Na Tanvaldském Špičáku hoří les. Přijelo 16 jednotek, pomáhá i vrtulník

08.05.2019 19:55:06 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Na Tanvaldském Špičáku hoří les. Přijelo 16 jednotek, pomáhá i vrtulník

Aktualizováno o nové fotografie a info hasičů: Extrémně náročný zásah absolvují ve sváteční středu 8. května hasiči na Tanvaldském Špičáku. V 15.39 zde byl ohlášen lesní požár, který se kvůli silnému větru rychle rozšířil. Požár zasáhl mladý lesní porost (stromy výšky 6-8 metrů) v těžko přístupném strmém svahu. Odhad plochy 600x 200 metrů.

„Přes OPIS GŘ HZS ČR byl vyžádán na místo vrtulník pro letecké hašení. S hrázným bylo domluveno, že si vrtulník s bambivakem bude vodu nabírat sám z vodní nádrže Souš. Jelikož byl dolet pro hasební látku poměrně daleko, po třech shozech začali hasiči zřizovat čerpací stanoviště pro vrtulník pod sjezdovou. Sem byly povolány jednotky předurčené právě pro plnění bambivaku. Hasiči mají nasazeno pět vodních proudů, vodu dopravují kyvadlově, čerpací stanoviště mají u řeky Kamenice," sdělila za HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Požár lesa na Tanvaldském Špičáku<br />Autor: HZS Libereckého kraje, územní odbor Jablonec nad Nisou

Na místo bylo během odpoledne postupně povoláno 16 jednotek včetně chemického a protiplynového kontejneru z Liberce, ve kterém je zařízení na plnění tlakových lahví. Hasiči musejí kvůli zakouření zasahovat v dýchací technice, a proto potřebují dostatek vzduchu. Vyhlášen byl 3. stupeň požárního poplachu.

„Úspěšnost hasebních prací stále komplikuje silný vítr, hasiči předpokládají, že půjde o dlouhotrvající zásah," dodala Štrauchová.

Doplnění: V 18.49 hlásil velitel zásahu lokalizaci, to znamená, že se podařilo zabránit dalšímu šíření.

Doplnění 21.00:

Všechny jednotky jsou stále na místě a dohašují skrytá ohniska. Vrtulník provedl celkem 14 shozů, nakonec veškerou hasební látku nabíral ze Souše. Hasiči odhadují, že zásah bude probíhat zhruba ještě 2 hodiny. Hasiči pracují v náročném terénu s převýšením 120 metrů.  

Požár lesa na Tanvaldském Špičáku<br />Autor: Jiří MacekAktualizace čtvrtek 9. května:

V časných ranních hodinách museli hasiči k požáru lesa na Špičáku ještě jednou. Opětovné rozhoření několika ohnisek jim bylo ohlášeno ve 4.15. Protože lesní požáry vyžadují vždy dostatek hasební látky, povoláno bylo nakonec pět jednotek. „V 7.00 došlo k vystřídání směn, v 7.41 bylo již dohašeno a nic nenasvědčovalo tomu, že by se požár mohl znovu rozhořet. Nicméně jednotky každé 2 hodiny provádějí monitoring," dodala Štrauchová.

V pátek v 9.00 dojde za účasti Policie ČR k došetření. S největší pravděpodobností byla příčinou manipulace s otevřeným ohněm. Upřesněna bude také výše škody, která je zatím odhadována na 500 tisíc korun.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 24 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hoří skládka v Košťálově, lidé v okolí raději nemají větrat
Z pohledu hasičů proběhly čarodějnice v Libereckém kraji klidně
Při požáru na Riegrově stezce pomáhal i vrtulník s bambivakem
Hasiči zasahují: Hořelo pod Ještědem a stromy spadly na Turnovsku
Při požáru domu na Smržovce hasiči zachraňovali muže po žebříku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice
K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově

Nejčtenější články

23.05.: Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT