Narozeniny Ještědu oslavilo přes 9 000 návštěvníků

23.09.2015 20:09:50 | Autor: Markéta Dědková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Narozeniny Ještědu oslavilo přes 9 000 návštěvníků

Symbol Libereckého kraje, vysílač a horský hotel Ještěd, oslavil v sobotu 19. září 2015 již 42. výročí od otevření v roce 1973. Oslavy přilákaly tisíce návštěvníků.

Pokusem o překonání rekordu v počtu výstupů na Ještěd během 24 hodin začal program už v pátek. Tuto extrémně náročnou akci zaštítil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který spolu se závodníky na Ještěd také jednou vystoupal. Účastníci vystartovali v pátek v 16 hodin a výstupy ukončili v sobotu v 16 hodin, všechny výstupy a sestupy absolvovali pěšky od spodní stanice kabinové lanovky do recepce Hotelu Ještěd. Radim Třešňák, držitel dosavadního rekordu 18 výstupů, dokázal téměř neuvěřitelné, během 24 hodin vystoupil na vrchol čtyřiadvacetkrát! Milan Linka i přes problémy s kolenem zdolal Ještěd jedenadvacetkrát. I třetí účastník, Petr Marek, vydržel celých 24 hodin a dosáhl 15 výstupů.

Sobotní bohatý program odstartoval v 10 hodin tradičním vynášením sudů piva na zádech. První místo v kategorii ženy suverénně obsadila Zuzana Kocumová, která „vyběhla" s 15 l sudem od spodní lanovky nahoru na Ještěd za 28:10 a překonala tak svůj loňský rekord o téměř minutu, v kategorii muži zvítězil Zdeněk Pácha se sudem 50 l ve skvělém čase 37:50. Letos byla prvně zařazena i speciální kategorie zdravotně postižených, ve které došel Tomáš Musílek v čase 1:02:40.

42. výročí otevření vysílače a horského hotelu Ještěd „Na narozeninovou oslavu, kterou pořádal Liberecký kraj spolu se statutárním městem Liberec, Hotelem Ještěd, Českými Radiokomunikacemi, Sportovním areálem Ještěd, Českými drahami, Dopravním podnikem měst Liberec a Jablonec nad Nisou, společností BusLine, Jizersko-ještědským horským spolkem a Horskou službou ČR, dorazilo přes 9 000 návštěvníků. Jen kabinová lanovka převezla 5 400 lidí. Obrovský zájem byl již tradičně o prohlídky technického zázemí vysílače a prostor Hotelu Ještěd. Nově se návštěvníkům otevřel areál skokanských můstků, kde probíhaly prohlídky s průvodcem, a stanice Horské služby ČR, která prezentovala záchranářskou techniku. Letos přálo i pěkné počasí, Oslavy Ještědu se opravdu vydařily," uvedl René Brož, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.

Během dne vystoupily skupiny Old Stars Dixieland, Exil 51, Jazz H Factor, The Scoffers a Apple Saxes. Návštěvníci si mohli zakoupit regionální výrobky, prohlédnout si autoveterány nebo strojovnu kabinové lanovky.

Pro děti byly u konečné tramvaje v Horním Hanychově připraveny outdoorové aktivity, za jejichž splnění na ně čekal na vrcholu Ještědu drobný dárek. V restauraci Hotelu Ještěd probíhala divadelní představení pro děti, představilo se Divadlo Rolnička, společnost Bonne B Art a Divadlo Vcukuletu. Pro děti byla k dispozici také kreativní dílna, kde si mohly vytvořit masku anděla a čerta, vyrobit placku a nechat si pomalovat obličej.

Do Oslav Ještědu se zapojil i Dopravní podnik měst Liberec a Jablonec nad Nisou, který na tento den přichystal Den otevřených dveří ve své vozovně. Jízdy historickou tramvají a historických autobusů společně zajišťovali Boveraclub a společnost BusLine a.s. Od večera do ranních hodin Libercem jezdila i oblíbená Party tramvaj.

Při příležitosti Oslav Ještědu se v Hotelu Ještěd sešli zástupci Českých Radiokomunikací, spolku Ještěd 73, Libereckého kraje, statutárního města Liberec, odborníci a pamětníci průběhu stavby hotelu a vysílače Ještěd. „České Radiokomunikace, spolek Ještěd 73 a Liberecký kraj se společně dohodly na spolupráci při obnově této jedinečné památky. Liberecký kraj vyčlenil na přípravu projektu obnovy částku 2 miliony Kč. Velmi si cením, že nás spolek Ještěd 73 vyzval, aby v něm měl své zástupce i Liberecký kraj," uvedl hejtman Martin Půta s tím, že tuto možnost projednají orgány kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ještědu je 42 let, oslavy krajské dominanty se konají 19. září
Drsný terén Ještědu zdolala téměř stovka závodníků
Ještěd oslavil v sobotu 41. narozeniny rekordem

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.

Zdravotníci a hasiči zasahovali při pádu muže z výšky v Desné

Zdravotníci a hasiči zasahovali při pádu muže z výšky v DesnéPosádka Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje si v neděli 18. října odpoledne vyžádala spolupráci krajských hasičů v Desné. Po pádu muže z výšky 5 metrů byl potřeba jeho transport k vrtulníku Letecké záchranné služby. Na místo vyjela jednotka HZS LK stanice Tanvald a JSDHO Desná. Po nezbytném ošetření pacienta byly jednotky nápomocné s jeho transportem.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Novým šéfem opery Divadla F. X. Šaldy se stane Linda Keprtová
Liberecký kraj zajistí provoz speciálních činností LZS do roku 2028
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody

Nejčtenější články

19.10.: Nejnižší Cimrmanova rozhledna na Nouzově slaví 15 let
18.10.: Zámek v Horní Branné přežil i třicetiletou válku. Dnes je v něm muzeum
20.10.: Aktuální stav koronaviru v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT