Návrh rozpočtového výhledu kraje počítá s růstem příjmů i výdajů

24.09.2017 11:18:55 | Autor: Markéta Žitná, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Návrh rozpočtového výhledu kraje počítá s růstem příjmů i výdajů

Rada Libereckého kraje odsouhlasila návrh střednědobého výhledu rozpočtu Libereckého kraje na období let 2018 - 2021. Po schválení zastupitelstvem kraje se pak stane stěžejním podkladem pro sestavení návrhu rozpočtu Libereckého kraje na rok 2018.

Návrh rozpočtového výhledu kraje počítá s celkovými příjmy a výdaji pro rok 2018 ve výši 3 132,69 milionu Kč, což znamená oproti roku 2017 nárůst o více než 300 milionů Kč, konkrétně 304,61 milionu Kč. „Na příjmové stránce má na tomto razantním navýšení téměř výhradně podíl očekávané navýšení daňových příjmů kraje pro rok 2018, a to rovných 300 milionů Kč. Příjmy ze sdílených daní jsou pro kraj rozhodujícím příjmem a podílí se na celkových plánovaných příjmech v rámci rozpočtového výhledu, respektive návrhu rozpočtu téměř 95%," vysvětlila Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Celkové předpokládané výdaje jsou pro rok 2018 plánovány v totožném objemu jako příjmový rámec, tj. ve výši 3 132,69 milionu Kč, tedy s vyrovnaným saldem. Při sestavování návrhu rozpočtového výhledu byl limitujícím faktorem reálný a dosažitelný příjmový rámec a výdajovými prioritami byly, tak jako vždy, alokace finančních prostředků na úhrady smluvních a obdobných závazků kraje, včetně splátek úvěrů, a na zajištění dostatečných zdrojů pro financování krajských příspěvkových organizací, prostřednictvím kterých zajišťuje Liberecký kraj „své" veřejné služby. Právě příspěvkové organizace tvoří objemově nejvýznamnější kapitolu rozpočtu kraje, kam je pro rok 2018 navržen finanční objem 1 043,45 milionu Kč. Vedle těchto prostředků ještě byly vytvořeny rezervy ve výši 28,55 milionu Kč na navýšení platů avizované dosluhující vládou. Bez této rezervy si mají příspěvkové organizace oproti roku 2017 polepšit o 66,5 milionu Kč.

Druhou finančně nejobjemnější kapitolou jsou působnosti kraje, které jsou na úrovni 750,89 mil. Kč, přičemž největší položku v nich činí výdaje na autobusovou a drážní dopravu s částkou 600 milionů Kč, kde je nárůst o 70 milionu Kč.

Návrh také v roce 2018 počítá s výdaji na evropské projekty. „Pouze spolufinancování kraje představuje částku 301 milionu Kč. V neposlední řadě je již v navrhovaném výhledu kraje na celé období let 2018 - 2021 počítáno s částkou 100 milionů Kč do Dotačního fondu kraje," dodala statutární náměstkyně Volfová.

„Nezapomínáme ani na investice. V rozpočtu kraje pro příští rok na ně máme navrženo 606 milionů Kč. Budeme pokračovat v rekonstrukcích silnic z IROPu, ale i ve vybudování center odborného vzdělávání," uzavřel hejtman Martin Půta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj opraví další silnice, pomůže navýšená dotace od státu
Na platy v kultuře dá kraj do konce letošního roku přes tři miliony
Kraje obdrží od ministerstva doplatek na růst platů v sociálních službách
Dotace pod jednou střechou, Liberecký kraj má svůj Evropský dům

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Turnově proběhla výměna varovných sirén

V souvislosti s technickým vývojem a množstvím různorodých mimořádných událostí došlo na území města Turnova k výměně starých rotačních sirén. Rotační sirény byly postupně nahrazovány novými elektronickými sirénami, které mimo jiné mohou vydávat různé druhy akustických varovných signálů. Mohou poskytnout mluvenou informaci o druhu mimořádné události, které zajistí včasnou a správnou reakci obyvatelstva na varovný signál.

Krajská knihovna využije dotaci z EU na zkvalitnění prostředí

Krajská vědecká knihovna v Liberci využije finanční dotaci z EU ve výši 33 milionů korun pro zkvalitnění prostředí knihovny a ochrany fondu. Vedení knihovny prostory pravidelně udržuje a opravuje, avšak vzhledem k tomu, že budovu v průběhu roku navštíví cca 350 000 lidí (1500 denně) a ročně se zde koná více než 1000 akcí (pravidelné koncerty, přednášky, výstavy a další aktivity pro veřejnost), je zařízení knihovny mnohde velmi opotřebované. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků pátého jarního kola
Třetí Kolín byl nad síly Turnova
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2017 získalo šest osobností
V Turnově zakázali hazard v památkové zóně
Den IZS v Liberci obohatili také hasiči

Nejčtenější články

22.04.: Přehled fotbalových výsledků pátého jarního kola
21.04.: Ženy TJ Turnov jsou vítězkami 2. ligy!
20.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 20. až 22. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT