Návštěvníci hradu Valdštejn zažili Noc kostelů

18.06.2016 17:21:54 | Autor: Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Návštěvníci hradu Valdštejn zažili Noc kostelů

Jako jediný objekt na Turnovsku se kaple sv. Jana Nepomuckého v areálu hradu Valdštejn zapojila 10. června do celorepublikové akce Noc kostelů. Záštitu nad touto republikovou akcí převzala celá řada významných osobností. V rámci libereckého kraje se zapojilo celkem 61 kostelů.

Připraveného podvečerního programu se v kapli sv. Jana Nepomuckého zúčastnilo více než tři desítky návštěvníků. Program tvořil varhanní koncert se zpěvem v podání manželů Lédlových, netradiční komentovaná prohlídka prostor této jedinečné barokní kaple a koncert renesančních písní v podání hudebníků v historických kostýmech liberecké skupiny Musica Viva. Poděkování za vydařený večer patří všem vystupujícím a zaměstnancům hradu.

Kapli sv. Jana Nepomuckého nechala postavit z odkazu svého manžela Františka Josefa hraběte z Valdštejna v první polovině 18. století hraběnka Marie Markéta z Valdštejna. Kaple však byla postavena z nevhodného, již zvětralého kamene a část stavby se zřítila. Současnou podobu kaple získala po přestavbě za Aloise Lexy z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Výmalba pochází od turnovského malíře Jana Prouska a Karla Zappa. Oltářní socha sv. Jana Nepomuckého je od sochaře Josefa Jiřího Jelínka z Kosmonos, který je též autorem zde umístěných pískovcových soch, které původně zdobily vnější areál hradu, barokní mosty.

Od letošního roku bude probíhat ve dvou etapách rozsáhlá oprava tohoto objektu. V letošním roce se bude jednat o celkovou rekonstrukci krovu této kaple včetně nové původní pálené krytiny, přístupového schodiště a dveří. Oprava bude probíhat za finanční pomoci Ministerstva kultury a Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Noc kostelů v Semilech propojilo téma Útěk
Červnový program na hradě Valdštejn
Noční prohlídky, koncerty i mnohé další nabízí hrady a zámky v červnu
Valdštejnská pouť přilákala na hrad malé i velké návštěvníky
Hrad Valdštejn byl ve znamení melodramu První máj

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou
Léto na hradech a zámcích
Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici
Léto s Déčkem České televize probíhá i v Turnově

Nejčtenější články

01.07.: V Košťálově někdo střílí na domácí kočky. Dvě jsou zraněné
01.07.: V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT