Návštěvníci hradu Valdštejn zažili Noc kostelů

18.06.2016 17:21:54 | Autor: Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Návštěvníci hradu Valdštejn zažili Noc kostelů

Jako jediný objekt na Turnovsku se kaple sv. Jana Nepomuckého v areálu hradu Valdštejn zapojila 10. června do celorepublikové akce Noc kostelů. Záštitu nad touto republikovou akcí převzala celá řada významných osobností. V rámci libereckého kraje se zapojilo celkem 61 kostelů.

Připraveného podvečerního programu se v kapli sv. Jana Nepomuckého zúčastnilo více než tři desítky návštěvníků. Program tvořil varhanní koncert se zpěvem v podání manželů Lédlových, netradiční komentovaná prohlídka prostor této jedinečné barokní kaple a koncert renesančních písní v podání hudebníků v historických kostýmech liberecké skupiny Musica Viva. Poděkování za vydařený večer patří všem vystupujícím a zaměstnancům hradu.

Kapli sv. Jana Nepomuckého nechala postavit z odkazu svého manžela Františka Josefa hraběte z Valdštejna v první polovině 18. století hraběnka Marie Markéta z Valdštejna. Kaple však byla postavena z nevhodného, již zvětralého kamene a část stavby se zřítila. Současnou podobu kaple získala po přestavbě za Aloise Lexy z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Výmalba pochází od turnovského malíře Jana Prouska a Karla Zappa. Oltářní socha sv. Jana Nepomuckého je od sochaře Josefa Jiřího Jelínka z Kosmonos, který je též autorem zde umístěných pískovcových soch, které původně zdobily vnější areál hradu, barokní mosty.

Od letošního roku bude probíhat ve dvou etapách rozsáhlá oprava tohoto objektu. V letošním roce se bude jednat o celkovou rekonstrukci krovu této kaple včetně nové původní pálené krytiny, přístupového schodiště a dveří. Oprava bude probíhat za finanční pomoci Ministerstva kultury a Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Noc kostelů v Semilech propojilo téma Útěk
Červnový program na hradě Valdštejn
Noční prohlídky, koncerty i mnohé další nabízí hrady a zámky v červnu
Valdštejnská pouť přilákala na hrad malé i velké návštěvníky
Hrad Valdštejn byl ve znamení melodramu První máj

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání starosty města Turnov s obyvateli ulice Mírová

V pondělí 3. února 2020 se od 16 hodin uskuteční setkání starosty města Turnova Tomáše Hockeho s obyvateli ulice Mírová na Daliměřicích. Ti poslali ke konci roku 2019 dopis, ve kterém radnici vyzývají k rekonstrukci ulice a chodníku.„ Požadavek na opravu Mírové ulice zazněl v lednu minulého roku na setkání s občany," sdělil starosta Tomáš Hocke. A doplnil, že je to i priorita zastupitelů města, kteří pro rekonstrukci této ulice hlasovali na únorovém zasedání zastupitelstva roku 2019 v rámci investičních priorit. Rekonstrukce této ulice se umístila na 22. místě z 29. v projektech do 10 milionů korun. Veřejné projednání problematiky proběhne v zasedací místnosti č. 215 v budově radnice, Antonína Dvořáka 335.

Grafická výzva pro nadějné grafiky

O letních prázdninách se v Městské galerii Vlastimila Rady Železný Brod uskuteční výstava s názvem Skleněný poklad. Výstava představí sortiment sklářských firem ze Železnobrodska. Prostory galerie se tedy zaplní nepřeberným množstvím šperků, figurek a dalších skleněných artefaktů. Jelikož půjde o neobyčejnou výstavu s tajemným názvem, rozhodli jsme se touto cestou vyzvat všechny grafiky, aby zapojili svoji fantazii a pro potřeby výstavy vytvořili plakát. Ten použijeme pro propagaci výstavy. Autor nejenže získá finanční odměnu, ale i možnost prezentovat svoji grafickou nápaditost. Plakát v grafických křivkách a tiskových datech nejlépe ve velikosti A2 můžete posílat na e-mail: kultura@zelbrod.cz nejpozději do 30. 4. 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu zahájí výstavu Z pokladů půd a depozitářů
NPL pokračuje nadstavbou, rozdělila se na dvě skupiny
V rámci Jilemnické 50 se konal třetí krajský pohárový závod žactva
Podle Polska nemá rozšiřování těžby v dole Turów vliv na české území
V semilské knihovně zahájí výstavu studentů a připravují přednášky

Nejčtenější články

27.01.: Syn nalezené seniorky v Semilech poděkoval hasičským kynologům
26.01.: Kateřina Janatová: Sedí mi jet si vlastní tempo
28.01.: Už 13. ročník Jilemnické 50 se jel na Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT