Návrat zvonů do Lomnice pokračuje biskupským požehnáním

09.11.2017 09:44:27 | Autor: Zdeněk Rajm a Lenka Morávková | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Návrat zvonů do Lomnice pokračuje biskupským požehnáním

Žehnání novým zvonům lomnické zvonice se za účasti královéhradeckého biskupa Mons. Josefa Kajneka uskuteční v sobotu 11. listopadu 2017 na nádvoří zámku. Těšit se také můžete na koncert pražské mobilní zvonkohry Carillon s 57 zvony a zvonky. Všechny zvony, nové i ten stávající, se pak ve zvonici slavnostně rozezní v pravé poledne na první adventní neděli.

Od loňského roku v Lomnici nad Popelkou probíhá veřejná sbírka Návrat zvonů do Lomnice nad Popelkou. Na podnět místních dobrovolných zvoníků ji vyhlásilo Město Lomnice nad Popelkou. Cílem sbírky je shromáždit finanční prostředky na odlití a vrácení dvou chybějících zvonů z lomnické zvonice, které byly zrekvírovány za první světové války, tedy před 100 lety.

Dřevěná zvonice, nejstarší stavba ve městě, se nachází na městském hřbitově vybudovaném v polovině 17. století. Ve zvonici byly postupně zavěšeny tři velké a dva malé zvony, z nichž se dodnes zachovaly pouze dva. Lomničtí zvoníci k pravidelnému nedělnímu a svátečnímu zvonění využívají velký zvon „Mikuláš", který městu Lomnice v roce 1591 věnovala Eliška z Martinic, majitelka lomnického panství.

„Jsme přesvědčeni, že Lomničtí si jsou vědomi významu dědictví našich předků a považují zvony za součást své historie. Z těchto důvodů by se měly na lomnickou zvonici vrátit zvony, které po staletí sdělovaly občanům důležité informace. Jejich magický zvuk bude moci být i nadále mostem mezi odkazem našich předků a poselstvím budoucím generacím," řekli ke sbírce lomničtí zvoníci.

Sbírka Návrat zvonů do Lomnice stále pokračuje Veřejná sbírka byla zahájena 15. května 2016 benefičním koncertem Smíšeného pěveckého sboru Bořivoj v kostele sv. Mikuláše. Následně proběhlo několik dalších akcí na její podporu. Zájemci mohou přispívat na speciální bankovní účet nebo do kasiček umístěných na několika místech ve městě - radnice, muzeum, informační středisko, restaurace Babylon a G Fajx. Na konci října loňského roku byly všechny pokladničky rozpečetěny a peníze uloženy. Dohromady v nich bylo nasbíráno 35 000 Kč. Kasičky pak byly opět zapečetěny a vráceny na svá místa. Aktuální stav sbírkového účtu můžete sledovat na webu města.

Za zhotovitele nových zvonů bylo vybráno zvonařství Petr Rudolf Manoušek z Prahy 5 - Zbraslav. Ke stávajícímu zvonu v ladění G přibude menší s tónem H (spodní průměr zvonu 830 mm, hmotnost 350 kg) a větší s tónem E (1235 mm, 1130 kg). Celková cena za výrobu a montáž je 1,3 milionu korun.

Stávající zvon „Mikuláš" byl díky velkému vytlučení věnce v roce 1946 pootočen. Stalo se tak však již pozdě a toto oslabení stěny by dle posouzení zvonaře v budoucnu pravděpodobně způsobilo puknutí zvonu. Římskokatolická farnost, která je jeho majitelem, rozhodla, že je nutné ho nyní také opravit. Cena opravy vyvařením výtluku činí dle nabídky zvonařství 240 tisíc korun. Dle předběžných jednání se o náklady město a farnost podělí. K potřebným finančním prostředkům bude nutné připočíst také cenu za práci jeřábu, který do zvonice zvony vyzvedne, a provedení montážního otvoru v opláštění zvonice.

Město ve svém rozpočtu na spolufinancování výroby zvonů vyčlenilo částku dvou milionů korun. Veřejná sbírka ale stále pokračuje a bude uzavřena až na konci letošního roku. Na pamětní desce, která bude při příležitosti umístění nových zvonů ve zvonici instalována, budou uvedeni všichni dárci, kteří přispěli na sbírkový účet částkou 5 000 Kč a vyšší.

Žehnání novým zvonům se za účasti královéhradeckého biskupa Mons. Josefa Kajneka uskuteční 11. listopadu 2017 na nádvoří zámku. Těšit se také můžete na koncert pražské mobilní zvonkohry Carillon s 57 zvony a zvonky. Všechny zvony, nové i ten stávající, se pak ve zvonici slavnostně rozezní v pravé poledne na první adventní neděli.

Časový program:
14 hodin - Mše svatá pod širým nebem.
15 hodin - Zvonům požehná královéhradecký biskup Mons. Josef Kajnek.
16 hodin - Koncert Pražské mobilní zvonkohry Carillon s 57 zvony a zvonky, účinkuje carillonér Mgr. Radek Rejšek.
17 hodin - Přednáška Mgr. Lenky Morávkové zaměřená na návrat zvonů do Lomnice.

V průběhu odpoledne bude v klubových prostorech v přízemí zámku ke zhlédnutí malá výstava o historii původních zvonů a výrobě zvonů nových. Po skončení akce bude přesunuta do bývalé márnice na hřbitově jako stálá expozice. 

Zdeněk Rajm, místostarosta Lomnice nad Popelkou
Lenka Morávková, kronikářka města 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 10. do 12. listopadu
Sbírka Návrat zvonů do Lomnice stále pokračuje
Sbírka za návrat lomnických zvonů pokračuje na adventních akcích
Dobrovolní zvoníci usilují o návrat zvonů do Lomnice nad Popelkou

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Třicet měst, včetně Semil, slaví 30 let svobody s Pamětí národa
Kurz Sherlock v Jilemnici naučí seniory rozumět internetu a médiím
Turnovské kadetky v Hronově prohrály dva tie-breaky
Závody Běhu republiky nejen v Lomnici nad Popelkou
Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT