Nadaná Michaela Novotná běhá nejraději mezi skalami Českého ráje

09.02.2019 16:00:56 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Nadaná Michaela Novotná běhá nejraději mezi skalami Českého ráje

Soutěž Zlatý oříšek podporuje nadané, úspěšné a talentované děti České republiky. Dvacátý ročník objevil turnovskou studentku sekundy osmiletého gymnázia Michaelu Novotnou, která vyniká v rádiovém orientačním běhu.

Michaela Novotná sbírá jeden cenný kov za druhým a už teď je jisté, že o této sportovkyni ještě uslyšíme. V uplynulém roce si vyběhla účast na Mistrovství světa žáků a dorostu v kategorii D14 (W14), kde se stala nejúspěšnější reprezentantkou České republiky.

K rádiovému orientačnímu běhu se Michaela dostala díky rodičům. Nejprve začínala s atletikou. „Po atletice jsem přešla na orienťák a od 10-11 let se věnuji i rádiovému orientačnímu běhu," popisuje třináctiletá Michaela Novotná, které stačily pouhé dvě závodní sezony na to, aby se dostala mezi nejlepší závodnice republiky.

Nadaná turnovská orientační běžkyně Michaela Novotná<br />Autor: Archiv Michaely Novotné Jak Míša pokračuje, organizované tréninky má 3x v týdnu po škole, ale i ostatní dny chodí běhat. Navíc každý víkend v sezóně má závody. Z terénů nedá dopustit na skály v Českém ráji. Jde však o terén náročný na fyzičku i čtení z mapy.

Nejlépe se jí běhá, když neprší a teploty nepřekračují 25 stupňů Celsia. „Závody se ale běhají za každého počasí, tedy pokud nepadají stromy. To už se mi také jednou stalo, že kvůli vichřici a nebezpečí pádu stromů v lese byly závody odvolány," říká Míša. Jak dodává, soutěží v orientačním běhu se účastní v průběhu celého roku, v zimě jsou oddílové přebory. Závody v rámci České republiky v obou druzích orientačního běhu začínají zhruba na konci března.

A co vlastně rádiový orientační běh obnáší? „Je to vytrvalostní a technický sport, při kterém pomocí rádiových přijímačů vyhledáváme kontroly, na kterých jsou umístěné vysílače identifikující se morseovou abecedou. Závodníci startují intervalově po pěti minutách, 10 minut před svým startem dostanu mapu, kde mám zakreslený start a cíl. Mám čas se podívat, jaký je terén. Po odstartování slyším 5 kontrol, z toho mám ve své kategorii určené 3, které vyhledám. Poslechnu si je a určím si pořadí, což je důležité, abych si závod moc neprodloužila. Pak kontroly oběhnu a orazím čipem a běžím na poslední kontrolu, což je maják, který svolává všechny závodníky k cíli. Kontroly nevysílají všechny najednou - první vysílá první minutu, druhá druhou a v rámci pěti minut se tak vystřídá pět kontrol," popsala Míša detailně průběh závodu.

Časový limit mají závody kolem dvou hodin, záleží na typu tratě. Ve své kategorii to má Michaela vzdušnou čarou kolem čtyř kilometrů, ale naběhá zhruba šest. Míša doporučuje začít s tímto sportem ve věku 8-9 let, s běžným orientačním během „po fáborkách" se dá klidně už v pěti letech.

V Turnově má rádiový orientační běh tradici, sportovci oddílu rádiového orientačního běhu jsou jedni z nejlepších v republice. Jakýmsi vzorem je pro mladou sportovkyni Michaela Omová, s jejímž původním rádiem dokonce běhá.

Nadaná turnovská orientační běžkyně Michaela Novotná<br />Autor: Archiv Michaely NovotnéA jaké má Míša plány do budoucna? „V této sezóně bych se chtěla v orientačním běhu nominovat na letní olympiádu dětí a mládeže, v rádiovém orientačním běhu znovu na mistrovství světa. V rádiovém orientačním běhu bych jednou ráda reprezentovala na MS pro dospělé," nastínila.

 Některé úspěchy Michaely Novotné:
• Mistrovství světa žáků a dorostu (30. 6. 2018 - 4. 7. 2018):
1. místo - závod na klasické trati v pásmu 80 m (3,5 MHz),
1. místo - závod družstev na klasické trati v pásmu 80 m (3,5 MHz),
2. místo - závod ve sprintu,
2. místo - závod na klasické trati v pásmu 2 m (144 MHz),
1. místo - závod družstev na klasické trati v pásmu 2 m (144 MHz).
• Mistrovství České republiky 2018:
1. místo - závod na klasické trati v pásmu 80 m (3,5 MHz),
2. místo - závod na klasické trati v pásmu 2 m (144 MHz),
3. místo - závod ve sprintu.

Pokud si chcete přečíst více o soutěži Zlatý oříšek, připojujeme odkaz na webové stránky www.zlatyorisek.cz

Oddílový web turnovských rádiových orientačních běžců najdete zde - http://www.foxteamturnov.cz/

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vydán vodácký průvodce Greenway Jizera

Greenway Jizera není zdaleka jen pro cyklisty. Koridor slouží milovníkům koloběžek, pěší turistiky i vodákům. A právě pro ty je určen nový vodácký průvodce, který Sdružení Český ráj vydalo na konci uplynulého roku. Nová skládačka představuje řeku Jizeru od jejího pramene v Jizerských horách až po soutok s Labem z pohledu vodácké sjízdnosti a atraktivnosti včetně informací o zajímavých cílech podél toku, možnostech občerstvení i táboření. Na přehledné mapce jsou vyznačeny jezy, vlakové zastávky v blízkosti toku i místa vhodná jako nástupní pro splutí či půjčovny. Textová část pak představuje turisticky zajímavá místa v koridoru řeky. Materiál byl vydán v nákladu 10 tisíc výtisků za finanční podpory Libereckého kraje. Zájemcům bude k dispozici v informačních centrech, v půjčovnách lodí, na veletrzích cestovního ruchu.

Beseda s Františkem Pelcem o ochraně přírody se koná 13. února

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá besedu s RNDr. Františkem Pelcem na téma ochrany přírody. Beseda s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se koná na Gymnáziu Turnov Jana Palacha 804 v přízemí ve středu 13. února v 15 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Florbalisté i florbalistky Turnova si zajistili play off
Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 15. až 17. února
FOTO: Ve Vrchlabí se utkali mladí běžci na lyžích o tituly
Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou

Nejčtenější články

15.02.: Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
13.02.: Zemřel nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil
13.02.: Na maškarní do Bozkova přijeli husiti, sestřičky, školka i tanečnice z Ria

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT