském zámečku

Výstava obrazů Příroda a snění v obrazech Vladimíra Balcara bude k vidění ve výstavní síni Zámečku na Smržovce od 7. do 20. ledna 2019. Výstavu můžete zhlédnout během týdne od 8 hodin, v pondělí a středu do 16 hodin, v úterý a čtvrtek do 15 hodin, v pátek do 11.30. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Malá čarodějnice přiletí do Rokytnice
Kraj přispěje na lepší ozvučení v Oblastní galerii Liberec
Benefiční ples hejtmana se tentokrát koná v krajské knihovně
Provoz na hřišti pod halou TSC v Turnově bude v roce 2019 omezen
V roce 2018 zemřelo na silnicích v Libereckém kraji 21 lidí

Nejčtenější články

18.01.: V Jilemnici je opět k vidění obří sněhový Krakonoš
18.01.: Ze směnárny v Harrachově si chtěli odnést milion, krádež ale zpackali
18.01.: Lednový program Městského kina v Lomnici nad Popelkou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT