Národní parky mají nový zákon. Co to pro Krkonoše znamená?

05.04.2017 10:28:15 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Národní parky mají nový zákon. Co to pro Krkonoše znamená?

Potřetí - a naposledy - hlasovala v úterý Poslanecká sněmovna o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla fungování národních parků v Česku, a napotřetí ji definitivně schválila [1]. Co se teď změní ve fungování Krkonošského národního parku?

„Velkou část změn na první pohled návštěvníci národního parku a partneři v regionu nepoznají. Týkají se především práce Správy národního parku, péče o přírodu a podobně. Některé změny ale, doufáme, znatelné budou a my na nich hned začínáme pracovat," řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

„Novela zákona si prošla nejen poctivou přípravou za přímé účasti správ národních parků, ale úplně kompletním legislativním procesem. Může být příkladem, na kterém se dá vykládat a učit demokratický proces přijímání zákonů v Česku a její legitimitu tak vnímám jako velmi vysokou," uvedl náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Okamžitě po nabytí účinnosti zákona [2] začínají platit takzvané základní a bližší ochranné podmínky národních parků. Pokud jde o změny oproti současnému stavu, znamená to například zákaz ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na celém území národních parků [3]. Naopak určité uvolnění se týká táboráků a také táboření pod stanem - dosud bylo obojí na celém území národních parků (mimo Správou NP vyhrazená místa) zákonem zakázáno, od nynějška bude obojí legálně možné v zastavěném (a zastavitelném - dle platného územního plánu) území obcí v národním parku.

Zákon také zakazuje létání motorových i bezmotorových letadel, včetně paraglidů, nad územím národních parků. Stanovit limity pro regulované létání nad národními parky může podle zákona Úřad pro civilní letectví.

Mění se také některé pojmy. Například dosavadní Plány péče, základní strategický dokument, platný 10 let a závazný pro Správu NP, se mění na Zásady péče. Platný Plán péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo je aktuální do roku 2020. Letos Správa KRNAP, ve spolupráci s partnery v Krkonoších, především Svazkem měst a obcí Krkonoše, zahajuje práce na Zásadách péče o KRNAP (a jeho ochranné pásmo) na další období, které bude podle nového zákona delší - může být 15leté, nebo dokonce 20leté.

Velmi diskutovaným tématem v době přípravy zákona byla nově pojímaná zonace národního parku [4]. Dosavadní číslované zóny, kombinující regulace činností s pravidly péče o přírodu, se mění na zonaci „managementovou", tedy popisující především pravidla péče o přírodu v dané zóně - jak to funguje například v sousedním Německu a jak to doporučují také pravidla Světové unie pro ochranu přírody (IUCN). Jádrovou a nejcennější část národního parku bude tvořit zóna přírodní, která bude prakticky bezzásahová. Na ni bude navazovat zóna přírodě blízká, tvořená územími, která je možné postupně dovést do stavu, kdy se budou moci stát rovněž bezzásahovými lokalitami a přejít do zóny přírodní. Ta by měla v budoucnu pokrývat většinu území národního parku.

„V Krkonoších uvažujeme o území o málo větším než 50 %, v horizontu delším než sto let. Především mnohokrát lidmi pozměněné a zasažené krkonošské lesy budou na velké části ještě dlouho potřebovat lidskou asistenci," vysvětlil Václav Jansa, náměstek ředitele Správy KRNAP pro péči o národní park.

Třetí zónou v pořadí bude zóna soustředěné péče o přírodu, kde předpokládáme trvalý aktivní management. V Krkonoších se jedná především o horské louky a pastviny, ale také o lesy v okolí lidských sídel. Čtvrtou zónou je zóna kulturní krajiny, kterou budou tvořit především obce v národním parku a jejich bezprostředním okolí. V Krkonoších nebude tato zóna příliš rozsáhlá, protože většina krkonošských obcí má svá zastavěná území v ochranných pásmech, na čemž se novelou zákona nic nemění. „Projednávání nové zonace KRNAP jsme připraveni obratem zahájit, ostatně naše představy už jsme prezentovali také našim partnerům v Radě KRNAP, kde jsou zastoupeny i oba kraje a všechny krkonošské obce. Předpokládáme, že by novou zonaci mohl KRNAP mít zhruba do dvou let," říká ředitel Hřebačka. Schválená zonace pak bude platná následujících 15 let.

Návštěvníky národního parku bude zajímat tzv. klidové území. To bude území, kde bude, tak jako dosud v I. zóně NP, možný pohyb pouze po značených turistických trasách. I v Krkonoších bude klidové území menší, než dosavadní I. zóna KRNAP. Počítáme s tím, že například v Dvorském lese na Rýchorách, který bude součástí přírodní zóny, nebude vyhlášeno klidové území. Klidové území může být vyhlášeno i s časovým omezením (třeba v hnízdním období či v období toku tetřívka).

Poznámky:

[1] Poprvé Sněmovna zákon schválila 2. prosince 2016. Horní komora parlamentu, Senát, poté 18. ledna 2017 k návrhu přijal sérii pozměňovacích návrhů. Poslanecká sněmovna svým hlasováním 1. března schválila znovu původní sněmovní verzi novely, kterou následně vetoval prezident republiky. Hlasováním 4. dubna 2017 pak poslanci novelu zákona schválili definitivně.

[2] Zákon nabude účinnosti prvního dne druhého kalendářního měsíce po vyjití ve Sbírce zákonů. Tedy pokud ve Sbírce vyjde v dubnu, účinným se stane od 1. června 2017.

[3] Hovoříme-li o „území národního parku", máme na mysli skutečně samotné území národního parku, tedy mimo ochranné pásmo.

[4] Dnes platná zonace člení Krkonošský národní park na I. zónu (19,2 %), II. zónu (27,1 %) a III. zónu (53,7 %).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Děti pečují o botanické lokality v Krkonoších
Ohlédnutí za společnou strážní zimou v KRNAP
Návštěvnost Krkonoš i nadále roste
Ředitelé parků říkají: Chceme dál chránit skutečné národní parky

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
27.03.: Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT