Na Sněžku už vedou nové elektrické kabely

10.11.2012 08:01:59 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Na Sněžku už vedou nové elektrické kabely

Během měsíce září a října technici Skupiny ČEZ společně s firmou VČE-Montáže dokončili pokládku jednožilových kabelů vysokého napětí z dosud provozované trafostanice u dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou až na Růžovou horu ve výšce 1354 metrů.

Z Růžové hory elektrickou energii na vrchol Sněžky (1602 m) dodává kabelové vedení 10 kV, které je prozatím napojeno v provizorní trafostanici na Růžové hoře, ale už jej technici uvedli do provozu. 

Stavba nové lanové dráhy na nejvyšší horu Krkonoš si vyžádala i úpravy na energetickém zařízení. Kromě stavby provizorní transformační stanice u dolní zastávky lanové dráhy v Peci pod Sněžkou, to byla i stavba prozatímní transformační stanice na Růžové hoře a přemístění transformační stanice na samotném vrcholu Sněžky. Celkem bylo přeloženo 1,6 kilometrů vedení vysokého napětí směrem od dolní stanice lanové dráhy na Růžovou horu.

Technici Skupiny ČEZ a dalších firem, bez kterých by se celá stavba neobešla, museli pracovat v extrémních podmínkách. Na Růžové hoře, ve výšce 1 354 m. n. mořem, montovali rozvaděče vysokého napětí pro společnost, která vlastní lanovou dráhu a na Sněžce překládali kabely vysokého napětí a stavěli nové prostory pro trafostanici.

„Rekonstrukce a veškeré technické i stavební práce patří k těm obtížnějším, protože vysokohorský terén nedovoluje použití těžké techniky. Také se pohybujeme na území Krkonošského národního parku, proto jsme maximálně ohleduplní k přírodě," řekl Luboš Rulf z oddělení VN, NN Náchod.

Materiál se musel dopravovat složitě, v některých případech pomáhala letecká technika, jindy se naopak nosil jen tak v batohu na zádech. „Naši pracovníci často bojovali s nepřízní počasí. V tomto období je už Sněžka pod sněhem. Tato zatím částečná rekonstrukce, která posílí spolehlivost dodávky elektrické energie a minimalizuje poruchovost v této horské lokalitě, byla dokončena a energie začala kabelovým vedením vysokého napětí proudit během října letošního roku. V roce 2014 by nové  trafostanice v místech budoucí dolní stanice lanovky a na Růžové hoře, měly začít napájet novou lanovku, která vede přes Růžovou horu až na vrchol ve výšce 1602 m," dodala mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Budoucí nové trafostanice zajistí dostatek elektřiny pro tuto turistickou atrakci a posílí výkon v oblasti. Stavba patří vzhledem k nadmořské výšce a povětrnostním podmínkám mezi nejnáročnější investice společnosti ČEZ Distribuce.

Nejvyšší hora v České republice se pyšní nejvýše položenou trafostanicí v Čechách. Energetické zařízení Skupiny ČEZ si můžete prohlédnout přímo proti lanovce. Jeho kompletní rekonstrukce proběhla v roce 2005. Ve výšce 1602 m zásobuje trafostanice elektřinou lanovou dráhu, poštovnu a zajišťuje záložní dodávky pro objekty na polské straně.

Film Libora Špačka o krkonošské přírodě získal cenu v Portugalsku

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Zákaz návštěv platí v nemocnicích v Liberci, Turnově i Frýdlantě

S ohledem na aktuální vývoj onemocnění Covid19 vyhlašuje KNL, a.s. s platností od soboty 19. 9. 2020 zákaz návštěv ve všech svých nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantě. „I nadále je povolena přítomnost otce u porodu a samozřejmě doprovod zákonného zástupce při vyšetření dítěte. O dalších výjimkách, zejména v případě dlouhodobých hospitalizací je oprávněn rozhodnout primář oddělení," potvrdil tiskový mluvčí KNL Václav Řičář.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého podzimního kola
Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky proběhne v libereckém Babylonu
Klub lyžařů Turnov zve na 34. ročník přespolního běhu
Nádražní ulice v Turnově dostala v okolí viaduktu finální koberec
Kdo nepláče není Čech aneb One man show Lukáše Pavláska

Nejčtenější články

20.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého podzimního kola
19.09.: Na neukázněné řidiče u Turnova znovu dohlížel policejní autobus
17.09.: FOTO: 53. Posvícenský koláč ve Studenci absolvovalo 389 závodníků

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT