Na Sychrově dokončili obnovu Rohanské aleje

30.08.2014 14:54:59 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov

Na Sychrově dokončili obnovu Rohanské aleje

Ve středu 27. srpna ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec poklepáním na pamětní desku symbolicky ukončil obnovu Rohanské aleje, která probíhala od prosince 2013 a jež přinesla sice pokácení 25 starých stromů, ale vysázení 35 nových.

Topolová alej byla kolem roku 1850 nahrazena na příkaz třetího rohanského majitele Kamila z Rohanu alejí lipovou (od původně příjezdové brány ke komunikaci směřující z Liberce na Prahu) a alejí dubovou, jež je centrální alejí v zámeckém parku. Alej původně měla vést od sychrovského zámku až k patronátnímu kostelu v Jenišovicích, kde si Rohanové chtěli zřídit rodinnou hrobku, majitelé polí za silnicí však odmítli pozemky prodat, alej mohla být tedy vysázena pouze na půdě patřící Rohanům.

Alej je jednou ze tří páteřních os parku na Sychrově a je tvořena pyramidálními duby a za hranicí přechází do lipové aleje v krajině. Takový soubor pyramidálních dubů není soustředěn nikde v České republice. Ve skutečnosti se jedná o několik klonů množených roubováním, další podstatnou skupinou jsou semenáči, kteří nedrží přísně úzký tvar koruny a ve stáří se jejich koruna rozevírá. Jedná se o přechody od úzce sloupovitých přes široce jehlancovité až po téměř kulovité jedince. Společným znakem jsou vystoupavé větve.

Alej Rohanka je významným dokladem vývoje zahradního umění u nás. Historicky, s největší pravděpodobností, předcházela výsadba aleje založení ostatních porostů v parku. Z tohoto důvodu mohly sloupovité duby odrůst a nebyly poškozeny zastíněním, jako se to projevilo u stromů, jež byly nyní vykáceny (koruny se rozklesávaly, stromy měly tenké, nepevné větvičky), u řady stromů byla také porušena jejich mechanická stabilita.

Obnova aleje byla navržena a realizována s cílem zachovat po maximálně dlouhou dobu charakteristický pohled od zámku. Celkově bylo ošetřeno 37 kusů stromů, pokáceno jich bylo 25 a nově vysázeno - na stejné místo, po odstranění pařezu a výměně půdy - 35 kusů.

Společně s výsadbou nových stromů byla také provedena pěstební opatření na sousedních porostech a byly odstraněny nálety z hranice aleje (12 m od středu cesty), aby žádné dřeviny nezastiňovaly alej. S další revitalizací zámeckého parku se počítá v příštím roce.

Celkové uznatelné náklady projektu byly 1 137 704 Kč, z toho příspěvek z Operačního fondu životního prostředí 967 048 Kč (85%), příspěvek Státního fondu životního prostředí České republiky (SFŽP ČR) 56 885 Kč (5%) a příspěvek NPÚ 113 771 Kč (10%). Realizace probíhala od prosince 2013 do poloviny května 2014 firmou Gabriel s.r.o., technický dozor Bc.Vladimíra Králová (NPÚ, památkářka zahradního umění), stavební dozor Helena Svobodová (NPÚ, investiční referent), autorský dozor Ing.Přemysl Krejčiřík, PhD. z Mendlovy univerzity, Zahradnické fakulty v Lednici.

„Je pravda, že ve chvíli, kdy se začalo s kácením stromů, jsem byl několikrát dotázán, zda je tento zákrok nutný, a to i z důvodu ekologických, ve smyslu zachování živých stromů pro další generace. Naším cílem ale nebylo nesmyslně kácet, naopak, každý strom, který byl určen k pokácení, byl několikrát posuzován, ke všemu se vyjadřovali odborní garanti. Kromě toho, že se alej obnovovala z historického hlediska, byl dalším ukazatelem i aspekt bezpečnostní, což si řada lidí ani neuvědomuje. Každý větší vítr, natož letní bouřka, nesly riziko, že se nestabilní stromy vyvrátí a nechci ani předvídat, co všechno by se mohlo stát, kdyby zrovna v aleji někdo byl. Obnova aleje tedy byla nutná z více důvodů. Navíc i bývalí zámečtí majitelé, Rohanové, alej i park obnovovali, a to se bez kácení prostě neobešlo...", dodal k obnově ředitel a zároveň kastelán Sychrova PhDr. Miloš Kadlec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skotské kilty, kladiva a dudy opět ovládnou zámek Sychrov
Hradozámecká noc nabízí prohlídky s nádechem tajemna
Záchrana barokního oltáře na Bezdězu je nominována na Cenu NPÚ
V srpnu památky opět lákají, prázdniny poté uzavře Hradozámecká noc

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Muž v Semilech lezl na komín

V noci z pátku 5. na sobotu 6. června byla nahlášena osoba na komíně v Semilech. Po příjezdu hasičů na místo muž slezl níže, ale dále nepokračoval. Operátorce linky 112 se s ním povedl navázat kontakt a muž sestup sám bezpečně a v pořádku dokončil. Byl poté předán do péče zdravotníků a dále na záchytnou stanici.

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Libereckém kraji má Covid-19 už pouze sedm lidí, uvolňují se hranice
Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku je zahájen
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Obrazy Ze života hmyzu a rostlin uvidíte v jilemnickém muzeu

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
04.06.: Sedmihorské léto 2020 bude!
05.06.: Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT