Na studia jedině do České republiky a klidně až z Japonska

20.10.2012 13:19:12 | Autor: Gymnázium Ivana Olbrachta | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Na studia jedině do České republiky a klidně až z Japonska

Studentům semilského gymnázia přibyl od září nový spolužák. To by nebylo nic výjimečného, ale jeho jméno Shuna Maehara naznačuje, že se nejedná o běžného studenta českých škol.

Shuna pochází z prefektury Shizouka v dalekém Japonsku a letošní školní rok stráví studiem na Gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech a pobytem v rodině Martina Dědka v Lomnici nad Popelkou.

„Semilské gymnázium má se zahraničními studenty již poměrně bohaté zkušenosti. V předchozích letech na naší škole studovaly studentky z Thajska, USA, Itálie a Venezuely. Shuna je tedy již pátým zahraničním studentem semilského gymnázia. Během svého ročního pobytu v České republice se zahraniční studenti naučí velice obstojně česky a někteří z nich se do naší země za čas znovu vrátí a studují zde na vysoké škole," poznamenal učitel gymnázia Stanislav Ulvr.

Zahraniční studenti navštěvují většinu předmětů se svými českými spolužáky, se kterými z počátku komunikují v angličtině, ale postupem času začnou mluvit také česky. Studenti se také aktivně zapojují do výuky, například formou prezentací o své zemi. Každý student má na škole svoji kontaktní osobu - učitele, na kterého se může obrátit, když potřebuje s něčím pomoci nebo poradit.

„Studium zahraničních studentů na našem gymnáziu je přínosem a obohacením o cenné zkušenosti nejen pro samotné studenty z cizích zemí, ale také pro jejich české spolužáky, kteří mají jedinečnou možnost zdokonalit si komunikaci v angličtině a získat nové přátele. V neposlední řadě nesmíme zapomenout také na pedagogy, pro které jsou zahraniční studenti milým zpestřením výuky," dodal Ulvr.

Studentky Gymnázia Ivana Olbrachta Monika Bártová a Anežka Buriánková připravily se svým novým spolužákem krátký rozhovor:

Jsi ubytován u jedné rodiny v Lomnici nad Popelkou. Jak se ti tam líbí?
Moc, rodina je na mě velmi milá. A jídla jsou buď od maminky, nebo od její dcery, a jsou prostě... skvělá.

Takže ti chutná česká kuchyně?
Ano, většinou ano. Někdy teda moc ne (smích), ale většinou ano, třeba dnešní oběd v jídelně (vývar s nudlemi, čína z kuřecího masa a dezert) byl vynikající.

Jaké jsou rozdíly mezi studováním v Japonsku a v České republice?
Rozdíly... například ve způsobu výuky. Tady v Čechách, například na hodině dějepisu, učitel pořád jen mluví, mluví, mluví, ale v Japonsku píše... a píše a píše, samozřejmě taky mluví, ale i píše na tabuli. Je to pro mě dost složité, pořád jen mluví, česky, takže... je to těžké.

Jaká česká slova už ses naučil?
No slovo... třeba ahoj a další jednoduché pozdravy. A nějaké věci ve třídě, stůl nebo židle. Učím se od spolužáků, kamarádů ze školy.

Je něco, co ti na České republice přijde zajímavé, nebo hodně odlišné od Japonska?
Asi krajina. V Česku je to takové, všude samé menší kopce (Shuna máchá rukama, naznačuje kopečky a směje se). V Japonsku je to oceán - města v údolí - hodně vysoká hora - města v údolí - oceán. Takže krajina je hodně jiná.

Co se ti líbí nebo nelíbí na Češích?
Hm... tak třeba spolužáci, jsou na mě moc milí (Smích Anežky, septimánky). Mám je rád.

Do kdy tady zůstáváš?
Do 29. června.

Přehled říjnových akcí Gymnázia Ivana Olbrachta

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT