Nadaná Michaela Novotná běhá nejraději mezi skalami Českého ráje

09.02.2019 16:00:56 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Nadaná Michaela Novotná běhá nejraději mezi skalami Českého ráje

Soutěž Zlatý oříšek podporuje nadané, úspěšné a talentované děti České republiky. Dvacátý ročník objevil turnovskou studentku sekundy osmiletého gymnázia Michaelu Novotnou, která vyniká v rádiovém orientačním běhu.

Michaela Novotná sbírá jeden cenný kov za druhým a už teď je jisté, že o této sportovkyni ještě uslyšíme. V uplynulém roce si vyběhla účast na Mistrovství světa žáků a dorostu v kategorii D14 (W14), kde se stala nejúspěšnější reprezentantkou České republiky.

K rádiovému orientačnímu běhu se Michaela dostala díky rodičům. Nejprve začínala s atletikou. „Po atletice jsem přešla na orienťák a od 10-11 let se věnuji i rádiovému orientačnímu běhu," popisuje třináctiletá Michaela Novotná, které stačily pouhé dvě závodní sezony na to, aby se dostala mezi nejlepší závodnice republiky.

Nadaná turnovská orientační běžkyně Michaela Novotná<br />Autor: Archiv Michaely Novotné Jak Míša pokračuje, organizované tréninky má 3x v týdnu po škole, ale i ostatní dny chodí běhat. Navíc každý víkend v sezóně má závody. Z terénů nedá dopustit na skály v Českém ráji. Jde však o terén náročný na fyzičku i čtení z mapy.

Nejlépe se jí běhá, když neprší a teploty nepřekračují 25 stupňů Celsia. „Závody se ale běhají za každého počasí, tedy pokud nepadají stromy. To už se mi také jednou stalo, že kvůli vichřici a nebezpečí pádu stromů v lese byly závody odvolány," říká Míša. Jak dodává, soutěží v orientačním běhu se účastní v průběhu celého roku, v zimě jsou oddílové přebory. Závody v rámci České republiky v obou druzích orientačního běhu začínají zhruba na konci března.

A co vlastně rádiový orientační běh obnáší? „Je to vytrvalostní a technický sport, při kterém pomocí rádiových přijímačů vyhledáváme kontroly, na kterých jsou umístěné vysílače identifikující se morseovou abecedou. Závodníci startují intervalově po pěti minutách, 10 minut před svým startem dostanu mapu, kde mám zakreslený start a cíl. Mám čas se podívat, jaký je terén. Po odstartování slyším 5 kontrol, z toho mám ve své kategorii určené 3, které vyhledám. Poslechnu si je a určím si pořadí, což je důležité, abych si závod moc neprodloužila. Pak kontroly oběhnu a orazím čipem a běžím na poslední kontrolu, což je maják, který svolává všechny závodníky k cíli. Kontroly nevysílají všechny najednou - první vysílá první minutu, druhá druhou a v rámci pěti minut se tak vystřídá pět kontrol," popsala Míša detailně průběh závodu.

Časový limit mají závody kolem dvou hodin, záleží na typu tratě. Ve své kategorii to má Michaela vzdušnou čarou kolem čtyř kilometrů, ale naběhá zhruba šest. Míša doporučuje začít s tímto sportem ve věku 8-9 let, s běžným orientačním během „po fáborkách" se dá klidně už v pěti letech.

V Turnově má rádiový orientační běh tradici, sportovci oddílu rádiového orientačního běhu jsou jedni z nejlepších v republice. Jakýmsi vzorem je pro mladou sportovkyni Michaela Omová, s jejímž původním rádiem dokonce běhá.

Nadaná turnovská orientační běžkyně Michaela Novotná<br />Autor: Archiv Michaely NovotnéA jaké má Míša plány do budoucna? „V této sezóně bych se chtěla v orientačním běhu nominovat na letní olympiádu dětí a mládeže, v rádiovém orientačním běhu znovu na mistrovství světa. V rádiovém orientačním běhu bych jednou ráda reprezentovala na MS pro dospělé," nastínila.

 Některé úspěchy Michaely Novotné:
• Mistrovství světa žáků a dorostu (30. 6. 2018 - 4. 7. 2018):
1. místo - závod na klasické trati v pásmu 80 m (3,5 MHz),
1. místo - závod družstev na klasické trati v pásmu 80 m (3,5 MHz),
2. místo - závod ve sprintu,
2. místo - závod na klasické trati v pásmu 2 m (144 MHz),
1. místo - závod družstev na klasické trati v pásmu 2 m (144 MHz).
• Mistrovství České republiky 2018:
1. místo - závod na klasické trati v pásmu 80 m (3,5 MHz),
2. místo - závod na klasické trati v pásmu 2 m (144 MHz),
3. místo - závod ve sprintu.

Pokud si chcete přečíst více o soutěži Zlatý oříšek, připojujeme odkaz na webové stránky www.zlatyorisek.cz

Oddílový web turnovských rádiových orientačních běžců najdete zde - http://www.foxteamturnov.cz/

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností

Forenzní značení kol v Turnově pro letošní sezonu naposledy

Městská policie Turnov nabízí poslední možnost objednávky forenzního značení jízdních kol, a to v termínu 10. a 11. října 2019 vždy od 13.30 do 17.30. Počet objednávek bude omezený. Další možnost bude nejdříve v létě roku 2020! Zájemci v domluveném termínu přijdou na služebnu MP s vyčištěným kolem, občanským průkazem a doklady o koupi kola (v případě, že je mají). Označení jednoho jízdního kola trvá 20 minut, během kterých je majitel seznámen s principem značení a jsou vyplněny příslušné formuláře. Objednávky přijímají na telefonních číslech: 481 366 600, 723 389 122 i lince 156.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Okresní hasičská soutěž Plamen byla zahájena v Čisté u Horek
Horská služba v Rokytnici opět poučí na téma zdravověda a první pomoc
Liberečtí hasiči oslaví 110 let v objektu Barvířská 29
K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
Proti České Lípě si hokejisté Lomnice připsali první vítězství

Nejčtenější články

13.10.: Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
15.10.: K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
14.10.: I.A třída: Na první místo se díky výhře v Košťálově vrátila Lomnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT